İncelemeler
Hoşgeldiniz...
The Testament of Sherlock Holmes Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi
İnceleme

The Testament of Sherlock Holmes Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Yazar: 18 Şubat 2016

The Testament of Sherlock Holmes minimum ve önerilen sistem gereksinimleri ve incelemesini ele aldığımız yazımızı beğenmeniz dileğiyle başlıyoruz. Sir Arthur Conan Doyle’un yazdığı bu harika seriye özellikle son yıllarda sıkça rastlar olduk. Guy Ritchie’nin yazıp yönettiği ve Robert Downey Jr ile Jude Law’ın oynadığı filmler ve İngiliz yapımı olan Sherlock dizisi bunların en önde gelen örnekleri. Tabi her uyarlamada, karakterlerin ve olayların oldukça fark gösterdiğini ve hikayenin değişik varyasyonlarla devam ettiğini “gözlemledik”.

Fakat her bir yapım kendi çapında bir harikaydı. Kitapların Türkçe’sine bile kolayca ulaşabilirken hala okumadığım için hayıflanıyorum. Fakat Robert Downey Jr’ın hayat verdiği karakterin aklımda bozulmasından korktuğum için uzak duruyorum. Her neyse, bizim konumuz şu an ne edebiyat ne sinema ne de televizyon.

The Testament of Sherlock Holmes‘ın her ne kadar daha başlarında olsam da, ufak bir inceleme yazısı yazarak merak edenleri bilgilendirmeyi istiyorum. Oyun PS3, Xbox ve PC platformları için çıktı, o yüzden her türden oyunseverin dikkatini çekiyor. Yapımcılığı ise Frogwares’e ait, bunun yanında oyunu bizlere Focus Home Interactive sunuyor.

“You see, but you don’t observe. The distinction is clear.”

Sherlock’ın bu manidar sözlerini sıkça duyuyoruz, fakat oyunu oynarken aslında bu sözü Dr. Watson’a değil de bize söylüyormuş hissine kapılıyoruz. Oyunda karşımıza her zamanki tavırlarıyla çıkıyor Sherlock Holmes. Bilmiş, akıllı ve nereye bakmasını bilen, tüm bunların yanında ironik bir dille etrafındaki insanları hafifçe küçümseyen bir edası var. Tabi burada Sherlock ve Watson karakterleri için orijinal hikayeye sadık kalınmış, ağır ve ortayaşı geçmişler.

Wolfenstein II: The New Colossus Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Win XP, Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Pentium 4 1.8 GHz. ya da AMD Athlon XP 1700+ 1.5 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 1 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon X600 serisi ya da NVidia GeForce 210 veya üzeri en az 256 Mb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 500 Mb. boş alan.
DirectX DX 9

The Testament of Sherlock Holmes İnceleme

Hikayesi:

Oyuna ilk başladığımızda, 3 tane küçük çocuğun tavan arasındaki küçük araştırmalarına şahit oluyoruz, şahsi fikrimi belirtmek istiyorum “voice acting” burada biraz kötü ve çocuk modellemeleri biraz korkutucu, bu 3 tip kasvetli bir tavan arasında korku filminden fırlamış gibiler. Ama oyunun teknik yönlerine daha sonra geçeyim önce hafifçe olaylardan bahsedelim.

Bu 3 küçük ninja, Dr. Watson’ın meşhur günlüğünü buluyorlar ve merakla okumaya başlıyorlar ve biz de böylece The Testament of Sherlock Holmes oyununa başlamış oluyoruz. Her oyunda olduğu gibi öncelikle kontrol tuşlarını tanıyarak, sağa sola bakıp koşarak başlıyoruz. Daha sonra Holmes ve Watson’ın ilginç diyalogları geliyor ve sırayla etraftaki delilleri inceliyoruz, her delilden sonra aralarında ufak bir sohbet geliyor.

Oyun bazı kişilerde dil yönünden sorun teşkil edebilir, çünkü fazlasıyla diyalog tabanlı, yani karakterlerin arasında geçen konuşmalara göre hikaye şekilleniyor ve ne yapacağınızı anlıyorsunuz. Bunun yanında okumanız gereken köşe yazıları bile var. Bu sebeplerden dolayı, Türkiye pazarında çok fazla popüler olabileceğini düşünmüyorum. Fakat yine de az sonra anlatacaklarım The Testament of Sherlock Holmes’ın ne kadar harika olduğunu size gösterecek!

Wolfenstein II: The New Colossus Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Win XP, Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo E4400 2.0 GHz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4200+ 2.2 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon X1900 GT ya da NVidia GeForce GT 340 veya üzeri en az 256 Mb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 500 Mb. boş alan miktarı.
DirectX DX 9

Oynanış:

Oynamaya başlamadan önce, nasıl olacağı hakkında çok ham fikirlerim vardı, yani bir büyüteç ikonuyla bir oda içinde dönüp delil arayacağımı ve bunlarla birlikte otomatik olarak olayların çözüleceğini falan düşünerek beklentilerimi düşürüyordum. Fakat oyunun, oyuncudan talep ettiği dikkat ve zekayı görünce her şey birden tavan yaptı.

Tüm yazdıklarımı özetlemek gerekirse oyun el-kol reflekslerinizden çok beyninizin nasıl çalıştığına göre şekilleniyor. Bulduğumuz delilleri ve gözlemlerimizi her zaman olduğu gibi Watson not alıyor ve biz olayın kitlendiği durumlarda o not defterine bakarak delilleri birleştiriyoruz ve doğru varsayımlara gitmeye çalışıyoruz.

Bu noktada herşey oldukça zorlaşıyor, çünkü gerçekten yaşanan hırsızlık, cinayet ya da suç her neyse, birkaç noktayı kaçırdığınız zaman çok yanlış varsayımlara ulaşıyorsunuz ve her şey kördüğüm oluyor, bunun yanında bazı durumlarda bize sorular soruluyor.

Mesela 2. bölümde cinayeti araştırırken yerdeki ayak izleri üzerinden bize 2 soru soruluyor, içeride kaç kişi olduğu, ne yaptıkları vs. gibi, bizde elimizdeki bulgulara dayanarak cevaplar vermeye çalışıyoruz. Bu şekilde sonuca ulaşmaya çalışıyoruz, olay mahallinden topladığınız her türlü eşya büyük önem arz ediyor, çünkü bunlar üzerinde yaptığınız küçük deneylerle sonuca ulaşıyorsunuz.

Grafikler:

Yüksek grafik düşkünü arkadaşların bu noktada biraz hayal kırıklığına uğrayacağını düşünüyorum. Fakat attığım bu küçük başlıkta da belirttiğim gibi bazen grafik sadece grafiktir, yani çok büyük anlamlar ifade etmez, evet bazı oyunları grafikleri harika olduğu için bile oynadığımız oluyor, ama bu oyun onlardan biri değil.

Bazen Grafik Sadece Grafiktir…

Bunun yanında “voice acting” olayına hafifçe dokunmuştum yazımın başında, o ürkünç çocuklardan sonra her şey güzelleşiyor, o yüzden o demonun bitmesini bekleyin derim.

Sonuç Olarak:

The Testament of Sherlock Holmes’ın öyle çok büyük sistem gereksinimleri de yok ayrıca. O yüzden, nereden elde ettiğinizin hiç önemi yok bir an önce alın oynayın eğer bulmaca seviyorsanız, iyi oyunlar.

Künyesi
Yayımcı

Focus Home Interactive, Atlus

Yapımcı

Frogwares

Çıkış Tarihi

20 Eylül 2012

Platformlar

PC, PlayStation 3, XBox 360

Oyun Türü

Macera, Dedektifçilik, Bulmaca Oyunu

Oyun Motoru

Unreal Engine 3

ESRB Rating

MATURE 17+

Artı Yönleri

Oyuncuyu sıkmayan diyaloglar,

Güzel hikaye örgüsünü

Eksi Yönleri

Grafiklerin zayıflığı,

Zorlayan bulmacalar

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.5
8.4
Aldığı Puanlar

Dedektifçilik oynamayı seviyorsanız The Testament of Sherlock Holmes tam sizin için!

7.5
Editörün Puanı
8.4
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments