İncelemeler
Hoşgeldiniz...
The Walking Dead: The Game A House Divided İnceleme

Öncelikle hemen belirtmek istiyorum, bundan sonra The Walking Dead: The Game S02E02 A House Divided oyunundan yalnızca ikinci bölüm ya da A House Divided olarak bahsetmeyi planlıyorum. Çünkü inceleme için her isim yazmam gerektiğinde yaklaşık beş dakikamı kaybetmek istemiyorum.

Telltale Games bizleri The Wolf Among Us ile aylarca beklettikten sonra The Walking Dead: The Game’in ikinci sezonunu piyasaya sürmüş ve bir söz vermişti. Bundan sonra her ay bir oyunun bölümü yayımlanacaktı. Hakikaten de verdikleri sözü tuttular ve A House Divided, Wolf Among Us’tan bir ay, All That Remains adlı ilk bölümden ise iki ay kadar sonra piyasaya sürüldü.

The Walking Dead serisini yalnızca PC üzerinde oynadığımı da belirtmem gerekiyor. O yüzden konsol ya da mobil sürümlerle ilgili hiçbir bilgim yok diyebilirim. Hal böyle olunca karşılaştırma yapmam da pek mümkün olmayacak.

Zaten aslına bakarsanız çok da uzun bir inceleme yazmayı düşünmüyorum çünkü hem bu sayfanın en üstünde hem de en altında bulabileceğiniz videoda, oyunu başından sonuna kadar oynadım. Söylenmesi gereken her şeyi o videoda söylediğimi düşündüğüm için de buraya yalnızca bazı önemli detayları yazacağım.

Telltale Games’in ağır şekilde konu anlatımına dayanan oyun yapısı, Quantic Dream’in oyun dünyasına kazandırdığı oynanış biçimiyle (QTE’ler ve sürekli bir film izliyormuş hissiyatı gibi) birleşince zaten, Telltale’den babam çıksa oynarım diyebileceğimiz klasta oyunlar ortaya çıkıyor.

Her oyunun grafik yapısı tamamen kendine has özellikler taşıyor ve bu yüzden artık hiçbir değişikliğe gidilmemesi de bizleri grafikler hakkında konuşmaktan kurtarıyor. Tek söyleyebileceğimiz şey; evet arkadaşlar grafikler her zamanki gibi.

The Walking Dead: The Game S02E02 - A House Divided İnceleme

Hikayesi:

Fakat iş konu anlatımına geldiğinde, Telltale Games’in yazarlarını öve öve bitiremiyoruz. Yaptıkları iş o kadar başarılı ki, kurdukları olay örgüsü gerçekten insanı sanki gırtlağından yakalayıp boğmaya başlıyor. Bunu kötü anlamda düşünmenize gerek yok aslında. Evet hikaye insanı öyle bir daraltıyor ki, yaşadığınız olayları sanki başınıza geliyormuşcasına değerlendirmeye başlıyorsunuz.

A House Divided ile bu gelenek tabii ki sürüyor. Fakat belirtmem gereken nokta, bu bölümün bugüne kadar yayımlanan bölümlere oranla çok daha zayıf olduğu. Evet oyunun fanatikleri “oo çok iyiydi abi yaaa” gibi yorumlar yapacaktır ama kesinlikle katılmıyorum. Çünkü ellerinde öyle bir materyal var ki, yapabileceklerinin neredeyse sınırı yok desek yeridir.

Clementine’in yolculuğu devam ediyor. Fakat The Walking Dead: The Game S02E02 A House Divided bekleneni veremiyor…

Bu sezon ilk sezonda Lee’nin ölmesinin ardından Clementine’ın başından geçenleri görüyoruz ve evet kolay şeyler yaşamıyor. Gruba Clementine’nin katılmasıyla birlikte işler karışmaya başlar ve kaldıkları evden taşınmak zorunda kalır. Yine de bazı noktalarda neden işler biraz daha sarpa sarmıyor diye sorası geliyor insanın. En başta söylediğim o boğazınıda düğümlenen olaylar silsilesi ne yazık ki A House Divided’da yer almıyor.

Oynanış:

The Walking Dead: The Game A House Divided oyununun ilk bölümü ele alalım isterseniz. Clementine’ın kendi kendine dikiş attığı sahne, köpeği öldürmek zorunda kaldığımız sahne ve Clementine’ın dünyada nasıl yalnız kalmış bir çocuk olduğunu hatırlayın. İşte A House Divided sanki bir ara bölüm gibi hazırlanmış hissiyatı yaratıyor.

Zaten 1.5 saatlik bir oynanış süresi sunuyor ve bu sürede sürekli olarak bir türlü alışıp sevmenin yanından dahi geçemediğimiz diğer karakterlerin anlamsız diyalogları ve sürtüşmelerine tanıklık ediyoruz. İnsan bazen diyor ki, keşke açık dünya oynanışa sahip olsaydı da kendi kararımızı verip basıp gidebilseydik şunların yanından.

Bölümün sonlarına doğru geldiğimizde işler biraz daha toparlanıyor ve ivme kazanıyor. Hatta benim çok sevindiğim (ki videoları izlerseniz tepkilerimi görebilirsiniz.) bazı olaylar yaşanıyor ki, bu kez de ilk bölümden bu yana bahsedilen Carver isimli karakterle tanışıyoruz.

Carver benim gözümde tam bir “çakma Governer.” onu da belirteyim. Yine de ikinci sezona renk katacağı kesin. Benim psikopatlığım olabilir belki ama Governer karakterini çok sevmemden kaynaklı olarak Carver’ı da çok sevdim aslında.

Hatta şöyle bir yorum getirdim ki, Carver ile Clementine’ı bıraksanız dünyaya hükmedebilirler. Fakat tahminlerim Carver karakterinin de sezon sonunda güme gideceği yönünde. Umarım Telltale Games bizleri şaşırtmayı planlıyordur.

A House Divided, dizilerin 1-2-3. bölümleri güzel olup da 4. bölümde vasat hale gelmesi gibi bir seyre sahip diyebilirim. İkinci bölüm olarak işlerin daha da ivmelenmesini bekliyorsanız yanılıyorsunuz, böyle bir şey olmayacak. Fakat üçüncü bölüm için de güzel kapılar açtığı kesin.

Son Sözler:

Az önce de dediğim gibi umuyorum ki Telltale Games’in güzel planları vardır ve az önce söylediğim her şeyi bana diğer üç bölümde yutturmayı başarır. Yine de seriyi oynayanların kesinlikle kaçırmaması gereken bir bölüm olduğu kesin. Ki zaten serinin hayranıysanız ya çoktan oynadınız ya da oynamayı düşünüyorsunuz. Fakat seriyi “öylesine” oynayanlar için hiç de iyi bir bölüm olmadığını söylemem gerekiyor.

Künyesi
Yayımcı

Telltale Games

Yapımcı

Telltale Games

Çıkış Tarihi

04 Mart 2014

Platformlar

PC, PlayStation 4, XBox One, PlayStation 3, XBox 360, iOS, PlayStation Vita, Nintendo Switch, Mac OS X

Oyun Türü

Macera

Oyun Motoru

Telltale Tool

ESRB Rating

MATURE 17+

Artı Yönleri

Telltale Games'in elinden çıkmış olması,

Ağır dram öğeleri taşıyan anlatımı,

Eski karakterlerin bazılarının geri dönüş yapması.

Eksi Yönleri

Çok monoton bir bölüm,

AMD ekran kartlarıyla uyumsuzluk yaratabiliyor,

Çok gereksiz diyaloglar ve sahneler içeriyor.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.5
8.1
Aldığı Puanlar

The Walking Dead serisini oynayanların kesinlikle kaçırmaması gereken bir bölüm...

7.5
Editörün Puanı
8.1
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments