İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Tartarus Oyun İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri
0

Sistem gereksinimlerini de devamında bulabileceğiniz Türk yapımı Tartarus oyun incelemesi ile siz okurlarımızın karşısındayım. Ziyadesiyle geç kalmış olduğunun farkında olduğum bu inceleme yazımda Gist 2017’de beni en çok meraklandırmış olan haliyle bir süredir oynamak ve siz okurlarımız ile buluşturmak için can attığım Tartarus’u detaylıca incelemeye çalışacağım.

Canımız yerli yapımcılarımızdan Abyss Gameworks tarafından geliştirilen Tartarus ilk kez Gist 2017’de görücüye çıkmış, (şuradan ilgili habere gidebilirsiniz) ardından 22 Kasım 2017’de çıkış yapmış birincil şahıs bakış açısı ile oynadığımız (Kısaca FPP) bir bulmaca oyunu.

Tartarus Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Pentium E5700 3.00 GHz. ya da emsali AMD veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı NVidia GeForce GT 730 ya da emsali AMD veya üzeri en az 2 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 8 Gb. boş alan.
DirectX DX 10

Hikayesi:

Tartarus çıktığından bu yana yaklaşık 1 yıl geçtiğini göz önünde bulundurursak bu yazının devamı (en azından bu paragraf) spoiler içeriyor olabilir, eğer oynama niyetindeyseniz bu paragrafı es geçiniz. Efendim Tartarus’un hikâyesi aslında ziyadesiyle potansiyeli olan muazzam bir başlangıca sahip.

Kısaca 2230 yılında Tartarus adında bir maden gemisinin maden operatörü olarak başlıyoruz oyuna. Gemi bilinmeyen bazı sebeplerden ötürü perte çıkmış, güvenlik protokollerinin devreye girmesi sebebiyle de hareketsiz bir biçimde Neptün’e çarpmayı bekliyor durumdadır (bayağı gezegen olan Neptün).

İletişim kurabildiğimiz tek kişi geminin sistem mühendisi ve ikinci kaptanı olan Andrews’ın yönergeleri ile geminin terminallerini kullanmaya çabalayıp sorunu çözmeye çalışıyoruz. Buraya kadar mükemmel, hatta muhteşem noktalara evrilebilir dediğim hikâye bir anda cinnet geçiren memur hikâyesine dönüşüyor. Üzdü Abyss Gameworks, cidden üzdü.

Oynanış:

Bir diğer konu olan Tartarus’un oynanışı ile ilgili “neden daha uzun değildi ki?” den başka bir sitemim yok arkadaşlar. Oyunun en başında teknoloji ile alakasının ne kadar minimal olduğunu öğrendiğimiz ana karakterimiz Cooper ile başlıyoruz terminallere komut girmeye.

Yapımcıların bu noktada hakkını vermek gerek. Zaman zaman kendimi Pentagonu hackleyen çocuk gibi hissettiğim olmadı değil. Bu konuda en büyük pay bence seslendirme ve diyalog kurgusuna gitmeli. Bir şeyler başarmanın sevincini öyle güzel yansıtıyor ki Cooper, elinizde değil siz de onunla beraber mutlu oluyorsunuz.

Bulmacalar da bu bahsini ettiğim terminaller üzerinde dönüyor. Roket bilimi ayarında değil ama olaya çok yabancıysanız biraz zorlayacak düzeyde olan bulmacalar ziyadesiyle keyif verici. Zaten “help” komutu sayesinde de kullanacağınız komutlar gözünüzün önünde duruyor olacaktır. Bu sebeple çok da fazla zorlanacağınızı düşünmüyorum.

Tartarus oyunu her ne kadar macera/aksiyon etiketleri altında çıkış yapmış olsa da bu konuda biraz zayıf kalmışlar. Oyunda bulunan hepi topu 4-5 bulmaca dişimizin kovuğuna dahi gitmedi. Kaldı ki bulmacalar öyle araştır, bu neymiş, nasıl yapılırmış dedirtmekten ziyade “gözünün önünde bir şey var ve onu bulmanı istiyorum” şeklinde ilerleyen bulmacalar.

Tartarus’ta farklılık yaratabilen tek bulmaca, oyun sonundaki matematiksel formüllere dayalı olan bulmaca oldu. Bu bulmacaya geldiğinizde tam çözümler de işinize yaramayacak, keza hesapladığınız değerler her oyun için farklı geliyor benden söylemesi.

Tartarus’un beni bir garip hissettiren bir diğer yanı ise oyunun Türkçe dil desteğindeki sıkıntılar. Ufak tefek hatalardan bahsetmiyorum (keza olmasalar daha da bir hoş olurdu) ama ilk sorun oyunun dil desteğinin sadece altyazı ile sağlanmış olması. Seslendirme konusu çok elzem değil desem de en azından görev talimatlarını ve oyun menüsünü de Türkçe’ye çevirmeleri gerekiyormuş kanımca.

Tartarus Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i7-4930K 3.40 GHz. ya da emsali AMD veya üzeri işlemci.
Ram 8 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı NVidia GeForce GTX 780 ya da emsali AMD veya üzeri en az 4 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 8 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 11

Grafikler:

Tartarus görsellik açısından oldukça büyük bir başarı sergilemiş diyebilirim. Oyunu ilk kez Gist 2017’de deneyimlediğimde de bunu söylemiştim yine söylüyorum, insan sadece gemide gezip etrafını kurcalamak istiyor. Uzay gemisinin tasarımı, ufak detaylar (meşrubat dolaplarındaki kaplamalar hariç) muazzam.

Hatta Türk yapımcılardan çıkmış en iyi grafiklere sahip oyunlardan biri diyebilirim ancak atmosferi bütün tutmaya yetmiş mi derseniz maalesef bu kısımda da serzenişlerimin ardı arkası kesilmeyecek. Etkileşime girilebilecek çok az obje olmasının yanında bir de görünmez duvarlar işin içine girince oyun iyice tatsızlaşıyor.

Son Sözler:

Tartarus potansiyelinde ve arkasında çok güzel fikirleri barındıyor olmasına rağmen saat/fiyat formülüne aldığımızda da yetersiz bir oyun olarak göze çarpıyor. Bulmacalarda çok fazla zaman geçirseniz dahi oyunu 4 saat gibi kısa bir sürede tüketebileceğiniz gibi takılmadan geçerseniz bu süre 2 saat gibi daha da küçücük minicik bir zaman dilimine sıkışıp kalıyor.

Tartarus’ta başarılı oldukları noktalar kadar yetersiz kalınan kısımları da göz önüne aldığımızda potansiyeli olan fikirlerin çok çabuk tüketilmemesini temenni ediyorum. Abyss Gameworks’ten çok daha iyi oyunlar göreceğimize neredeyse eminim.

Künyesi
Yayımcı

Abyss Gameworks

Yapımcı

Abyss Gameworks

Çıkış Tarihi

21 Kasım 2017

Platformlar

PC

Oyun Türü

Aksiyon, Macera, Bilim Kurgu, Bulmaca Oyunu

Oyun Motoru

Unreal Engine 4

ESRB Rating

EVERYONE

Artı Yönleri

Grafikler ve sesler ziyadesiyle kaliteli,

Ana karakterimizin çaresizliği ve bilgisizliği oldukça iyi anlatılmış,

Potansiyeli yüksek fikirler barındırıyor.

Eksi Yönleri

Oynanış süresi ziyadesiyle kısa, daha fazla bulmaca ve/veya gizli öğeler barındırmalıydı,

Gerçekten iyi grafikler arasına serpiştirilmiş kalitesiz bazı kaplamalar dikkat çekiyor,

Gemiyi görünmez duvarlar olmadan gönlünüzce gezmek, etkileşime geçilebilecek oğeler istiyor insan.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
Senaryo
Grafikler
Ses ve Müzikler
Aldığı Puanlar

Ufak tefek hatalar ve oyunun kısalığını bir kenara attığımda Tartarus oldukça verimli kullanılabilecek fikirleri bünyesinde barındırıyor. Bir denemenizi tavsiye ediyorum.

Editörün Puanı
Okur Puanları
2 Oy
Oyladınız
Yazıyı Oyla
Çok İyi
0%
İyi
100%
Eh İşte
0%
Kötü
0%
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website amelesi ve amatör Call of Duty oyuncusu...