İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Tom Clancy’s Ghost Recon: Future Soldier Ön İnceleme
0
İnceleme

Tom Clancy’s Ghost Recon: Future Soldier Ön İnceleme

Yazar: 9 Nisan 2016

Geleceğin askerleri sessiz ve ölümcül. Tom Clancy ismini ilk defa Splinter Cell’de duymuştum. Pek ilgilenmedim, sadece oyun ilgimi çekmiş ve oynamıştım. Ubisoft bu Tom Clancy ismini oyunlarında tekrar tekrar kullanmaya başlayınca, bu kimdir diyerek araştırmalara koyulmuş ve bu adam hakkında çoğu yalan da olsa birçok bilgi edinmiştim. Tom Clancy gerçekten hikaye bakımından oldukça dolu bir yazar olduğunu her ismi geçen oyunda sürekli kanıtladı. Özellikle Splinter Cell oyunlarında gerçekten harika işlere imza attı.

Ghost Recon duyuruldu, yine Tom Clancy ve Ubisoft etiketli bu oyun çıktığı dönem takım tabanlı oyunların evrim geçirmiş hali olarak karşımıza dikildi. Konsol sürümü oldukça zevkli olmasına karşın PC sürümü o kadar iyi değildi. Üstelik PC’ye Fps yapıp konsollara Tps oynanış yapmak çok garibime gitmişti. Bu durum o dönemde konsol sattırma taktiklerinden biriydi.

Neyse; Ghost Recon serisi gittikçe ünlendi, özellikle 2007’deki oyunu Xbox 360’da oynamıştım ve çok sağlam bir oyun olmuştu. Zevkle bitirdiğim oyunlardan birisiydi. Şimdi ise Ubisoft yine bir Ghost Recon oyunuyla adından sıkça söz ettirmeye başlayacak, Tom Clancy’s Ghost Recon: Future Soldier. Adından da anlaşılacağı üzere oyun gelecekte geçiyor. Ubisoft bizleri sıkı savaşların içine sokmakla kalmıyor, takım tabanlı oynanışı bir adım daha ileri götürmeye hazırlanıyor.

Umurumda mı ki bu Dünya?

19 Nisan’da oyunun Betası yayınlanmıştı, biraz acele etmenizde fayda var çünkü Tom Clancy’s Ghost Recon: Future Soldier çoklu oyuncu betası 2 Mayıs’da bitecek. Beta içinde resmi sitesinden oyunun Xbox 360 sürümünü ön sipariş verip beta keyine sahip oluyorsunuz ya da Splinter Cell: Conviction orijinal oyuna sahipseniz doğrudan oyun aracılığıyla betayı deneyebilirsiniz. Ben oyunların betasını veya demolarını pek oynamam. Çünkü oyun çok güzel ise sabırsızca beklemek biraz can sıkıyor. Bu ufak hatırlatmadan sonra ön inceleme yazımıza başlayabiliriz.

Oynanış:

Öncelikle Ghost Recon serilerinde takım tabanlı oynanış her zaman ön planda olmuştur. Takım yönlendirme, onların savaşın içine çekmek çok basitti. Yapay zeka problemleriyle uğraşsak da oldukça zevkliydi, savaşta takım yönlendirmek onlarla sürekli diyalog halinde kalmamız gerekiyordu. Yeni oyunda da bu durum değişmiyor. Takım tabanlı oyun daha da ileri gitmiş bir vaziyette. Takımı kullanarak savaş uçaklarına komutlar gönderip bölgeyi darmadağın edebiliyoruz.

Onun dışında keskin nişancıları belirli yerlere yerleştirip, en sıkıştığımız zamanlarda can kurtaran olarak kullanabiliyoruz. Takım arkadaşlarınızın yerlerini canlı olarak kamerasına bağlanarak görebiliyoruz. Bu bağlantıda onlara en uygun emirleri vererek, en ideal yerlere yerleştiriyoruz. Bu durum keyifli olsa da oyundaki yapay zeka iyi olmazsa çok can sıkıcı durumlarla karşılaşabiliriz. Bu durum iyi ayarlanmalı.

Tom Clancy’s Ghost Recon: Future Soldier Ön İnceleme

Tom Clancy’s Ghost Recon: Future Soldier’ın diğer bir yeniliği silahlarımıza yapacağımız güncellemeler. Tamamen farklı bir silah türü de yapabiliriz. Silahlar tamamen özelleştirilebilir olacaklar. Mermisinden en ucundaki nişan alma yerine kadar herşeyi değiştirebilir, eklentiler yapabiliriz.

Bu durum birçok avantaj sağlayacak ancak bunların yanı sıra birçok dezavantaj da beraberinde gelecek. Küçük bir silahı, eklemelerle inanılmaz bir silah haline getirebiliriz. Ya da büyük taramalı makinalara, daha seri kullanmak için birkaç ayar yaparak daha hızlı kullanabileceğimiz bir duruma sokabiliyoruz. Oyunda Ubisoft’un ön plana çıkarttığı şeylerden birisi de silahların böyle özelleştirilebilir olması.

Siper Alma Sistemi:

Tom Clancy’s Ghost Recon: Future oyununda diğer bir yenilik ise, hedeflerimize artık istediğimiz şekilde yaklaşabileceğiz. Bu nispeten az olsa da sessiz bir şekilde işimizi halledip çıkabileceğiz. Birçok bölümde ise ortalık baya cümbüş yerine dönecek. Tom Clancy’s Ghost Recon: Future Soldier siper alma sistemi ise birçok değişime uğrayıp oldukça kullanışlı hale gelmiş.

Abi tahtanın arkasına saklanılır mı ya?

Hızlı bir şekilde siperden sipere geçip düşmanlarımızı yanıltabiliyoruz. Onlar ne olduğunu anlamadan biz yolumuza devam ediyoruz. Düşmanların geçebilecekleri yerlere mayınlar ve tuzaklar hazırlayarak onlara küçük süprizler yapabileceğiz.

Son Sözler:

Yazımızın sonuna gelirken, Tom Clancy’s Ghost Recon: Future Soldier gerçekten sağlam bir oyun olacağa benziyor. Çoklu oyuncu betasını oynama imkanına sahipseniz hiç durmayın direk betaya giriş yapın. Oyun 24 Mayıs’ta piyasada olacak. Oyun dünyasında genelde yaz ayları durgun geçer ancak öyle oyunlar geliyor ki gerçekten bu yaz, oldukça eğlenceli günler bizi bekliyor. Başka yazılarımızda görüşmek üzere hoşçakalın.

Künyesi
Yayımcı

Ubisoft

Yapımcı

Ubisoft Paris

Çıkış Tarihi

15 Haziran 2012

Platformlar

PC, PlayStation 3, Xbox 360, Wii, WiiU Nintendo DS, PSP

Oyun Türü

Taktiksel Aksiyon

Oyun Motoru

YETI Engine

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.0
8.2
8.0
Editörün Puanı
8.2
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazıyı Oyla
Çok İyi
0%
İyi
100%
Eh İşte
0%
Kötü
0%
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website amelesi ve amatör Call of Duty oyuncusu...