İncelemeler
Hoşgeldiniz...
The Secret World İnceleme
İnceleme

The Secret World İnceleme

Yazar: 2 Şubat 2016

İnceleme için biraz geç oldu ama bu ilginç MMO’yu sizlerle paylaşmak istedim. Bakalım modern dünyamızın, çeşitli mitlerin gerçek olduğu hali neye benziyor. The Secret World oyununu açtığınızda sadece bir seferlik geçilemeyen “reklamları” izliyoruz. Bu tür şeyleri koyup da oyunun konusuyla alakalı ufak bile olsa bir sinematik yapmamaları garip.

Reklam kısmı bitince hesabınıza giriş yapıyor ve The Secret World karakterlerinin bulunduğu sayfaya geliyorsunuz. Oynayacağımız sunucuyu seçip karakter yaratma ekranına geçince yine giriş kısmında olduğu gibi pek tatmin olmadım. Başlarken size sunulan az sayıda ve pek güzel gözükmeyen kıyafet seçiminde her ne kadar karakterimizin giyimini sonradan değiştirebilsek de başlangıç için farklı seçenekler olabilirdi.

Mitler, Şehir Efsaneleri, Komplolar…

The Secret World Örgütler:

Illuminati, Templars ve Dragon isimli üç gizli örgüt bulunmakta. Bunlardan birini seçip onlar adına çalışıyoruz. Illuminati ve Templars bana tanıdık geldi, sağda solda duyduğumuz komplo teorilerinde geçen şeyler, ancak Dragon’u daha önce hiç duymadım. Bu üç gizli örgütü kısaca tanıyalım.

  • Illuminati: Çoğunuz tahmin edebileceği gibi para ve güç düşkünü Illuminati’nin amacı “Yeni Dünya Düzeni.” Gölgelerden iş çevirmek ve yeni büyülerle uğraşıp, Amerika’da yaşamaktalar.
  • Templars: Askeri bir disiplin içinde olan Templars örgütünün amacı, karanlıkla savaşabildikleri her şekilde savaşmak. Yüzyıllar boyu yaptıkları savaşlardan aldıkları deneyim ve topladıkları bilgilere sahipler. Avrupa’da yaşayıp eski büyülerle uğraşmaktalar.
  • Dragon: Değişimin gizli tetikleyicileri. Üç gizli örgüt arasında halka karşı en gizlisi olan Dragon, yabancılar için anlamsız olan stratejilere sahipler. Fraktal düzenleri, Kaos Teorisi’ni, birbirleriyle alakasız olan olayların bağlantısı gibi şeyleri inceliyorlar ve çıkardıkları sonuçlar ile Dünya’yı değiştiriyorlar. Tarih içinde belirli bir sınırları ya da yaşadıkları yer olmasa da, oyunun geçtiği zamanda Asya bölgesinde konuşlanmaktalar.

The Secret World Hikaye:

Oyunda örgütlerin, mitlerin, şehir efsaneleri gibi şeylerin karışması ve MMO olması yüzünden çok takip edilebilir bir hikayesi yok. Hikaye görevlerinin sinematikleri sırasında karakterimizin ne konuştuğunu ne de ses çıkarmasını duyduğumuz, sadece patates gibi durduğunu gördüğümüz için de iyice olaydan kopuyoruz. Genel hatlarıyla Dünya’ya gelen karanlıkla savaş ve gizli örgütlerin birbirleriyle mücadeleleri anlatılıyor ve maceralara koşuyoruz.

The Secret World İnceleme

The Secret World Oynanış:

İlk önce kullanabileceğimiz silahlar ve yetenek sisteminden bahsetmek isterim. Büyüler, menzilli silahlar ve yakın dövüş silahları olarak üç sınıfa ayrılmış halde dokuz çeşit silah var, bunların üzerine şu anda sadece roketatar açık olmak üzere bir kaç yardımcı silah bulunmakta. Yetenekler ise iki çeşit; daha iyi silahlar ve eşyalar kullanmamıza yarayan karakter yetenek puanı ve silahların yetenekleri için bulunan yetenek çemberi.

Karakter yetenek puanı kazanmak ve yetenek çemberinde ilerlemek için görev yapmak, deneyim puanı barını doldurmak gibi şeyler yapıyoruz. Oyunda karakter seviyesi ya da yetenek açma limiti gibi bir şey bulunmamakta, ancak en fazla yedi aktif yetenek, yedi pasif yetenek ve iki silah kullanabiliyorsunuz. Nasıl bir kombinasyon yapacağınız ise tamamen size kalmış durumda. Yetenekleri bir kenara bırakırsak, oyunda görebildiğim kadarıyla dolaşılabilecek bol bol alan var.

Agartha isimli yer sayesinde dünyanın çeşitli yerlerine seyahat edebiliyoruz. Görevler ise hikaye görevleri, ana görevler, zindan görevleri ve yan görevler şeklinde ayrılıyor ve hepsinden belirli bir adet alabiliyorsunuz. Genel olarak anlayabilmek, takip edebilmek için iyi bir seviyede İngilizce bilgisi ve sabır isteyen görev sistemine alışmak hafiften sıkıntılı olabiliyor.

The Secret World Modlar:

PvP’ye gelirsek, üç adet PvP modu bulunmakta. Bunlar şu şekilde:

  • The Secret World Fight Clubs Mod: Her şehirde bulunan, ister arkadaşlarınızla, ister karşı örgütlerden biriyle maç yapabilmenize yarayan yerler.
  • The Secret World Battlefield Mod: Bu mod istediğiniz zaman değil de belirli saatlerde oynanabiliyor. Bu mod için iki farklı harita bulunmakta ve birinde 5v5v5 diğerinde ise 10v10v10 oynuyorsunuz.
  • The Secret World Warzone Mod: 7/24 açık olan, bazı noktaları ele geçirmekle uğraştığınız bir PvP modu. Ele geçirdiğiniz noktalar, daha çok deneyim puanı kazanma vb. özellikler sunuyor ancak aldığınız bir noktayı aynı zamanda savunmak zorundasınız.

Oynanış için son eklenebilecek şeyler ise kontroller, oynanışın rahatlığı ve çevre etkileşimi. Kontrol şemasını istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz ama ilk haliyle de gayet güzel, karakterinizi ve yeteneklerini akıcı bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

Çevre etkileşimi bir MMO’da ne kadar ise burada da bir farkı yok (en azından benim oynadığım sürede görebildiğim kadarıyla), düşmanlarınızdan düşen eşyaları toplamak ve görevler için bazı şeyleri kullanmak dışında etkileşim adına bir şey yok.

The Secret World Assembly: Haliyle, çoğu MMORPG’de olduğu gibi bir crafting sistemi var. Eşyalarınızı daha küçük parçalara ayırarak ya da düşmanlardan düşen basit şeylerle silah ve yeni eşya yapabiliyorsunuz. Yapım aşaması ise Minecraft’a oldukça benziyor.

The Secret World Grafik ve Sesler:

Doku kalitesi, ışıklandırma, modellemeler ve efektler piyasada bulabileceğiniz gerek freeto play, gerek ise pay to play oyunların çoğundan daha kaliteli ancak kendine pek has bir havası yok (bkz.: World of Warcraft, Borderlands, Team Fortress 2). Dinamik ışıklandırma ve gölgeler bazen iyi gözükmese de göze batacak derecede değil.

Arkaplan sesleri ve düşmanlarınızın bağırma/böğürme gibi sesleri bulunduğunuz ortama duyabildiğim kadarıyla çok uyumlu. Sinematiklerin seslendirmeleri konuşan karakterlere uyuyor. Müzikler ise çok fazla duyulmuyor, sadece savaştayken arkadan hafifçe duyabiliyorsunuz. Bu konuda kötü mü iyi mi diye bir şey denilemez. Ayriyetten müzikler oyunun genel olarak havasını yansıtıyor.

Sonuç

İleride, muhtemelen Age of Conan gibi ücretsiz olacağını tahmin ediyorum çünkü çıkacak olan yamaların gecikmesi ve oyun kadrosunun küçülmesi gibi şeyler oldu. Eğer denemek isterseniz iki günlük bir deneme versiyonu bulunmakta. İlginizi çekiyorsa deneyin, beğenirseniz oynamaya devam edin.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.5
8.0
7.5
Editörün Puanı
8.0
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments