İncelemeler
Hoşgeldiniz...
The House of the Dead: Overkill İnceleme ve Sistem Gereksinimleri

Sistem gereksinimleri bilgilerini de bulabileceğiniz The House (The Typing) of the Dead Overkill incelememize başlamadan önce siz değerli okurlarımıza bir şeyi hatırlatmak istiyoruz. Hatırlarmısınız? Bayram harçlıklarımızı alır almaz nereye gittiğimizi, okulda ki yemek paralarımızla yemek almayıp okul çıkışlarında ne yaptığımızı, bunun için çoğu kez anne babalarımızdan azar işitsekte yine de en uğrak mekanlarımızdan birisi olan “o” yerlerden bir türlü vazgeçemediğimizi hatırlıyor musunuz?

Bunları yapan okurlarımızın gözlerinin dalıp gittiğini görür gibiyim. Evet “Atari Salonları”. Çocukluğumuzun vazgeçilmez mekanları. Jetonla çalışan, oyun bittiği zaman nolur bitmiş olma diye bağırdığımız, dövüşçümüzün kalkmadığı zaman yumrukladığımız o makinalarla dolu salonları hangi oyuncu unutabilir ki?

İşte The House of the Dead’in geçmişinin de taaa o günlere dayandığını bir kez daha hatırlatmak istedim. O zamanlarda, PS3’ün esamesi bile okunmuyor bilgisayar oda boyutunda bir hesap makinası olup bundan daha iyisi yapılamaz deniyordu.

The House of the Dead: Overkill Oyun İncelemesi

Peki biz ne yapıyorduk? Jeton canavarı atari salonlarında ya Tekken ya da The House of the Dead oynuyorduk. Kim bilir belki de çoğumuz bu oyunu oynamış ancak adının bu olduğunu bile bilmeden bitirmiş olabiliriz. Ancak bu oyunun mazisinin Atari salonlarına kadar dayandığı gerçeğini değiştirmiyor.

İşte SEGA, bu oyuna adeta bir vefa göstermek istemiş ve uzun bir zaman önce oyunu Wii’ye çıkartmıştı. Her ne olursa olsun zamanının iyi oyunlarından birisi olarak o zamanlarda piyasaya sürülmüş olan bu macera, maalesef Wii’nin yetersiz donanımı sayesinde çok çabuk eskimiş ve unutulmuştu. İşte SEGA bir kez daha oyunu canlandırmak istedi ama bu sefer Wii yerine daha doğru bir tercih olan PS3’ü seçti. Bakalım oyunda neler değişmiş.

The House (The Typing) of the Dead: Overkill Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 7 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo E4400 2.0GHz. ya da AMD Athlon 64 FX-60 Dual Core veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 6450 ya da NVidia GeForce GT 220 veya üzeri ekran kartı.
Harddisk 10 Gb. boş alan.
DirectX DX 10
Notlar PlayStation 3 için The House of the Dead: Overkill adıyla çıkan oyun, 2 yıl sonrasında The Typing of The Dead: Overkill adıyla PC için çıkış yapmıştır.

Hikayesi:

The House of the Dead: Overkill oyununun hikayesi son derece basit ve sıradan bir olayı konu almaktadır. Amerikan ordusunun süper insan, muhteşem asker üretmek gibi bir çabası vardır. Bu çabası sonucunda labaratuar ortamında Formula X isimli özel bir ilaç imal ederler. Askerlerinin üzerinde kullanılan bu ilaçlar hiçte umulduğu gibi bir etki yaratmamıştır.

Süper Asker yaratmak amacıyla üretilen bu ilaçlar tam tersi bir etki göstererek insanları zavallı ama bir o kadar da tehlikeli zombilere çevirmiştir. Bu sonucu hiç beklemeyen Amerikan ordusu, tesisi kapatarak bölgeyi tamamen terketmiştir. Tabii ki olay bu şekilde sonlanmaz. Bu bölgede hüküm süren Papa Caesar isimli bir mafya babası, bir şekilde ilacı ele geçirmiş ve böldegeki insanları mutantlaştırma operasyonuna girişmiştir.

The House of the Dead: Overkill Oyun İncelemesi

İşte bu andan itibaren duruma el koymak Ajan G isimli karakterimize ve onun sadık iş ortağı Isaac Washington’a kalmıştır. Bölgeye gönderilen ajanımızın artık tek amacı, bölgeyi bu ölü-diri arası canlılardan temizlemektir.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi The House of the Dead: Overkill’in konusu artık neredeyse bu tarz oyunların demirbaşı haline gelen zombilerden oluşuyor. Ancak bu tarz oyunlarda, konudan çok oynanışın önemli olduğunu düşünecek olursak, bu basit hikayeye pek aldanmıyor ve Ya Allah diyerek zombilerle dolu o karanlık bir o kadar da tehlikeli bölgenin içerisine dalıyoruz.

Oynanış:

The House of the Dead: Overkill oyununon başlangıcında oldukça ilginç birkaç görüntü karşınıza çıkacak. Bir bayanın striptiz direği tarzında ki bir direğe tutunduğunu gördüğünüz zaman yanlış oyunu taktığını sanabilirsiniz ancak merak etmeyin. Bu sadece o güzelim kızın daha sonra ne hale geleceğini göstermek amacıyla hazırlanmış bir video.

Burayı geçtikten sonra karşınıza gelen menüde üç farklı seçenek göreceksiniz. Bunlardan ilki Hikaye Modu. Bildiğiniz gibi ana oyunumuzu oluşturan bu mod, günümüz oyunlarından biraz daha kısa olmuş. Yaklaşık 5 saat gibi bir sürede tamamen bitirebileceğiniz bu kısmı biraz sonra zaten detaylıca anlatacağız.

İkinci kısım ise Direction’s Cut bölümü ki burada çok fazla çeşitlilik olduğunu söyleyemeyeceğiz. Birkaç bölümden oluşan bu kısım, ana hikayeyi bitirenler için kısa bir serüvenden öte gitmiyor. Son bölümümüzü ise Mini Oyunlar oluşturuyor.

The House of the Dead: Overkill Oyun İncelemesi

Burası da tıpkı Direction’s Cuts bölümü gibi çok fazla beklentilere sahip olunmaması gereken bir yer. Yinede arkadaşlarımızla puan esaslı olarak yarışmamızı sağlayan Mini Oyunlar kısmı da bizi bir süre idare edecektir.

Oyuna ilk başladığımızda gerçekten aklımızdan geçen ilk söz bu oldu. Çünkü The House of the Dead: Overkill’in Wii versiyonuna göre gözle görülür bir değişimin ve gelişimin olduğu gerçek. Yani oyunun ilk Wii versiyonunu oynayan oyun severler, PS3’de oynadıklarında şaşırıp kalabilirler. Ancak birde olaya farklı bir pencereden bakmak gerekirse, atalarımızın tabiriyle taşıma suyla değirmen dönmüyor.

Yani evet The House of the Dead: Overkill PS3 grafikleri, Wii’ye göre bir hayli geliştirilmiş ve iyileştirilmiş. Ancak temelde kullanılan grafik motorununun değiştirilememesi, Overkill’in yeni görüntülerini ancak bir yere kadar taşıyabilmiş. Bu durum ise, oyununun PS3 gibi bir grafik canavarının tüm özelliklerinden yararlanmasının önünü kesmiş.

Karakterler:

Bunun ilk örneğini The House of the Dead: Overkill karakterlerinde görüyoruz. Neredeyse bir suratı dahi olmayan karakterlerimizin bu halleri oldukça komik görünüyor. Hele ki son zamanlarda çıkan oyunlarda yer alan kahramanları düşündüğümüzde, The House of the Dead: Overkill gerçekten sınıfta kalıyor.

Ancak çevre görüntülerinde gözle görülür bir gelişimin olduğu yadsınamaz. Her ne kadar kaplamalar bazı yerlerde sırıtsa da, yine de özellikle karanlık ortamların ışıklandırması oldukça iyi olmuş. Zombilerin birbirine benzememesi ve özellikle görünüşlerinde çeşitliliğin olması ise oyuna artı kazandırıyor.

Zombiler:

The House of the Dead: Overkill oynarken bazı bölümlerde zombilerin üzerinize adeta uçarak geldiğini göreceksiniz. İşte ölmek veöldürmek için adeta can atan bu mutantları, pompalıyla uçurmanın ne kadar büyük bir keyif olduğunu anlatamam. Özellikle bu canlıların ateşli silahlara gayet iyi bir tepki vermesi, bizlerin bu oyundan daha büyük bir zevk almasını sağlıyor.

Ateşli silahlara tepki vermekten neyi kastettiğimizi anlamamış olabilirsiniz. Örneğin, size doğru bir zombi koşturuyor. Sizde koluna nişan alıp tetiğe basıyorsunuz. Püyuvvvv. Zombinin kolu uçup gidiyor. İşte neredeyse zombilerin tüm vücudunda bu deneysel testi gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda vurduğunuz bir zombinin çığlıkları da kulağa oldukça iyi geliyor.

Burada ayrı bir parantez açmak istediğimiz bir konu var. The House of the Dead: Overkill oyununu Wii konsolunda oynayan arkadaşlar hatırlayacaklardır, oyunu oynarken birçok pikselleşme ve takılma hatalarıyla karşılaşıyorduk. PS3’ün en önemli özelliği ise bu sorunu tamamen ortadan kaldırıyor olması. Oyunu neredeyse hiç kesintisiz ve takılma olmadan oynayabiliyoruz.

Bosslar:

The House of the Dead: Overkill zombi grafiklerinin çeşitliliğinin kalburüstü düzeyde olduğunu söylemiştik. Bu konuda bahsetmemiz gereken bir diğer konu ise, oyunda ki bosslar. Bazen karşımıza şişko ve kocaman bir boss çıkarken, bazende sıska ama iğrenç derecede tiz bir sese sahip bir başka boss çıkabiliyor.

İşte oyunun genelinde gördüğümüz bu çeşitlilik, bölüm sonu canavarlarında da karşımıza çıkıyor. Tabiki bu canavarlardan sadece şekil itibariyle bahsetmek, oyunun geneline yapılmış bir haksızlık olacaktır.

Şahsen benim, oyunda en çok eğlendiğim kısımlar bu boss savaşları dersem sanırım abartmış olmam. Kimi zaman normalden biraz daha uzun bir süre ayırdığım bu zombilere, kimi zaman ise neredeyse normal zombi edasıyla yenip geçtiğim oldu.

The House of the Dead: Overkill Oyun İncelemesi

Hazır bossların kolaylık zorluğundan bahsetmişken, oyuna hemen bir eleştiri yapmak istiyorum. Oyunun en zor modu bile son derece kolay olmuş. Yani oyunu oynarken elinize ilk defa oyun kolu almadıysanız fazla zorlanacağınızı sanmıyorum.

Ancak burada hemen bir parantez açmamız gerekiyor. O da, PS Move. Eğer bir PS Move’niz varsa şu ana kadar yaptığımız tüm eleştirileri elinizin tersiyle bir kenara itebilirsiniz. Çünkü The House of the Death: Overkill, şu ana kadar PS Move ile en iyi uyum sağlamış oyunlardan bir tanesi.

Algısı son derece güzel. Ayarlarınızı yapıp oyuna girdiğiniz vakit bir an kendinizi Lazer Tag’de gibi hissedebilirsiniz. Hikaye modu boyunca kazandığınız paralar ile aldığınız yeni silahları da düşünürsek, Overkill’i move ile oynamanın tadına doyamayacaksınız.

Son Sözler:

The House of the Death: Overkill, geçmişini de düşündüğümüz zaman normal standartlarda bir oyun seviyesini yakalamış. Bir de elinizde PS Move varsa, bu oyunu sürekli oynadıklarınızın arasına katabilirsiniz.

Künyesi
Yayımcı

Sega

Yapımcı

Headstrong Games, Modern Dream

Çıkış Tarihi

Wii için: 13 Şubat 2009

PlayStation 3 için: 28 Ekim 2011

PC için (The Typing of The Dead: Overkill): 29 Ekim 2013

Platformlar

PC, PS3, Wii, iOS ve Android

Oyun Türü

Korku, Zombi Oyunu

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.5
8.1
Aldığı Puanlar

Zombi oyunlarını seviyorsanız, The House of the Dead: Overkill oyununa ayırdığınız zamana pişman olmayacaksınız.

7.5
Editörün Puanı
8.1
Okur Puanları
2 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments