İncelemeler
Hoşgeldiniz...
The Night of the Rabbit Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

The Night of the Rabbit inceleme yazımızda oyun hakkındaki değerlendirmelerimizin yanı sıra oyuna ait sistem gereksinim bilgilerini de bulabilirsiniz. Macera oyunları ölüyor falan diyorlar ya hani. Yalan, külliyen yalan. Daedalic Entertaintment piyasada olduğu sürece hiç kimse bu türün öldüğünü iddia edemez.

Bu güzel yapımcılar biraz sık oyun çıkarmaya başlamış olsalar da macera türüne gönül veren oyuncular için her biri apayrı güzellikte oyunların mimarları olmaya devam ediyorlar. The Night of the Rabbit de kalite ve orjinallik bakımından firmanın önceki oyunlarından aşağıda kalır noktada değil.

Senaryo:

The Night of the Rabbit oyunu; 13 yaşındaki Jeremiah Hazelnut’ın ve Alice Harikalar Diyarında kitabından fırlamış bir büyücü tavşanın odağında çocukluğun saf yanını, iyi ve kötü ayrımının yapılıp yapılamayacağını, insanoğlunun doğa üzerindeki iflah olmaz vicdansızlığını irdeliyor. Hadi canım diyenleri duyuyorum ama macera oyunlarının çoğunda gören gözler için ne cevherler saklı bir bilseniz.

Ben macera oyunlarını edebi eserlere benzetiyorum. Anlatmak istediklerini doğrudan kişinin gözüne sokmak yerine, karakterler ve olaylar üzerinden inceden inceden işleyerek, alt anlamlar ve benzetmeleri olabildiğince etkili kullanarak yapıyorlar. The Night of The Rabbit’i sevmenin en büyük sebeplerinden biri de bu alt anlamları fazlasıyla bünyesinde barındırması.

The Night of the Rabbit Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows Vista, Windows 7 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo E7500 2.93 GHz. ya da AMD Phenom II X2 560 3.3 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 6670 ya da emsali NVidia GeForce veya en az 256 Mb. belleğe sahip ve OpenGL 2.0 destekli üzeri ekran kartı.
Harddisk 6 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c

Oynanış:

The Night of the Rabbit açılır açılmaz el çizimi grafikler size ilk tokatı vuruyor zaten. Sevgili kahramanımız Jeremiah Hazelnut yemyeşil bahçelerinde annesine böğürtlen toplarken bir yandan da çocuk yaşının da etkisiyle sizi pek güldüremese de kendi çapında espriler yapmaya çabalıyor. Manzara muazzam.

Yaz tatili bitmek üzere, yazın ışıltısı sonbaharın hüznüyle hafiften kaynaşmaya çalışıyor. Çiçekler hala parıldarken, biryandan ufak ufak hışırdayarak dökülen yaprakları görebiliyoruz. Yazın enerjisiyle ordan oraya uçuşan kuşların cıvıltısı, kaynağını bilmediğiniz bir ateş böceğinin şarkısı, yaprakların hışırtısı derken grafiklerle birlikte kendinizi seslere de bırakasınız geliyor.

Jerry kendi halinde, şehir yaşamını sevmeyen bir çocuk, belli. Hatta bir noktada ormanın ucundan görünen gri duvarlara çocuk öfkesini kusmak istercesine bakıyor. En büyük hayali ise bir gün büyük bir sihirbaz olmak. Zaman aralığı olarak 80’ler 90’lar diyebiliriz, çünkü hem Jerry’nin giyim kuşamı, hem de annesinin görünüşü tam da bu zaman dilimini hatırlatıyor bize.

The Night of the Rabbit Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

The Night of the Rabbit oyununun giriş bölümünde bir zorluk yok, klasik macera oyunlarında olduğu gibi eşyayı bul, uygun yerde kullan ve ilerle. Zaten oyunumuz sağolsun bizim için ipuçlarını da barındıran bir de görev defteri tutuyor ki sıkıştığımız vakit açıp danışabiliyoruz.

The Night of the Rabbit’deki ilk görevlerimizi hallettikten sonra asıl macera başlıyor ve oyuna ismini veren sevgili kırmızı gözlü tavşanımız Marquis De Hoto ile karşılaşıyoruz. Bir portal açıyor bize ve eğer bu portaldan içeri girersek bize “sanatların sanatını” öğretme sözü veriyor. Jerry durur mu hiç, yapıştıyor cevabı, haydi panpa gidelim.

Grafik ve Sesler:

The Night of the Rabbit grafiklerinin tamamı el çizimi, tarifi zor, muhteşem tablo gibi bir görselliğe sahip. Sesler için bir şey söylemek gerekirse, bir tabloda görebildiğiniz her şeyin sesini duyabildiğinizi düşünün.

Sonuç Olarak:

The Night of the Rabbit ile 8-10 saatlik doyurucu bir macera oyunu sizi bekliyor. Bulmacaları zor olsa da tek tıkla her işinizi görebildiğiniz rahat bir oynanabilirliği var. Diyaloglar konusunda oyun ne yazık ki pek başarılı değil fakat kendinizi oyunun görselliğine, yavaş yavaş karmaşıklaşan konusuna bırakırsanız bir macera oyunundan aradığınız eğlenceyi bulamamanız için bir sebep yok.

Künyesi
Yayımcı

Daedalic Entertainment

Yapımcı

Daedalic Entertainment

Çıkış Tarihi

28 Mayıs 2013

Platformlar

PC

Oyun Türü

Macera Oyunu

ESRB Rating

EVERYONE

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.0
8.3
Aldığı Puanlar

The Night of the Rabbit, 13 yaşındaki Jeremiah Hazelnut'ın ve Alice Harikalar Diyarında kitabından fırlamış bir büyücü tavşanın odağında çocukluğun saf yanını, iyi ve kötü ayrımının yapılıp yapılamayacağını, insanoğlunun doğa üzerindeki iflah olmaz vicdansızlığını irdeliyor.

8.0
Editörün Puanı
8.3
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments