İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Test Driver Unlimited 2 Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Minimum ve önerilen sistem gereksinimlerine de yer verdiğimiz inceleme konumuz Test Driver Unlimited 2, Unlimited oyununun ikinci versiyonudur. Oyun tutkunlarının aklından çıkmayan oyun türlerinden bir tanesi de yarış oyunları. Yarış oyunları çocukların, hız tutkunlarının ve araba hastası olanların en çok meşgul olduğu işlerin başında gelir. Ve şüphesiz yarış oyunu denilince akla ilk gelen oyunlar NFS ve Test Driver’dır.

Sakın sanmayın ki Test Driver, Unlimited serisiyle sınırlı. Test Driver Unlimited 2 oyunu Test Driver oyunun 10. versiyonu. Oyunun incelemesine geçmeden önce oyun hakkında çok genel bir bilgi verelim. Test Driver Unlimited 2 bir hikayeye bağlı olan, sadece yarış oyunu tarzında değilde daha çok sosyal bir oyun. Oyunda dinamik hava etkileri gece gündüz döngüsü ve araç hasarı mevcut.

Acaba nasıl bir oyun bizi bekliyor?

Oyuna başlarken ilk düşündüğümüz acaba nasıl bir oyunla karşı karşıya kalacağımız. Sadece yarışlara odaklanıp kalmamamız bizi bir hayli mutlu etti. Sosyal bir oyun dedik çünkü Test Driver Unlimited 2′de yapmanız gereken görevler bulunmakta. Öncelikle verilen görev 5 kişi ile arkadaş olmanız. Bu sayı ileride çok daha fazla olacak ama yaptığınız görevler sonucunda sosyal, keşif, yarış ve koleksiyon alanlarında tecrübe puanı kazanıyorsunuz.

Eğer tecrübe puanlarını kazanmak istiyorsanız bütün katogorilerin Challenge’larını başarmanız gerekli. Oyunda başarılı bulduğumuz en önemli nokta oyunun haritasındaki kapsamlı bilgi oldu. Unlimited 2′deki harita Unlimited’e göre 2.5 kat daha büyük. Yarışlar ile ilgili bütün bilgiyi buradan öğrenebiliyoruz. Gereken tüm yarışlara veya bilindik lokasyonlara eğer o yolu daha önceden açtıysanız hızlı seyahat yapabiliyorsunuz.

Test Driver Unlimited 2 Oynanış:

Öncelikle kontrol ve oynanışdaki zorluğa değinmek istiyoruz. Araçların kontrolü bir önceki oyuna oranla daha iyi olsa da genele bakıldığında kötü durmakta. Asfalt yolda araç sürmeyi kasdetmiyorum. Asfaltta aracın yol tutuşu ve kontrolü bir hayli güzel fakat off-road yarışlarında eğer bir dağ aracınız yoksa en ufak bir kazada arabanızla 360 derece dönüyorsunuz. Bu da inanın oynarken sizi fena halde rahatsız ediyor.

Oyun Motoru:

Denizler, güneş ışıkları, yağmurlar ve çakan şimşekler öyle güzel ki grafik açısından tam puan vermek geçiyor içimizden. Ama bir ses biraz sabredin diyor daha görecekleriniz var. Yağmur sularının birikintiler halinde yolda bulunması çok gerçekçi fakat bir süre sonra her 7-8 saniyede bir şimşek çakınca gözleriniz ağrımaya başlıyor, fakat bu tabi ki bir eksi değil. Havok motoru birçok oyunda başarılı bir iş çıkartmış olsa da ne yazık ki yarış oyunlarında etkili olamıyor.

Test Driver Unlimited 2 Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Özellikle de bu tür geniş çaplı bir oyun için daha iyi oyun motorları denenebilirdi. Misal avatarınızın yüzünü değiştirebiliyorsunuz ve inanın o kadar kötü profillerle karşılaşıyorsunuz ki antisempatik dakikalar yaşıyorsunuz o anlarda. Bundan ziyade oyundaki çarpma efektlerinin son derece başarısız olduğunu iddia ediyoruz. Hangi arabayla olursanız olun 100 Km. hızla bir elektrik direğini devirip geçerken bir tabeleya çarpıp kalıyorsunuz.

Çarptıktan sonra iki durum söz konusu. Ya lastik top gibi sekiyor ya da olduğunuz yerde kala kalıyorsunuz. Bir oyunun grafik bakımından en çok göz önünde bulundurulan etmeni gölgelendirmeler ise sizin 2-3 metre önünüzde başlıyor. Ufuk ekranı ise maalesef yetersiz kalıyor. Velhasıl iyi yanları olduğu kadar kötü tarafları da oyun içerisinde göze batıyor.

Test Driver Unlimited 2 Görevler:

Oyunda ilk olarak verilen görevler genel Test Driver oyunlarında olduğu gibi ehliyet alma görevleri. Bu görev içerisinde yapılan yarışlar oyunun kısa bir bölümünü kaplayan kolay yarışlar. İşin aslına bakarsanız oyun içerisinde yarış yapacağınız bölümlerde çok yer tutmamakta. Yarıştan ziyade daha çok ev alma parti düzenleme arkadaş edinme saç yaptırma cilt bakımı villa alma gibi olaylar üzerinde durulmuş.

Test Driver Unlimited 2 Araçlar:

Ehliyet işine gelince altı etaptan oluşuyor. Her klasman için bir ehliyetin olmalı. Örneğin off-road yarışlarına katılmak için off-road ehliyeti almalısınız. Oyunda araçlar Avrupa, Amerika ve Asya olmak üzere kategorilendirilmiş. İçlerinde Mercedes, Aston Martin, Honda, Subaru gibi markalar bulunurken yenilik olarak SUV araçlar da artık oyuna dahil edilmiş.

Ses ve Müzikler:

Oyundaki ses efektlerinin yeterince sağlam olmadığını düşünüyoruz. Çarpışma anında hep aynı sesin çıkmasından diyologlardaki seslere kadar TDU 2′nin ses olayı olmamış. Yine Test Driver Unlimited 2′de her kötü şeyin bir iyi tarafı var . Araba içerisinde giderken radyo olması insanı birazcık sevindiriyor. Fazla kanal olmasa da kendi müziklerimizi koyamasakta yine de rahatlatıyor bizi.

Bir incelemenin daha sonuna gelirken Test Driver Unlimited 2 hakkında ne çok iyi ne de çok kötü diyebiliyoruz. Ve bu kararı siz oyun severlere bırakıyoruz.

Künyesi
Yayımcı

Atari Inc.

Yapımcı

Eden Games

Çıkış Tarihi

11 Şubat 2011

Platformlar

PC, PS3 ve XBox 360

Oyun Türü

Yarış Oyunu

Oyun Motoru

Havok

ESRB Rating

TEEN 13+

Sistem Gereksinimleri

Test Driver Unlimited 2 Minimum Sistem Gereksinimleri:

İşletim Sistemi: Win XP SP2, Vista SP2, Windows 7 veya üzeri,

İşlemci: Intel Core 2 E6320 1.86 GHz. ya da AMD Athlon X2 4400+ veya üzeri,

RAM: 2 Gb. bellek,

Ekran Kartı: ATI Radeon HD 3870 ya da NVidia GeForce 8800 veya üzeri,

Ses Kartı : DirectX 9.0c uyumlu ses kartı,

HardDisk: 14 Gb. boş alan,

DirectX: DX9.0c

Diğer: İnternet bağlantısı, Microsoft .NET 3.5 gerektirir. ATI Radeon HD 3200 ya da Intel HD Graphics desteklemez.

Test Driver Unlimited 2 Önerilen Sistem Gereksinimleri:

İşletim Sistemi: Windows 7 veya üzeri,

İşlemci: Intel Core 2 Duo E4700 2.6 GHz. ya da AMD Athlon X2 5600+ veya üzeri,

RAM: 4 Gb. bellek,

Ekran Kartı: ATI Radeon HD 4870 ya da NVidia GeForce GTX 280 veya üzeri ekran kartı,

HardDisk: 14 Gb. boş alan,

DirectX: DX9.0c

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.5
8.0
Aldığı Puanlar

Test Driver Unlimited 2 bir hikayeye bağlı olan ve sadece yarış oyunu tarzında değil, daha ziyade sosyal bir oyun olarak öne çıkıyor...

7.5
Editörün Puanı
8.0
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments