İncelemeler
Hoşgeldiniz...
The Witcher 2: Assassins of Kings Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi
0

CD Project’in ilk yapımı olan The Witcher, RPG türünde büyük bir çıkış yaparak, yıllar önce oyunseverlerde büyük hayranlık bırakmıştı. Bu oyundan kimse bu denli bir başarı beklemiyordu. Özellikleri, farklılıkları ile oyun sektöründe kendine özel bir yer edindi. Oyunun son final sahnesi ve bıraktığı soru işaretlerinin ardından yeni bir oyunu herkes bekliyordu.

Sonunda geçen sene yapımcılar yeni oyunun müjdesini vermişti. Ve nihayet geçen yıldan bu yana beklenen bu oyun piyasaya sürüldü. RPG oyun hayranları bu sene beklentilerini karşılayacak oyunları bulamadılar.

Hikayesi:

The Witcher 2 oyuncuların uzun zamandır beklediği grafik ve içerik yönünden zengin, zorlu bir RGP oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Kahramanımız Geralt, ilk oyunun sonunda bitkin bir şekilde tamamladığı görevin ardından ödülünü almak üzere Kral Forest’in yanına gider.

O sırada Kral kim olduğu belli olmayan biri tarafından suikaste uğrar. Geralt bu suikastçiyi öldürür ve Kral kurtulur. Geralt suikastçinin maskesini çıkardığında kendisi gibi bir Witcher olduğunu görür.

The Witcher 2: Assassins of Kings Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows XP, Vista, Win7 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo E4500 2.2 GHz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 5000+ 2.5 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram Windows XP için 1 Gb., Windows Vista/7 ve üzeri için 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı ATI Radeon HD 3850 512 Mb. ya da NVidia GeForce 8800 GTS 512 Mb. veya üzeri ekran kartı.
Harddisk 16 Gb. boş alan (The Witcher 2 Enhanced Edition için 23 Gb. boş alan).
DirectX DX 9.0c

Witcher:

İlk oyunu bilmeyenler için “Witcher” hakkında biraz bilgi verelim. The Witcher evreninde genetiğinde büyü, kimyasal bulunan toplumda insan dışı olarak görülen, canavar avlamayı misyon edinmiş karakterlere “witcher” adı veriliyor. Kahramanamız Geralt da bu witcher’lardan bir tanesi.

Bu kısa bilgiden sonra kaldığımız yerden devam edelim. Suikastçinin yakalanması ile oyun bitiyor ve ikinci oyun buradan başlıyor. Suikast’ın üzerinden bir ay geçmiştir. Ölüm tehlikesinden korkan kral, kendisini suikast’ten kurtaran Geralt’ı yakın koruması yapar ve heryere onunla gitmeye başlar.

Kral gayrımeşru çocuklarını alabilmek için Valette kalesine kuşatma yapar. Kuşatmadan sonra işler bir hayli karışmıştır. Kahramanımız Geralt esir alınır. Sevgilisi Triss Merigold ise tehlike altındadır. Bu durumu düzeltmek için zindan içinden çıkmalı ve olayın sorumlularını yakalamalıdır.

The Witcher 2: Assassins of Kings Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Bu oyunu tam olarak anlamak istiyorsanız, ilk oyunu oynayıp bitirmeniz gerekiyor. Çünkü ilk oyunla alakalı çok bağlantı var. The Witcher’ı diğer oyunlardan ayıran en önemli özelliklerden bir tanesi karmaşık politik ayak oyunlarını konu edinmesi. Öyle ki küçükten büyüğe bir sürü askeri ihaneti görebiliyorsunuz.

Oyunda Geralf ne insan ne elf olduğu için taraf seçerken dikkatli olmanız gerekiyor. İlk oyundan kalan ırk savaşı devam ediyor. İnsan olamayan isyancı birliklerin krallara yapılan suikastlerde parmağı olmasından dolayı savaş iyice kızışacak.

The Witcher 2: Assassins of Kings Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows XP, Vista, Win7 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Quad Q9650 3.0 GHz. ya da AMD Phenom II X4 970 3.5 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram Windows XP için 3 Gb., Win7 ve üzeri için 4 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı ATI Radeon HD 4850 1 Gb. ya da NVidia GeForce GTX 260 1 Gb. veya üzeri ekran kartı.
Harddisk 16 Gb. boş alan (The Witcher 2 Enhanced Edition için 23 Gb. boş alan).
DirectX DX 10

Oynanış:

The Witcher 2: Assassins of Kings oyununda ilk bölüm Geralt’ın anlattıkları üzerine “flashbackler” şeklinde oynanıyor. Sizin seçtiğiniz cümlelere göre bölümleri oynuyorsunuz. Böylece bölümleri birbirinden bağımsız olarak oynayabiliyorsunuz. La Vallette kuşatması devam ederken, siz de oyunun acemiliğini üzerinizden atmaya çalışıyorsunuz.

İlk oyunda tıklamaya dayalı dövüş sistemi bu oyunda yerini aksiyona bırakmış. Bunun bir tercih meselesi olduğunu düşündüğüm için bu olayı iyi veya kötü olarak yorumlamayacağım. Çünkü her ikisinin de kendine özgü avantajları var. Ağır ve hafif saldırılarda oluşturulan kombolar insanı havaya sokuyor ve oyun oynama şevkinizi artırıyor.

Bu nedenden dolayı dövüş sistemine tam puan verebiliriz. İlk oyunu oynayan arkadaşlar burç olayını bilirler. Buçlar bu oyunda büyü yerine geçiyor. Burçların herbirinin bir işlevi var. The Witcher 2: Assassins of Kings’deki burçlar ve işlevlerine bakalım isterseniz;

Burçlar:

The Witcher 2: Assassins of Kings oyunundaki burçlar ve işlevlerinden de bahsedelim biraz.

  • Igni: Ateş burcu. Düşmanlara alev verip devamlı zarar görmelerini sağlar.
  • Aard: Hava burcu. Düşmanlarınıza zarar verir. Ayrıca bazı objeleri yolunuzdan çekerken, ilerleyen seviyelerde geliştirilebilme özelliğine sahip.
  • Yrden: Tuzak burcu. Kurulan tuzağa düşen düşmanlar, bir süre hareket edemez. Bu sayede siz ona saldırma şansını bulursunuz. Kayran ile yapacağınız dövüş sırasında büyük bir öneme sahip. İlerleyen seviyelerde iki tuzak kurup, arasından geçen düşmanı durdurabiliyorsunuz.
  • Quen: Kalkan burcu. Oyun içinde en çok kullanılan burçlardan bir tanesi. Kısa bir süre hasar almanız engelliyor ve elektrik kalkanı ile düşmanlarınızın saldırılarına karşın sizi koruyor. Ancak hasar aldığınız vakit bu hasar kalkanın süresinden düşüyor. Bu konuda dikkatli olmanız gerekiyor.
  • Axi: Zihin kontrol burcu. Düşmanlarınızın zihnine ele geçirip, onları sizin tarafınızda savaşmaya yönlendirebiliyorsunuz. Ayrıca diyolaglar sırasında karşı tarafı ikna etmeniz kolaylaşabiliyor. İlerleyen seviyelerde ise, iki düşmanı aynı anda tarafınıza çekebiliyorsunuz.

Dövüş esnasında burçlar arasında hızlı bir şekilde geçiş yapabiliyorsunuz. Burç kullandığınız vakit, Vigor adı verilen göstergelerin bir bölümü azalıyor. Bu çubukların sayısını ve tekrar dolma hızını bazı geliştirmeler sayesinde artırabiliyorsunuz.

İlk oyundan bu oyuna aktarılan bir diğer özellikte meditasyon özelliği. Meditasyona ulaşmak için ise çömelme menüsüne girmeniz gerekiyor. Meditasyon ile zamanı ileri sarabilir, iksir içebilir, karakter puanı alabilir veya topladığınız bitkiler ile kendiniz iksir yapabilirsiniz.

İksir:

The Witcher 2: Assassins of Kings oyununda çok fazla göreceğiniz iksir konusuna açıklık getirelim. Doğada dolaşırken karşınıza çıkan çeşitli bitkiler, ya da düşmanlarınızı öldürdükten sonra ele geçirilen parçalar ile kendi iksiriniz yapıyorsunuz.

Bunu yapmak için bir tarif kağıdına ve malzemelere ihtiyacınız var. Her bitki veya parça yapısında yapısında bulundurduğu maddeye göre kallanılıyor. Örneğin, nitrat kullanmanız gereken bir yerde nitrat içeren farklı bitkileri kullanabilirsiniz.

Ancak iksirleri savaş esnasında içemiyorsunuz. Düşmanın olmadığı bir anda çömelme menüsüne girerek, iksirleri içebilirsiniz. İksirlerin kendilerine göre toksin değeri mevcut. Eğer dayanabileceğinizden fazla toksit alırsanız; ölüyorsunuz.

Suikastçiler:

The Witcher 2: Assassins of Kings’de oyunun başından sonuna dek en önemli göreviniz suikastçileri yakalamak. Bu sizin oyundaki en temel göreviniz. Bu görev dışındaki görevler, yan görev sayılıyor. O an yapmanız gereken görev, ekranın sağ üst köşesindeki haritada mevcut.

Bu verilen görevleri eksiksiz bir şekilde tamamlamanız, hayatta kalmak için büyük önem arz ediyor. Görevleri yerine getirirken hem tecrübe kazanıyor hem de seviye atlıyorsunuz. Her seviye atlayışında karakter özelliğine dağıtmak üzere yetenek puanı kazanıyorsunuz.

Bu puanı yakın dövüş, büyücülük, alchemdy ve witcher yeteneklerinden bir tanesine verebiliyorsunuz. Yedinci seviyeden sonra ise istediğinize verebiliyorsunuz. Bazı yetenekler açıldığında o yeteneği simgeleyen çemberin kenarında ufak bir tane daha çember görebilirsiniz.

Bu size o yeteneğin mutasyona uygun olduğunu gösterir. Ele geçirdiğiniz mutajenlerden bir tanesini oraya kalıcı olarak yerleştirirseniz; Geralt’ı daha da güçlendirebilirsiniz.

Oyun için bu anlattığım şeyler çok önemli. Çünkü oyun içinde bunlarla ilgili herhangi bir açıklama yapılmıyor. Bunları öğrenmek için detaylı bir araştırma yapmanız gerekiyor.

Diyalog Sistemi:

The Witcher oyununda diyalog sistemi de bir hayli gelişmiş durumda. Dragon Age’de olduğu gibi diyalog seçeneğinin kerşı tarafta nasıl bir tepki oluşturacağını bildiren bir sistem yok. Olmaması çok da iyi oluyor.

Diyalogları seçerken farkında olmadan rol yapmış oluyorsunuz. Buna kızayım, buna iyi davranayım gibi şeyler yapamıyorsunuz. O ankş ruh haline bağlı olarak Geralt’la özdeşleşmiş oluyorsunuz. Geralt oyun boyunca seçimler yapmak zorunda kalıyor.

Bazen düşmanları ile dost oluyor, bazen de kavga etmemek için değişik kararlar alıyor. Oyunda karakterin üzerinde ne kadar serbestlik varsa, sizin vereceğiniz kararlarda da o kadar serbestlik var. Bu da oyunu çok zevkli hale getiriyor.

Ses ve Grafikler:

Oyun içi müzikleri çok çeşitlilik göstermese de rahatszı etmiyor. Diyologlar kısmındaki bazı yerlerde ruhsuz ve yüksek sesler olsada genel anlamda başarılı olmuş. Aksanlı konuşmalara dikkat edilmiş ve titiz çalışılmış.

Grafik konusuna gelirsek; CD Project’in özel kullandığı grafik motoru oldukça başarılı olmuş. Gerçek zamanlı gece ve gündüz dönüşümleri harika olmuş. Haritalardaki ormanların dokusu göze rahatsızlık vermiyor. Ancak ekran kartı ile ilgili bir problem yaşayabilirsiniz. Ekran kartınızı yükseltmeniz gerekebilir, dikkatli olun.

Son Sözler:

The Witcher 2 iki yetişkin kişinin oynayabileceği, eğlenebileceği çok zevkli bir oyun. İyi kurgu, iki karakter ve grafik bir bütün olarak iyi sergilenmiş. Oynanmaya değer bir oyun. Herkese iyi eğlenceler.

Künyesi
Yayımcı

CD Projekt, Atari, Namco Bandai

Yapımcı

CD Projekt RED

Çıkış Tarihi

PC: 17 Mayıs 2011

XBox 360: 17 Nisan 2012

Platformlar

PC, XBox 360

Oyun Türü

RPG

Oyun Motoru

RED Engine

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
9.0
9.2
Aldığı Puanlar

CD Project harika bir işe imza atmış. Son yılların en başarılı RPG oyunu bizleri bekliyor.

9.0
Editörün Puanı
9.2
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazıyı Oyla
Çok İyi
67%
İyi
33%
Eh İşte
0%
Kötü
0%
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website amelesi ve amatör Call of Duty oyuncusu...