İncelemeler
Hoşgeldiniz...
The Darkness II İnceleme

The Darkness II: Karanlıklar içinden yılan kafalı adam çıkar aniden. XBox 360 almamın sebeplerinden birisi de The Darkness olmuştur. Uzun, çetrefilli bir dönemeçten sonra oyunu en nihayet oynamış ve beklediğim oyunu bulamamıştım. Sıkıla sıkıla bitirdiğim oyunlardan biriydi ama oyun güzeldi ben beklentilerimi yüksek tuttuğum için pek keyif almamıştım. Şimdi ise The Darkness 2’yi PC’de oynuyorum ama beklediğim oyunlardan biri değildi, hatta duyurulduktan baya sonra oyun hakkında haber okumuştum o kadar. Bakalım Starbreeze 2. oyununda bizlere ne hazırlamış?

Oyuna başlamadan önce size ilk Darkness oyununda neler geçtiğini özetleyecek bir uyarı geliyor. Bu uyarıya evet dediğinizde size ilk oyunda neler yaşandığına dair, anlatan bir bölüm geliyor. Karşınızda anlatırken korkan ve psikolojisi bozulmuş birisinin hikayeyi özet geçtiğini görüyoruz. Buradan sonra ilk oyunda olduğu gibi Jackie Estacado bir koltuğun üstünde size bazı şeyleri anlatıyor. Bu sahneleri ilk oyunda oldukça sevmiştim 2.oyunda devam etmesi güzel olmuş. Ve The Darkness II başlıyor, biz Mafya lideri olmuşuz, karanlık güçlerimizi bir kenara bırakmışız, lüks bir lokanta da 2 güzel kızla yemek yemeye gidiyoruz. O sırada düşman Mafya üyeleri bize tuzak hazırlamışlar ve oldukça fazla adamla bizi komple yeryüzünden kaldırma uğraşına girmişler. Koskoca bir kamyon lokantanın penceresinden girdikten sonra oyun başlıyor ve biz çok ağır yaralı bir halde, sadık dostumuz Vinne’nin yardımıyla mutafağa kadar gidiyoruz. Karanlık güçlerimiz sürekli bizi çıkar, sana yardım edelim diyorlar, en kötü anımızda deniz düşen yılana sarılır misali hayatta kalmak adına karanlık güçlerimizi ortaya çıkarıyoruz. Hikayede bazı süprizler var onları kendiniz görmeniz gerekiyor. Hikaye mevzusunu fazla anlatmayı sevmem o yüzden sadece yüzeysel anlatmayı tercih ediyorum. O nedenle diğer teknik detaylara geçelim.

The Darkness II grafik motoru tercihini yanlış buldum. Böyle karanlık atmosfere sahip oyunlarda daha doğru grafik motoru kullanılır ama Starbreeze neden böyle bir tercih yapmış anlamadım? Grafik konusunda biraz hayal kırıklığına uğramış olsam da oyun teklemeden oldukça iyi, yavaşlamadan takılmadan adeta akıyor. Oldukça iyi iş çıkartmışlar, bilgisayarı ortalama olan kullancıları The Darkness 2’yi rahat bir şekilde oynayabilirler. Cell-Shade tekniğini böyle bir oyunda kullanmak yanlış, o yüzden pek beğenmedim. Karakter modellemeleri eh işte denilebilir. Aksiyon sahnelerinde bol bol patlama görüyoruz, çevrede ki nesneleri kullanabiliyoruz onlarda oyunun izin verdiği kadarıyla yapabiliyoruz. Düşmanlarımızın kanları duvarlara sıçrayabiliyor ancak birkaç saniye geçmeden kayboluyor. Çevre modellemeleri vasatın biraz üstünde. Kısaca The Darrkness 2’de grafik anlamında beklentinizi fazla yükseltmeyin ama genel olarak bakıldığı zaman iyi görünüyor.

The Darkness II inceleme

Seslendirmelerde ise oldukça başarılı işler yapılmış. Karakterler iyi seslendirilmiş ve konuştukları zaman sözcükler ağızlarına tam olarak uyuyor. Silah sesleri ve çatışma sesleri oldukça iyi, havaya sokar nitelikte. Çatışma sahnelerinde falan müzik fazla aramıyorsunuz, çatışma sesleri baya bir havaya soktuğu için müzik geri planda kalıyor.

The Darkness II oynanışında ise ilk oyunda olduğu gibi çift silahla ilerleyebiliyoruz, oyunda bize sürekli yol gösteren Darklink’i oldukça iyi yapmışlar. Bazı sahnelerde güldürüyor, çokta yardımcı oluyor ancak zaten oyun hep aynı çizgide ilerlediği için pekte ona bakmıyorsunuz. Birkaç bölümde onun yardımına ihtiyaç duyuyorsunuz, bazı yerleri onun yardımıyla geçiyorsunuz.

Oyuna katılan yeni özelliklerden birisi de yılanlarımızla yakaladığımız adamlar pek çok şekilde etkisiz hale getiriyoruz. Yakaladığımız zaman ekranda nasıl öldürmek istediğimize dair ekran geliyor oradan birini seçiyoruz ve kan gölü götürüyor. Her bölümün başında karanlık birşey çıkıyor ona giderseniz, kazandığınız (oyunda öldürdükleriniz ve headshot yaparsanız daha çok puan kazanıyorsunuz) puan ölçüsünde yeni hareketler ve özelliklerinizi güçlendiriyorsunuz. Bana sorarsanız böyle birşeye gerek yok. Çünkü zaten oyun size fazla şeyler yapma şansı tanımıyor. Bu özellikleri aldığınız zaman biraz daha çeşitli öldürme teknikleri vs. gelişiyor.

Sonuç olarak elimizde genel olarak iyi bir oyun var. Ancak oyunu bir iki adım daha ileri götürmek yerine ilk oyuna göre fazla birşey yapılmamış hatta geri gitmiş. Grafik tekniğini değiştirmişler oyunun havası ve atmosferini baltalamış. Birkaç süsleme ve göz boyama yapılmış. Oyunun hikayesi oyundaki en iyi şey. Oyun ancak hikayesi için oynanır, aksiyon oyunlarından geçilmeyen dönemde, zaten diğer oyunlarda daha iyilerini görüyoruz, oyunu diğer oyunlardan farklı kılan pek birşey yok. Oynanacaksa bu oyun sadece hikayesi güzelmiş diye oynanır. Oynamazsanız da pek bir şey kaçırmıyorsunuz. İyi oyunlar.

Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments