İncelemeler
Hoşgeldiniz...
This is The Police İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri
This is The Police İncelemesi, Minimum ve Önerilen Sistem Gereksinimleri
İnceleme

This is The Police İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri

Yazar: 9 Ocak 2019

This is The Police, bir polis şefinin yerine geçmek isteyenlere, bu şansı tanıyan bir oyun. Bağımsız bir yapımcı olan Weappy Studio tarafından geliştirilen oyunda, emekliliğine (istifasına) 180 gün kalmış bir polisi oynuyoruz. Strateji-macera türündeki This is The Police, polis şefi Jack Boyd’un hayatını konu alıyor.

Kahramanımız Jack Boyd, yaşadığı entrika dolu dünyadan bıkmış durumda ve mesleğinden emekli olmadan önce hayatının geri kalanında rahat edebileceği bir para kazanmak istiyor. İşte tam da burada biz devreye giriyoruz ve Jack Boyd’un hayatına tanıklık ediyoruz.

This is The Police Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows XP, Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Pentium Dual Core E2140 1.60 GHz. ya da AMD Athlon Dual Core 4050e 2.1 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 4650 ya da NVidia GeForce 7800 GTX veya üzeri en az 512 Mb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 5 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c

Oynanış:

This is The Police oyununun en keyif verici yanı şehrin dört bir yanında patlak veren olaylara (cinayet, adam kaçırma, soygun, rehin alma vb.) müdahale etme kısmıydı. Bir polis şefi olarak, elinizde bulunan polis memurlarını şehirde yaşanan olaylara gönderiyorsunuz.

Yolladığınız polis memurları, yeteneklerine bağlı olarak suçluları yakalamakta başarılı olup, sivillerin hayatını kurtarıyor ya da hem kendilerinin hem de sivillerin ölümüne yol açarak, departmanın onuruna leke sürebiliyorlar.

Şehirdeki olaylara müdahale ettiğiniz sırada, görevlendirdiğiniz polis memurları, merkezden destek isteyebiliyorlar ya da olaya nasıl müdahale edeceklerine dair sorular sorabiliyorlar. Burada verdiğiniz kararlar ve polis memurlarının yetenek seviyesi olayın nasıl sonuçlanacağına direk etki ediyor. Bu yüzden iyi derecede olmasa da, olayların ne olduğunu anlayabilmek için orta seviye bir ingilizceye ihtiyacınız var.

Bazı olaylar ise suçluları yakalamakla bitmiyor. Olay sonrasında, dedektiflerini görevlendirip bazı çete bağlantıları bulabiliyor ve adım adım çetenin bütün elemanlarına ulaşıp, onları tutuklayacak delilleri ele geçirebiliyorsunuz. Ele geçen kanıtlar elbette kendi kendilerini çözmüyor.

Dedektifleriniz, olaya ait resimleri ve görgü tanıklarının ifadelerini getiriyor ve aradaki bağlantıyı kurmak da size kalıyor. Olayın nasıl geliştiğini, suçluların eşgalini verilen ifadelerden okuduktan sonra, resimleri doğru sıraya koyarak olayı çözümlüyorsunuz.

Çorap söküğü gibi çözülen çete liderine ulaştığınızda ve onunla ilgili delilleri de ele geçirdiğiniz zaman, çeteyi çökertebiliyorsunuz. Bütün bu yaptığınız işlerin elbette bir karşılığı oluyor. Şehirdeki suçluları yakalama oranınız ve çökerttiğiniz çete sayısının artmasıyla birlikte, valiliğin de ricaları size artı puan kazandırıyor.

Kalabalık gösterilere müdahale etmeniz, valinin karısının verdiği partilere şarkı söylemesi için polis göndermeniz gibi görevlerden bahsediyorum. Valilik de sizin bu başarılı hareketleriniz karşılığında, taleplerinize olumlu geri dönüşler yapıyor (SWAT ekibini geliştirme, maaş zammı gibi taleplerden bahsediyorum).

Mesai bitti ve burada Jack Boyd’un kişisel hayatı devreye giriyor, esas kaos da burada zaten. Basın açıklamaları, mafya ile olan anlaşmalar derken kendinizi entrika, suç ve para üçgeninin (illuminati confirmed) ortasında buluyorsunuz.

This is The Police’te alışılagelmiş bir oynanış beklemeyin derim, çünkü yanlış karar verdiğiniz zaman ciddi ciddi ölüyorsunuz. Hani acımıyorlar, “bu adamın çoluğu çocuğu var mıdır”, yok efendim “evde bekleyeni var mıdır?” demiyorlar dıkş, dıkş, dıkş! Çiviliyorlar, aman dikkat.

This is The Police Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Quad Q6400 2.13 GHz. ya da AMD Phenom 9750 Quad-Core 2.4 Ghz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 5850 ya da NVidia GeForce GTX 560 veya üzeri en az 1 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 5 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 11

Grafik ve Sesler:

This is the Police, Telltale Games’den alışkın olduğumuz, çizgi roman tadındaki grafikler ile kendine has bir yapıya sahip. Gayet hoş çizimlerle anlatılan sahneler, gayet kaliteli yapılmış seslendirmelerle süsleniyor.

Ayrıca ufak detay olarak kabul edilen ses efektleri de atlanmamış (topuk sesleri, çakmak çakma sesi vb.) ve oyuna dahil edilmiş. Bu seslerin oyuna kattığı güzelliği, özellikle kulaklık kullanan oyuncular fark edecektir. Bu arada Jack Boyd’un seslendirmesinin, Duke Nukem’ın da seslendirmesini yapan Jon St. John tarafından yapıldığını da belirtmeden geçmeyelim.

Müzikler:

This is The Police oyun müzikleri de, atlanmaması gereken detaylardan birisidir. This is the Police yapımcıları da bu detayı geçiştirmemiş ve oyunu dönemine uygun müziklerle -yani plaklarla- donatmış. Böylelikle, güzel müzikler eşliğinde oyunu oynarken rahatlama fırsatı buluyorsunuz. Ancak, oyunun sizi soktuğu olaylar silsilesi o rahatınızı kaçırabiliyor.

Son Sözler:

This is The Police oyununda, oynayacak ve yaşayacak koskocaman 180 gününüz var ve oyun sizin nasıl oynadığınıza göre bir yol çiziyor. Bu yüzden anlatttığım bazı şeyler sizin görmeyeceğiniz sahnelerden olabilir.

Tabii ki bu da, oyunun size hazırladığı bazı sürprizleri bozabilir. This is The Police genel olarak eğlenceli ve kendine çeken bir oynanış mevcut. Ayrıca tekrar tekrar oynanmaya da uygun bir oyun, öyle kullan at değil, iyi oyunlar.

Künyesi
Yayımcı

THQ Nordic, EuroVideo Medien GmbH

Yapımcı

Weappy Studio

Çıkış Tarihi

02 Ağustos 2016 (PC, Mac OS, Linux),

22 Mart 2017 (PS4, XBox One),

24 Ekim 2017 (Nintendo Switch).

Platformlar

PC, PlayStation 4, XBox One, Nintendo Switch, Mac OS, Linux

Oyun Türü

Aksiyon, Macera, Strateji, Polis Oyunu

Oyun Motoru

Unity Engine

ESRB Rating

MATURE 17+

Artı Yönleri

Hikayeyi anlatım tarzı sürükleyici,

Verdiğiniz kararların karşılığını alıyorsunuz.

Eksi Yönleri

Oyunda halâ düzeltilmesi gereken bazı buglar var

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
Senaryo
Grafikler
Ses ve Müzikler
Aldığı Puanlar

Ucuza alabileceğiniz, güzel bir hikayeye sahip olan bir oyun. Bağımsız yapımcı oyunu olmasına rağmen yüksek kaliteli bir yapım.

Editörün Puanı
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments