İncelemeler
Hoşgeldiniz...
This War of Mine İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri
This War of Mine İncelemesi, Minimum ve Önerilen Sistem Gereksinimleri
30
0
İnceleme

This War of Mine İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri

Yazar: 24 Aralık 2018

This War of Mine inceleme yazımızın devamında oyuna ait minimum ve önerilen sistem gereksinimlerini de bulabilirsiniz. Bağımsız oyun yapımcısı 11 Bit Studios tarafından geliştirilen This War of Mine oyununu uzun süredir oynamak istiyordum ve bir türlü fırsatım olmamıştı.

Oyunu Steam’den güzel bir indirim ile alıp artık uygun günün geldiğini düşünüp oynamaya başladım. Oyunu oynamışken bir de inceleme yazmazsak siz sevgili okuyucularımıza ayıp olur diye düşünüp, klavye başına geçeyim dedim.

Gerçek hayatta savaştan ne kadar nefret etsem de, sanal dünyada savaş oyunlarını da bir o kadar seviyorum. Elimdeki silahın verdiği güç ile düşmanlarımı ezip geçmenin ayrı bir hazzı var benim için.

Birilerini öldürdükçe, binaları patlattıkça gayet iyi eğlenen benim son bir kaç gündür eğlence anlayışım This War of Mine oyunu ile biraz değişti. Artık oyunlardaki savaşın öteki yüzünü görmem gerektiğini anladım.

We Happy Few Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows XP (SP3), Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo E4600 2.40 Ghz. ya da AMD Athlon II X2 240 2.8 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 4650 ya da NVidia GeForce 9600 GS ya da NVidia GeForce GTX 580M veya üzeri en az 512 Mb. belleğe sahip Shader Model 3.0 destekli ekran kartı.
Harddisk 5 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c

Hikayesi:

Savaşın kirli yüzünü sivil insanların gözünden deneyimlediğimiz, Pogoren isimli şehirde geçiyor This War of Mine. Birkaç sivilin savaşın tüm yükünü üstüne almasını, yıkık dökük bir evde hayatta kalma mücadelesine tanık oluyoruz.

Marco, Pavle, Bruno, Katia, Anton ve daha fazla karakter ile farklı hikâyeleri ve yaşamları ile devam ediyor This War of Mine. Kimisi futbolcu, kimisi matematikçi, kimisi aşçı, kimisi eski asker hepsinin kendi hikâyesi var.

Biz de bu hikayede onların yaşamlarını devam ettirmelerine yardımcı oluyoruz. This War of Mine oyununun kendi hikayesi dışında istediğiniz şekilde yaratabileceğiniz kendi oyun modunuz da bulunuyor. İstediğiniz karakterler ile hayatta kalmanız gereken gün sayısını ve oyunun zorluğunu ayarlayarak defalarca farklı oyun deneyimi yaşayabiliyorsunuz.

This War of Mine oyununu ilk çıktığı zamanlarda oynamıştım. Bir keresinde, yaşlı bir çiftin evine girdim, karakterlerim hastaydı evlerindeki herşeyi çalmak zorunda kalmıştım. Oynadığım karakter bundan çok etkilenmişti, bir daha aynı eve gittiğimde hasta olan yaşlı kadının öldüğünü gördüm.

Evi gezip kalan eşyaları toplarken, yaşlı adamın yazdığı bir mektubu bulmuştum. Torununa yazmıştı. Onu çok özlediklerinden, ikisinin de iyi olduğundan, savaşın bitip onu tekrar göreceği günleri iple çektiklerinden bahsediyordu. Mektup ise şu sözlerle bitiyordu. ” Kızacağımı bildiği için benden gizli gizli biraz şeker saklıyor.

Sen geldiğinde o çok sevdiğin kurabiyeleri yiyebilesin diye.” O kadın ben ilaçlarını çaldığım için öldü, onu ben öldürdüm, karakterlerimi kurtarmak için bir aileyi yok ettim. Bilgisayar başında gözlerimden yaşlar süzüldüğünü hatırlıyorum, karakterim ise bu mektuptan sonra depresyona girmiş ve ortadan kaybolmuştu.

We Happy Few Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci IntelCore 2 Quad Q6700 2.66 GHz. ya da AMD Phenom II X4 940 3.0 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 5770 ya da NVidia GeForce GTX 260 veya üzeri en az 1 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 5 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 9.0c

Oynanış:

This War of Mine’da elinizdeki kısıtlı malzeme ile gündüzleri açlık, hastalık, depresyon ile mücadele ederken geceleri büyük risk alıp yağma yaparak bu insanları hayatta tutmaya çalışıyorsunuz. Zor bir oyun olan This War of Mine’da her günün her saatin sizin için önemi büyük.

Yaptığınız yağmalar, harcadığınız süre karakterlerinizin her hücresine işliyor ve yapımcılar bize çok güzel bir hayatta kalma deneyimi sağlıyor. Gündüzleri müzik dinleyebilir, dinlenebilir, kitap okuyabilirsiniz. Gece olduğu zaman ise çantanızı sırtınıza alıp, şehrin belirli bölgelerinde yağmaya çıkıyorsunuz.

This War of Mine’da yağma yaparken yaptığınız eylemlerin sonuçlarına göre karakterleriniz değişiyor ve oyun gittikçe zorlaşıyor. Yağma için girdiğiniz bir evin yaşayanlarını öldürmek sizi depresyona sokarken (Arica ve Boris dışındakileri), çatışmalarda ağır yaralanıp günlerce yataktan çıkamayabiliyorsunuz.

Depresyona giren karakteriniz ne yemek yiyor, ne uyuyor. Hayatta kalmak için diğer arkadaşlarından yardım alıyor. Diğer arkadaşları da hasta ise işiniz gerçekten zorlaşıyor. Karakterleriniz ile ilgilenmek, onları birbiri ile sosyalleştirmek hayati önem taşıyor oyunda.

Yağma sırasında vurulup ağır yaralanırsanız, hareket etmeyip dinlenmeniz gerekiyor. Dinlenmez iseniz günlerce yaranız iyileşmiyor ve daha kötü oluyorsunuz. Sonu ölüm bile olabiliyor karakterin.

Yağma yaparken evinizi de korumanız gerekiyor. Hasta bir arkadaşınızı gece evde nöbette bekletmek zorunda kalıyorsunuz ve kendi evimize yağma yapılmasın derken hasta arkadaş daha hasta oluyor. Ama bunları yapmayınca karakter depresyona giriyor, hasta oldukça sizin moraliniz de bozuluyor ve panikliyorsunuz.

This War of Mine oyununda süre kısıtlamanız da olduğu için bir an önce karnını doyurup karakterimi dinlendirmem lazım tribine giriyorsunuz. Oyun bu bağlamda sinirlerinizi bozuyor ve sizi üzüyor, ama bir yandan oyunun içine girdiğinizi fark ediyorsunuz. Duygusal kısmın yoğunluğuna çekiliyorsunuz. Yapımcılar güzel iş çıkarmış.

Kayıt sistemi her günün sonunda otomatik olduğu için kafanıza göre kayıt edemiyorsunuz oyunu. Oyunda karakterleriniz ölürse geri gelmiyor bu yüzden. Bir önceki kayda geçemiyorsunuz. 3 karakter ile oyun oynarken hastalıktan ölen, depresyondan evi terk eden dostlarınız oluyor ve bazen oyunda 1 kişiyi yönetebiliyorsunuz bu yüzden.

Koca evde tek başınayken ağır yaralıysanız ya da hasta iseniz işiniz daha zor oluyor. Bu kötü şartları bazen iyileştiren etmenler de olmuyor değil. Bazen evinizin kapısını çalan komşular geliyor ve sizle takas yapmak istiyor, kimisi sizden yardım istiyor, kimisi de sizin gibi hayatta kalıp sizinle beraber yaşamak istiyor.

This War of Mine İncelemesi, Minimum ve Önerilen Sistem Gereksinimleri

Yağma ve Takaslar:

This War of Mine oyununda hayatta kalmanın ilk şartı yağma yapmak olduğu için yağmadan elde edilenleri de iyi değerlendirmek lazım. Yağmadan ve takastan topladığınız materyaller ile ısınmak için soba, su bulmak için yağmur suyu damıtma aracı, kapı kilitlerini açmak için maymuncuk, dinlenmek için yatak yapıyorsunuz.

Günler ilerledikçe silahlar yapabiliyor ve yağmanızı daha kolaylaştırıyorsunuz. Bu malzemeleri takas için de kullanabiliyorsunuz. Ben This War of Mine oyununun envanter sistemini sevdim ve başarılı buldum. Yalnız keşke karakterlerin sırt çantalarında oyun ilerledikçe kapasite artışı olsaydı daha güzel olurdu.

Size önerim yağma yaparken önünüze çıkan herkesi öldürmeyin, zorda kalmadıkça insanları soymayın, takas edilecek insanlar varsa takas yapın. Dediğim gibi birilerini öldürmek sizi depresyona sokuyor ve yağma şansınızı azaltıyor.

Evinize bol malzeme ile dönerken günlerce yağma yapamadığınız için elinizdeki malzemeleri de tüketmeniz içten bile değil. Bu yüzden donarak ölen, evi terk eden karakterlerim oldu. Gizliliğe dayalı bir oynayış ile sınırları zorlayıp daha stabil ruhlu karakterler ile hayatta kalmak daha kolay.

Ayrıca karakterlerinizin yetenekleri var ve ona göre yağma yapmanız sizin için daha faydalı olacaktır. Aşçılık yeteneği olan bir karakteri yağma yapmaya göndermeyin. İlerleyen günlerde daha fazla zorluk çıkacaktır sizin için.

Grafik ve Sesler:

This War of Mine’da yapımcıları ”Pencil Effect” dedikleri bir görsellik ile karşımıza çıkıyor. Arka plandaki görüntü kalemle çizilmiş gibi. Siyah tonların hakim olduğu oyunda yandan görünen bir yapımız var. Görsellik sade ve herşey minyatür bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bunlarla iyi bir oyun yapmak için görselliğin çok önemli olmadığı da tescil edilmiş oluyor.

This War of Mine’da konuşmayan karakterlerimizin durumlarını baloncuklar ile görüyoruz. Ses efekti başarılı. This War of Mine oyununda çalan müzikler atmosfere uygun olmuş. Gitar çalan bir karakteriniz varsa onun gitar dinletisi ile kulaklarınızın pasını sildirebilirsiniz. Ayrıca This War of Mine oyununu artık orijinal olarak Türkçe oynama imkanınız da bulunuyor.

Son Sözler:

Bol aksiyonlu, klişe hikâyeli, boya küpü oyunlardan sıkıldıysanız ve biraz iç dünyanıza kapanmak ve kendi başınıza iyi bir oyun deneyimi yaşamak isterseniz This War of Mine tam size göre. Gizlilik ve takas sistemi, sizi zorlayan oyun deneyimini tecrübe etmeniz tavsiye edilen bir oyun.

Künyesi
Yayımcı

11 Bit Studios

Yapımcı

11 Bit Studios

Çıkış Tarihi

14 Kasım 2014

Platformlar

PC, PlayStation 4, XBox One, Android, Nintendo Switch, Mac OS, Linux

Oyun Türü

Aksiyon, Macera, Hayatta Kalma, Bağımsız Yapımcı

ESRB Rating

MATURE 17+

Artı Yönleri

Kaliteli hikaye,

Sizi içine çeken oynanış,

Envanter ve takas sistemi,

İyi bir görsellik ile sesler.

Eksi Yönleri

Ana hikaye modunda gündüz geçen sürenin çok çabuk ilerlemesi.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
Senaryo
Grafikler
Ses ve Müzikler
Aldığı Puanlar

This War of Mine, savaşı sivillerin gözünden görmek için ideal bir oyun.

Editörün Puanı
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazıyı Oyla
Çok İyi
0%
İyi
100%
Eh İşte
0%
Kötü
0%
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website amelesi ve amatör Call of Duty oyuncusu...