İncelemeler
Hoşgeldiniz...
TERA İnceleme
İnceleme

TERA İnceleme

Yazar: 5 Nisan 2016

Her ne kadar Avrupa ve Amerika için sonradan modifiye edilmiş bir oyun olsa da TERA doğma büyüme Koreli bir MMO. Hoş görünümlü, fantastik içerik yönüyle sade, son seviyeye ulaşmak ciddi bir eziyet, bütün yapım boyunca parıldayan bir anime havası ile TERA, oynanılası bir MMO.

Kendi savaş sistemi ile bile diğer Kore yapımlarından tamamen farklı bir kategori içinde değerlendirilen TERA’da kesip, biçip, büyü yapıp, tek tuşla canavarların saldırılarından savrulup, kendinizi geliştirdikçe skillerinizi doğru sıralayarak harika kombolarla düşmamınızı alaşağı edebileceğiniz bir yapım.

Savaş sisteminin farklılığından ötürü denenmeden geçilmemesi gereken bir yapım olması ile beraber bunun yanındaki diğer unsurların aslında ne kadar sıkıcı olduğunu anlamaya başlıyoruz. Böyle gelişmiş ve olağandığı savaş sistemi ile tipik MMORPG görevlerinin yapılmaması gerektiğini, tipik canavar avına çıkılmaması gerektiğini çok rahat anlıyorsunuz. Çünkü, normalde zaten dövdüğünüz canavarların saldırılarından sadece bir tuş ile kurtularak hiç hasar almadan, tabiri caizse “perfect” olarak canavarı öldürebiliyorsunuz.

Tera Senaryo:

2 kıta ve 15 devasa bölgesi ile iki bölgeye ayrılıyor TERA’nın dünyası. Arun ve Shara ismi verilen bu kıtalarda toplamda 7 adet bizim tarafımızdan kontrol edilebilir ırk yaşıyor. Bu ırklar bir araya gelerek Argon ismi verilen kötü ırkın istilasını Arun ve Shara’dan uzaklaştırmaya çalışıyorlar. TERA’nın hikayesi kabaca böyle. Oyuna TERA’nın mekaniklerini size kaba taslak öğreten bir başlangıç bölümü ile başlıyoruz.

Tabi bunu oluşturduğunuz karakter ile yapıyorsunuz. Karakteriniz 20 lvl olarak başlıyor ve Argon savaşının tam ortasına bırakılıyorsunuz. İlerledikçe size hikaye hakkında ipuçları veriliyor ve o anki durumunuz anlatılıyor. Bu tarz bir girişin hikaye tabanlı bir karakter yaratmakta zorlanıyor nedense. Mesela, bir Anduin bir Garrosh gibi karakterler oluşabilecekken hikayeyi çok yüzeysel anlatıp geçiyor maalesef.

Oyunda gerçekten bir hikaye örgüsü bulunuyor…

En azından hikayeyi okuyup bir şekilde oyuna da bağlanabilirsiniz. Çünkü, oyunda gerçekten bir hikaye örgüsü bulunuyor. Diğer MMO’lar gibi “Benden para mı istiyorsun? Yetenek puanı mı istiyorsun? O zaman git Ölüm Çiçeği keserek onlardan düşecek olan tohumlardan 1000 tane getir! Hadi Hadi” gibi bir olay örgüsü yok. Aksine “Hey Maceracı! Elleon kayboldu mu öldü mü hala anlayamadık. Cesedini bulamıyoruz. Argon zebaniler onu kaçırmış, yemiş olabilir ya da daha kötüsü…

Neyse bunu daha fazla düşünmek istemiyorum. Olay sırasında orada bulanan ve hayatta kalan bir askerin oğlunun bu durum hakkında bilgisi olabileceğini tahmin ediyoruz. Sen en iyisi Shara’da bulunan High Elf şehri Allemantheia’ya git. Çünkü bu çocuk bir High Elf. Onu bulabileceğini düşünüyorum.” gibi bir hikaye örgüsü ile size bir görev veriliyor ve sizden istenilenleri gerçekleştiriyorsunuz. Bahsettiğim canavar kes, görevleri TERA’da da var tabiki. Genelde sizden istenilen sayı 15-20 arası oluyor. Çok fazla zamanınızı alacak bir görev olmuyor.

Tera Görevler:

Tera İnceleme

Ayrıca bu görevler sayesinde keşfettiğiniz bölgeler de gerçekten çok güzel görünüyor. Bluehole Studio TERA’yı Unreal Engine 3 ile ince ince işlemiş. Fantastik bir dünyadan bekleyebileceğiniz çoğu şeyi bulabiliyorsunuz. Zombi kaynayan Poporia bataklıklarınan tutun, Val Aureum’un uçsuz bucaksız çöllerine kadar en ufak detay ince ince yapılmış.

Bölgelerden bulunan yıkıntılar, şehirler ve savaş izleriyle o bölgenin bir hikayesi olduğunu ve gerçekten yaşayan bir dünya olduğunu anlayabiliyorsunuz. Şeytani ırk, elf ırkı, garip görünümlü çocuksu bir ırk… Bunların arasındaki en mülayim olanı ise tavşanları, köpekleri, pandaları ve düşünebileceğiniz diğer bütün şirin hayvanları içinde barındıran ufak tefek bir ırk olan Poporialar.

Peki bu söylediklerim sizlere birşeyler çağrıştırıyor mu? En azından bir kaç MMO’yu takip ettiyseniz kesinlikle çağrıştırmıştır. Mesela paragraf başındaki 3 ırkı aynı anda bir yapımda görüyorsam bu oyun “Ben Koreliyim!” diyor derim. Kore oyunlarına bıkmadan usanılmadan konulan yegane 3 ırktır bunlar. TERA’da da aynısı bulunmakta. Çünkü Kore yapımı. Bu durum karakterlerin animasyon ve model kalitesini etkilemiyor tabiki. Her ne kadar kötü bir durum gibi gözükse bile değil. Üstüne üstlük bu ırkları TERA gibi bir yapımda üst düzey modeller ve animasyonlarla görünce bakış açımız daha da değişiyor.

True Action MMO:

Akıcı animasyonların sebebi aslında iyi bir görünüm değil. Bunun arkasında daha farklı bir neden var. Tabiki bu tamamen benim yorumuma göre. TERA’nı “True Action MMO” yani “Gerçek Aksiyon MMO’su” olarak anıldığını da duymuşsunuzdur. Doğrudur. TERA’da öyle kaskatı bir karakter savaş sistemi yok. Yiyeceğiniz dayaktan tamamen kendiniz sorumlusunuz. Rakibinizin, canavarın ya da bossun hareketini öngörüp ondan kaçamıyorsanız ve bundan ötürü ölüyorsanız bunu hak ediyorsunuz. Çünkü, bu savaşamıyorsunuz demektir.

Örneğin, öldürmek istediğiniz canavar kolunu havaya kaldırdı. Ne yapacaksınız? Saldırmaya devam mı edeceksiniz? O el elbet bir gün yere inecek ve eğer siz onun elinin altındaysanız ve öldürmek istediğiniz canavar bir BAM (Big Ass Monster) ise ölmeye ya da canınızın 4’de 3’ünü kaybetmeye hazırlanın. Öleceksiniz, o elden kaçmazsanız sürekli ölecek ve sinirleneceksiniz. Eğer zekice oynar ve zamanlamanızı düzgün yapar, savunamayacağınız saldırılara zamanında müdahale edip canavara stun etkisi verirseniz bir yara almadan o canavarı öldürürsünüz.

Tear BAM Nedir?

Az önce BAM dedim. Bilmeyenler için BAM nedir kısaca anlatayım. BAM, TERA’da normal bölgelerde gezerken görebileceğiniz ve bir grup oyuncu tarafından, yüksek seviye bir oyuncu tarafından ya da zekice oynayarak canavarın hareketlerini takip eden, saldırılarından kaçan bir normal oyuncu tarafından öldürülebilecek canavarlardır.

Tek başınıza küçük canavarları öldürmekten sıkıldıysanız biraz daha uzun sürede daha da fazla EXP, daha güzel itemler ve daha fazla para kazanmak istiyorsanız riske girin ve birkaç BAM ile yeteneğinizi sınayın. Ölün, ölün, ölün ve ölün. Elbet bir süre sonra o canavarın hareketlerini öğrenecek ve sonunda onu öldüreceksiniz.

Artık incelememizi ufak ufak toparlayalım. TERA, BAM’ları, zorlu zindanları ile denemeye değer bir oyun. Ancak, bu keyfi tam anlamıyla alabileniz için karakterinizi 20. seviyeye getirene kadar sabırla oynamalısınız.

İngilizceniz iyiyse ve Skyrim oynarken görevinizi unutup oyunun içindeki kitapları okumaya dalan bir oyuncuysanız, görevlerin hikayesini okuyun. Monster Hunter’ı duyduysanız ve oynadıysanız TERA’yı denemeden sakın geçmeyin!

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.0
8.5
8.0
Editörün Puanı
8.5
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...