İncelemeler
Hoşgeldiniz...
The Fight: Lights Out [PS3] İncelemesi

Oyun piyasasında son dönemlerde Move destekli oyunlar dikkat çekmeye başladı. The Fight: Lights Out incelememizde bu oyunlardan bir tanesini ele alacağız. ColdWood Interactive, PS3 hareket algılayıcı sistemi olan Move için bir oyun yapalım demiş. Move’un piyasada kendini göstermesi ile buna uygun oyunlar peşisıra piyasaya çıkmaya başladı.

Oyunlar ilginç olmakla beraber bir çok eksiği bünyesinde barındırıyordu. Oyunların hareket algılayıcı kısmından o kadar etkilenilmiş ve ön plana çıkarılmış ki; oyunun temel taşları olan senaryo, karakterler, hikaye, atmosfer gibi özellikler es geçiliyor. Bakalım The Fight: Lights Out bu oyunlardan mı?

The Fight: Lights Out Oynanış:

İnsanlar dövüş oyunlarından ne bekler? Rakiplerinizle karşılaşıp onları yenmek. Bu arada yaptığınız hareketler ile oyundan zevk almak. Çoğu dövüş oyununda bu olay vardır. Ancak The Fight: Lights Out oyunu bu oyunlardan farklı gözüküyor. Bu oyunda sizin yapabileceğiniz çok fazla hareket yok.

Kalk Ayağa ve Dövüş…

Kısıtlı hareketler ve kısıtlı karakter seçeneği ile sürekli aynı şeyleri çok efor sarfederek yapmak zorundasınız. Oyun training kısmı ile başlıyor. Hollywood filmlerinden hatırlayacağınız, en son Matchete filminde de oynayan Danny Trejo’dan dersler alıyoruz. Bu kısmı birçok beğeniceğini düşünüyorum. Oyunların içinde bu tarz sürprizlerin olması oyunlar daha çekici hale getiriyor.

Danny Trejo’dan Dersler

Trejo bir elinde Move, diğer elinde gamepad ile size bağırıp, dövüş dersi veriyor. Oyunun ilk başlarında inanılmaz bir heyecan ve motivasyon oluyor. Ancak oyun ilerledikçe bu durum sizi pek tatmin etmiyor ve hatta komik olduğunu düşünüyorsunuz.

Elinde oyun kumandası olan bir adamın sert bakışları ve tavrıyla size beceriksiz olduğunu söylemesi, oyun ilerledikçe saçma gözükecek. Trejo size basic hareketleri üşenmeden teker teker gösteriyor. Bu hareketleri gösterirken bağırmaya devam ediyor tabi.

The Fight: Lights Out [PS3] Oyun İncelemesi

Trejo sizden sadece temel basit hareketleri öğrenmenizi istiyor. Çünkü daha fazlası için The Fight Move’un imkanlarını sunamıyor. Yani bir zamandan sonra serbest dövüşemiyorsunuz. Move tarafından tanımlı hareketleri sürekli yapmak zorunda kalıyorsunuz.

Elinizde Move aletiyle istediğiniz hareketleri yapabileceğinizi sanıyorsanız çok üzgünüm. The Fight: Lights Out’da sürekli aynı hareketleri, gücünüzü kulanarak yapıyorsunuz ve bir zaman sonra terliyorsunuz. Oyunun ilk başlarında çok eğlenseniz de, ilerleyen zamanlarda bu etkenler oyundan soğumanıza neden oluyor.

Genel Değerlendirme:

Dövüş oyunları denince akla gelen şeylerin hepsini The Fight: Lights Out’da bulmanız zor gözüküyor. Gerçek bir dövüş isteyenler için iyi bir oyun gibi gözükmüyor. Dövüşlerden sonra RPG oyunlarında olduğu gibi kendinizi geliştirebilmeniz mümkün gözüküyor.

Dövüşlerin arasında yaptığınız egzersizler, hedef vurma atışları ile kendinizi geliştirebilmeniz mümkün. Ancak bunları yapabilmeniz için kazandığınız paraların bir kısmını vermeniz gerekiyor. Move için iddaalı olarak çıkan ancak içi yetersiz olan oyunlardan bir tanesi daha piyasaya çıkmış gözüküyor.

Künyesi
Yayımcı

Sony Computer Entertainment

Yapımcı

ColdWood Interactive

Çıkış Tarihi

05 Kasım 2010

Platformlar

PlayStation 3

Oyun Türü

Dövüş Oyunu

ESRB Rating

TEEN 13+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.0
8.5
Aldığı Puanlar

Oyun başlarda heyecan verici ve dikkat çekici gelse de oyun ilerledikçe sıkılıyor ve boş yere efor harcıyorsunuz. The Fight: Lights Out dövüş severler için ideal bir oyun değil.

8.0
Editörün Puanı
8.5
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...