İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Transformers: War for Cybertron [PS3] İnceleme

Uzun yıllardır transformers ismini bir çok sektörde ve alanda duymuşsunuzdur. Bu bulunduğu sektörlerde de hep başarıyı yakalamayı başarmışlardır. Ancak bir sektör var ki orada başarıyı bir türlü yakalayamadılar. Hangi sektör mü? İçinde bulunduğumuz oyun sektörü.

Transformers filmi çıktığı zaman büyük beğeni toplamıştı. Ancak aynı zamanda çıkan oyun için ise aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Oyun çıktıktan sonra ağır eleştiriler almış, oyunseverler tarafından tam bir hayal kırıklığı olarak adlandırılmıştı.

Sadece oyun hayranlarına güvenilerek yapılan oyun, bütün eleştirilere rağmen o dönem iyi bir satış rakamına ulaşmıştı. Ancak bunda filmin başarılı olmasının etkisi büyüktü. Transformers’ın çıkan ikinci filmini takiben, Activision yeni bir adım atarak Transformers: Revenge of the Fallen’i piyasaya sundu. İlk oyunu oynayan herkes bu oyununda kötü olacağını düşündü.

Ancak ilk oyundan daha iyi bir oyunla karşılaştık. Ancak daha iyi lafı ilk oyuna göre söylendiği için, Transformers vasatı ikinci oyunda da aşamamış oldu. Bu iki oyundan ders alan Activision High Moon Studios ile anlaştı.

Bakalım oyun kendini aşabilmiş mi? Oyun kalitesi bu sefer beklentileri karşılayabilecek mi? Bütün bu soruların cevabını Transformers: War for Cyberton incelememizde bulacaksınız.

Hikayesi:

Autobotlar ve Deceptionlar’ın yaşadığı ve burdaki savaşın konu alındığı gezegenin adı Cybertron. Gezegenin yok olmadan önceki son zamanlarını konu alan bir oyun Transformers: War for Cybertron. Autobotlar’ın lideri olan Optimus’un nasıl lider olduğunu, StarScream’ın taraf değiştirmesinin sebeplerini oyunda görüyorsunuz. Barış içinde yaşayan bir gezegenin Deception’lar tarafından nasıl bir cehennem haline dönüştürüldüğüne şahit olacaksınız.

Cybertron’a Hoşgeldiniz…

Transformers: War for Cybertron açıldığı zaman karşınıza çıkacak olan menü çok basit ve anlaşılır bir menü. Oyun senaryo gereği 10 bölümden oluşuyor. 10 bölümün yarısı Autobatlar ile ilgili, diğer yarısı ise Deception’ları konu alıyor. Her bölüm içinde de 10 kısma ayrılan oyun size tam olarak 100 bölüm sunuyor. Bu kadar uzun ve sürükleyici olması açısından çok güzel, keyfini çıkarmaya bakın…

Transformers: War for Cybertron PS3 İnceleme

Transformers: War for Cybertron oyunu kötülerin hikayesi ile başlıyor. Yani Deceptionlar’ın hikayesi ile. Deceptionlar’ın lideri olan Megatron’un Cybertron’u nasıl mahvettiğini göreceksiniz. Sadece görmekle yetinmeyeceksiniz, bu konuda ona destek olacaksınız. Ancak benim kalbim temiz, ben iyi bir insanım derseniz eğer 🙂 size bir alternatif sunuyorum hemen.

Transformers: War for Cybertron oyununa direk 6. bölümden başlama imkanına sahipsiniz. Autobatlar ile başlayacaksınız yani. Ancak oyuna böyle başlamanız halinde çok şey kaçırabilirsiniz. Nasıl mı? Oyuna Deceptionlar’ın yıktığı yerden başlayacağınız için, yıkılış anındaki olayları ve kişileri tanıyamayacaksınız. Yapımcılar tarafından düşünülmüş ilginç bir senaryo tarzı. İlk önce kötülerle olup Cyberton’u yerle bir ediyorsunuz. Sonra Autobotlar ile beraber gezegeni kurtarmaya çalışıyorsunuz.

İlk iki oyunda itici kılan bir nokta burda yakalanmış ve düzeltilmiş. Autobotlar’ın ve Deceptionlar’ın dünyada savaşmaları oyun üzerinde iyi bir izlenim bırakmamıştı. Savaşılan yerin kendi memleketleri olması, oyun atmosferini çok fazla olumlu yönde etkilemiş. İlk iki oyuna göre değişen bir yönü de oyunun shooter tarzında gelişmiş olması.

Tabi bunun anlamı robotların insan gibi savaşmsı değil. Transformers: War for Cybertron’da istediğimiz zaman araca binip inebiliyoruz. Ancak araç formuna dönüştüğümüzde görüntü pek hoş gelmiyor. Bunun nedeni ise, medeniyet nedir bilmeyen robotların gezegeninde son model otolar olamayacak olması.

Oynanış:

Transformers: War for Cybertron oyunu oynanış bakımından çok basit bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Oyunda çatışmalara girerken grup arkadaşlarımız bizi yanlız bırakmıyor ve destek oluyorlar. Sağlık ve cephane gibi ihtiyaçlarımızı ise yoldaki nesnelerden bulmak zorundayız.

Oyunda öldüğünüz zaman oyunun başından başlamak gibi bir durum söz konusu değil. Bir önceki checkpoint noktasından oyuna başlıyoruz. Oyundan genelde çatışmalar grup halinde gerçekleşiyor, yani bir grup karşımıza çıkıyor, onları öldürdükten sonra diğer grup üzerimize saldırıyor.

Transformers: War for Cybertron oyununu oynarken en çok sıkılacağınız konu cephane konusu. Çünkü Transformers: War of Cybertron cephane bulmak konusunda çok sıkıntılı bir oyun. Bu yüzden tek gelen robotlara karşı yakın dövüş taktiği kullanmanız, cephanenizi koruma açısından size fayda sağlayacaktır.

Transformers: War for Cybertron karakter seçimi konusunda da oyunseverleri pek sıkmamışlar. İstediğiniz gibi Optimus veya Bumblebee’yi seçebiliyoruz. High Moon stüdyoları multiplayer oynama modunda da değişikler yapmış. Ayrıca online modunda kendi robotumuzu meydana getirip, tarafımızı seçerek savaşa başlayabiliyoruz.

Grafik ve Sesler:

Transformers: War for Cybertron oyunu grafik konusunda çok üst seviyede olmasa da başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle gezegen konusunda tasarımcıların hassas davrandığı ve başarılı olduğunu söyleyebilirim. Oyun başladığında karşınızda gördüğünüz yıkıntı ve karanlık yapı iyi tasarlanmış.

Ancak oyunun karakter ve çevre faktörleri açısından zayıf kaldığı çok ortada. Oyunun Modern Warfare veya Bioshock gibi grafik tasarımına sahip olmasa da, grafik konusunda başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

High Moon başarısını oyunu baştan aşağıya değiştirek gösterdi. Görseli ve oyun kalitesiyle günümüz oyunlara yakın kalitede bir oyun. Robotların araç ve insan formu arasındaki değişim güzel yapılmış. Ses konusunda da başarılı olan yapımın efektlerini çok seveceksiniz.

Son Sözler:

Eğer ilk iki oyunu oynamayan varsa, oynamayıp seriye bu oyunla başlamanızı öneririm. Eğer oyun oynamamak için bir nedeniniz yoksa, bu oyunu tavsiye ederim. Herkese iyi eğlenceler.

Sisteminizi Test Edin

Künyesi
Yayımcı

Activision

Yapımcı

High Moon Studios

Çıkış Tarihi

22 Haziran 2010

Platformlar

PC, PlayStation 3. XBox 360

Oyun Türü

TPS (Üçüncü Şahıs Nişancı Oyunu)

Oyun Motoru

Unreal Engine

ESRB Rating

TEEN 13+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
7.0
7.5
Senaryo
7.5
8.0
Grafikler
8.0
8.5
Ses ve Müzikler
8.0
8.5
7.6
Editörün Puanı
8.1
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...