İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Trials Evolution: Gold Edition Sistem Gereksinimleri ve Detaylı İncelemesi

Trials Evolution: Gold Edition detaylı inceleme yazımızda oyuna ait minimum ve önerilen sistem gereksinimlerine de yer verdik. Bizim hiç motorumuz olmadı amca, komşunun oğlunun vardı, düştü kafayı yardı, hem garajımız da çok dardı… Bu şekilde uzar gider, fakat burada varılması gereken sonuç yazarın hakikaten ne motoru ne de küçükken geçirdiği ufak çaplı “amcanın mobileti” temalı kazadan sonra bir motor alma isteği olmayışıdır.

Gel gör ki bu isteksizlik motorsiklet yarış oyunlarına karşı bir ön yargı oluşturmadı. Kaskımı taktım, “Bu akşam ölürüm, beni kimse tutamaz” mısraları da arkada tekrar ediyor, güzeeell… Artık yüzlerce kez ölmeye, abidik gubidik platformlardan atlamaya hazırım.

Trials ismi aslında çok yeni bir ad değil. İlk oyunu 2000 yılında çıkmış köklü bir seri. (Yaşlandık be azizim). İlk oyunundan sonra sayısını tam olarak hesap edemediğim (Trials, Trials 2, Trials HD ve sürüsüne bereket indirilebilir içerik) farklı konseptlere sahip bir dizi yeni oyun çıkmış ama mantık ve eğlence hep aynı; fizik kurallarına çok büyük derecede işimizin düştüğü sürekli sağa gittiğimiz bir bölümde (motor geri gitmiyor, gitmiyor be gardaş), motorumuzu mümkün olduğu kadar dik tutarak ve asgari düzeyde hata yaparak bitiş çizgisine ulaşmak.

Böylesine tek düze bir oynanış biçiminin bu derece eğlenceli olacağını yakın arkadaşınız dahi söylese , “hadi len ordan !” gibi sözlerle kabalaşabilir veya bir İstanbul beyefendisiyseniz “Fekat neden böyle kötü latifelerde bulunuyorsunuz, kuzum” gibi gayet kibar bir biçimde hayal kırıklığınızı belirtebilirsiniz.

Trials Evolution: Gold Edition Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows Vista (SP2), Windows 7 (SP1), Windows 8 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo E6700 2.6 GHz. ya da AMD Athlon 64 X2 6000+ @ 3.0 Ghz. veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 3870 / 4000 / 5000 / 6000 / 7000 serisi ya da NVidia GeForce 8800 GT / 9 / 100 / 200 / 300 / 400 / 500 / 600 serisi veya üzeri DirectX 10 uyumlu, en az 512 Mb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 4 Gb. boş alan.
DirectX DX 10
Diğer Gereksinimler Mouse, klavye (Windows uyumlu XBox 360 Kontroller), UPlay erişimi ve multiplayer oynayabilmek için internet bağlantısı.

Oynanış:

Her iki şekilde de kazanan tabii ki Trials, çünkü gerçekten de telefonlardaki bir çok oyunun kendinden kopya ettiği gibi Trials temelde bu basit sisteme dayanıyor. Motocross motorlarının tüm atletikliğine sahip motorlarımızdan birine atlayıp aklınızın ucundan dahi geçmeyecek çılgınlıktaki bölümlere dalıyoruz.

İlk bölümler basit, gazı hiç çekmeden o ilk tümsekten atlıyorsunuz. Havada sağ ve sol tuşlarıyla yere nasıl bir açıyla düşeceğinizi belirliyor ve tam yere düşecekken dilerseniz yüce “fren” tuşuna basıyor, dilerseniz de arsız “gaz” tuşuyla tekerleklerinizi çevirmeye devam ediyorsunuz. Burada dikkat edilmesi gereken üzerine düştüğünüz nesnenin eğimi, sizin üzerine düştüğünüz nesneye göre olan düşme açınız, o anki hızınız ve tabii ki biraz da şans. Sistemimiz böyleyken, oyunu bu derece eğlenceli hale getiren şey ne ? Bildiniz, tabii ki bölüm tasarımları.

Trials Evolution: Gold Edition Sistem Gereksinimleri

Hakikaten bölüm arasında pembe dizi havası yaşadım resmen. Acaba bir sonraki bölümde nasıl bir çılgınlık var? Hele ki kurt adam temalı bölümün ardından daha uçuğunu yapamazlar ya dedikten sonra ikinci dünya savaşında Normandiya çıkartmasında motorsiklet koşturduğumuz bölümü görünce yuh artık demekten kendimi alamadım. Bölüm tasarımları açısından genel olarak ikiye ayrılmış. İç mekanda geçenler ve dış mekanda geçenler diye.

Nedense iç mekanda geçenler gözüme daha bir hoş göründü. Ama yeniden yinelemek istiyorum, ciddi anlamda hepsi birbirinden farklı. Araba mezarlıkları, doğa harikaları, lunaparklar, ormanlık araziler, demir döküm fabrikaları, rollercoasterlar, ormancı kulübeleri, gökyüzünde Bioshock: Infinite tarzı mekanlarda geçen bölümler ve daha neler neler.

Bölümler:

İşin güzel yanı yapımcı şirket bu bölüm çeşitliliğini Trials Evolution: Gold Edition’da çok güzel bir şekilde yaymış ve çok da oturaklı bir zorluk eğrisi yerleştirmiş. County House ve HD Ware House olarak ikiye ayrılmış tek kişilik etapta, onlarca bölüm var. Bu bölümlerin hepsi ilk girdiğinizde açık değil. Belli başlı bölümleri açmak için Trials Evolution: Gold Edition oyununda bir takım başarılar kaydetmeniz gerekiyor.

Her bölümde bölüm içinde yaptığınız kazalar ve bölümü bitirme hızınıza göre üç madalyadan biriyle (bronz, gümüş, altın) ödüllendiriliyorsunuz. Madalya biriktirdikçe yeni bölümler açılıyor. Bölümler de kendi aralarında türlerine göre ayrılıyorlar. Trials Evolution: Gold Edition’da belli bir süreye göre sizi puanlayan bölümlerin yanında farklı amaçları olan ve bana göre oyunun en zevkli kısmı skill games denilen bölümler de mevcut.

Bu yetenek oyunu (skill games) bölümlerinde her bölümün kendine has bir amacı var. Kısıtlı benzinle belli bir noktaya kadar git, motor yerine kayak takımı kullan, motoru patlatarak tahta kanatlarla belli bir mesafe uç (yuh bre!), sürücüyü sağa sola yatırmadan sadece gazla ilerle, frenlerin patlak belli bir mesafe git gibi “yetenek” adını kullanmak yerine “delilik” terimine çok daha iyi yakışan bölümler mevcut. Ama inanılmaz derecede eğlenceli.

200 metre yükseklikten aşağı motorla düşerken ben: “ Allllaaahhhıııım, Pop Star’a çıksaydım da bu kuleden düşmeseydim, ya Raaabbbiiim.

Tabii Trials Evolution: Gold Edition oyununun HARD bölümlerine geldikçe yavaş yavaş o eğlence kısmı defalarca denenen bölümlere dönüşüyor. Yeni açılan farklı güç ve dengedeki motorlarla birlikte iki tekerlekli bir araçla normal şartlarda aşılması imkansız gelen yerleri atlamaya çalışıyorsunuz. İnanın bazen sanırım bu stresi çekmek yerine motora gerçekten binsem çok daha az sağlık sorunu yaşarım, diye söylendiğimi hatırlıyorum.

Ya bir bölümde kocaman bir direk var ve siz onu devirmeye çalışıyorsunuz ki yolunuzu açasınız, ama gel gör ki o direği hem itip hem de o ufacık çıkıntıda kalakalmak neredeyse imkansız gibi (eh adı üstünde hard). Bu bölümleri de bol bol pratik yaparak geçmek mümkün ama sabır gerekiyor.

Trials Evolution: Gold Edition Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7 (64-Bit), Windows 8 (64-Bit) veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Quad-core ya da emsali AMD veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı DirectX 11 uyumlu, en az 1 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 4 Gb. boş alan.
DirectX DX 11

Grafik ve Sesler:

Grafik konusunda Trials Evolution: Gold Edition kendinden bekleneni zaman zaman verse de bu kare saniye oranı düşüşleri beni deli etti resmen. Oyunun çok ahım şahım grafikleri yok, ne de adam akıllı jan janlı efektler. Fakat bölümlerin çoğunda sürekli bir yerler patlayıp, sağdan soldan kutusundan tutun da arabasına ve hatta kafanıza düşen sayısız çeşitlilikte eşya olduğunda (başka hangi oyunda kafanıza piyano düşüyor) oyun resmen can çekişiyor.

Garip bir optimizasyonu var kısacası. Yine de görsel olarak eğlence kısmında üzerine düşeni yerine getirme kapasitesine sahip. Kendinizi tam anlamıyla büyük bütçeli bir yapımda süperstarın yerine geçmiş dublör gibi hissediyorsunuz. Zaten her bölümün sonunda bir şekilde ölüyorsunuz, ondan kaçış yok. Ya bitiş çizgisinde yığınla patlayıcı sizi bekliyor, ya da kafanıza delicesine bir şeyler düşüyor. Alemin en çılgın ölen oyun karakterleri bu oyunda desem yeridir ( Dead Space’teki Isaac efendinin hakkını yememek lazım tabii, mazlum ya).

Trials’ın sizi vuran grafikleri yok ama eğlence kısmına destekte bulunan ve bölümlerin içeriğini gayet başarılı bir şekilde yansıtan görsellere sahip. Ah bir de şu saniye kare oranındaki düşme sorununa çözüm bulabilseler.

Trials Evolution: Gold Edition’da seslerle ilgili bir sorunumuz yok. Yüksekten düşerken sürücünün verdiği tepkiler, mütemadiyen süren patlama efektleri ve tabii ki motor sesiniz olması gerektiği gibi, bölüme uygun çevresel seslerin (kuş cıvıltıları, kurt ulumaları, ya da arka planda süre giden fabrika sesleri gibi) de sizi yalnız bırakmadığını belirteyim. Pahalı bir holywood filminde bir dublörü canlandırıyormuş hissini fazlasıyla yaşatan çevresel sesler, motorunuz ve rock, punk tarzı müzikleriyle sesler üzerine düşeni yerine getiriyor. Müzikleri ayrıca dinlemek Rock müzikleri seven her oyun severin üstüne vazifedir.

Müzikler:

Özellikle müzikler hareketli ve durmak bilmeyen oyun tarzına çok uygun. Çoğunlukla Hard Rock olan şarkılar arasında hip hop ve ufak tefek punk şarkılar olsa da özellikle Vultures ve Midnight Rider benim favorim. Günlük dinlenecekler listesine rahatlıkla girebilecek müzikler var.

Özelleştirme:

Bu arada Trials Evolution: Gold Edition oyunu özelleştirme olarak da motorunuzla birlikte sürücünüzü de farklı model ve renklere bürüme imkanı veriyor. Sürücünüzün eldiveninden kaskına, botlarından ceketine kadar bir çok şeyi renk ve biçim olarak değiştirebilmek mümkün. Ama yine de ben biraz kısıtlı buldum bunu. Keşke farklı oyunlarla iç içe geçmiş bir şekilde kişiselleştirme seçeneğimiz olsaymış.

Bir Team Fortress 2 ile entegre şu oyunu çok daha zengin hale getirebilir, çoklu oyuncu kısmında daha çok kişi bulabilme imkanımızı artırabilirmiş. Ama tabii Ubisoft bu, Uplay saçmalığı zaten hala devam ediyor, bir de Valve ile TF2 itemları konusunda anlaşma mı… Peh.

Multiplayer:

Gerçekten de bugünlerde orijinal oyun almak için öncelikle baktığımız şeyle oyunun çoklu oyunculu kısmı var mı yok mu? Varsa verdiğimiz paraya değer mi, Trials Evolution: Gold Edition oynayan adam bulunur mu, ne kadar süre oynarım? Eğer bu sorulara adam akıllı cevaplar alabiliyorsak paramıza kıyıp oyunu Orijinal alıyoruz.

Trials bildiğiniz gibi fazlasıyla komik bir oyun, yaptığınız kazaların her birinden ayrı bir komedi şovu çıkacak kadar komik hem de (tamam abarttım). Hatta oyunda yaptığınız yarışları youtubea yükleme, facebooktan paylaşma gibi seçenekler bile konulmuş. Hal böyle olunca, tek kişinin yarattığı komiklik furyasına, üç dört kişi birden katılınca işin eğlencesi fazlasıyla katlanıyor.

Trials Evolution: Gold Edition multiplayer’da daha ne kadar süre adam bulunabilir bilmiyorum ama tek kişilik senaryo da edinilmesi gereken 350 altın, açılacak kostümler ve motorlar, ustalaşacak bölümler ve tabii ki tek ekrandan dört kişilik aynı anda Co-Op deneyimi ile uzun süre sizi oyalar.

Modlar:

Trials Evolution: Gold Edition’da bölümleri aynı anda oynayabileceğiniz supercross modunun yanında, herkesin tek başına oynayıp yapılan skorların karşılaştırıldığı trials ve hardcore trials bölümleri mevcut. Çok fazla denememe rağmen çoğunlukla Supercross’tan başka hiçbir oyun türünde oyuncu bulamadım. Millet varsa yoksa Supercross oynuyor. Ha eğlenceli elbette, daha hızlı bir oynanışa sahip ve fazla kasmadan dilediğiniz gibi yarışabiliyorsunuz.

Ama gönül isterdi ki diğer oyun türlerinde de meydan okuyacak birileri çıksın karşımıza. Ama ne yazık ki çoğunlukla Supercrossa mahkumsunuz. Yaptığınız her yarışta belli bir puan alıyorsunuz ve aldığınız puanlar genellikle yarışı kaçıncı sırada bitirdiğinize, yarış sürecinde ne kadar hata yaptığınıza bağlı. Aldığınız puanlarla birlikte seviye atlıyor ve multiplayera özel yeni ekipmanlar açabiliyorsunuz.

Yeterince doyurucu fakat multiplayerda Trials Evolution: Gold Edition mütemadiyen çöküyor. Sadece sorun bende mi diye bakıverdim forumlara ama aynı sorundan muzdarip bir çok insan var. Yakında bir yama çıkar diyorum ama ben oyunu incelerken devasa bir yama çıkmasına rağmen hala adam akıllı bir çözüm bulamadılar. Çökmeye devam.

Co-Op:

Trials Evolution: Gold Edition ile aynı ekranda eşinizle, arkadaşınızla dört kişiye kadar oynama imkanınız var. Yani diğer bir değişle local Co-Op. Zaten oynanış için sadece dört kişi gerektiğinden bir klavyeye sıkışıp delicesine eğlenebilme şansını yakalıyorsunuz ki sizden küçük birileri varsa kafalarına vurup, kulaklarını çekerek işi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Tabii kız arkadaş ve sevgili varken sakın öyle her yarışı kazanayım demeyin, anında küsüp oyunu yarıda bırakabiliyorlar. Eğer evde oynayacak birileri varsa sırf Co-Op eğlencesi için bile bu oyun alınabilir.

Sonuç Olarak:

Trials: Evolution eğlenmek için oyun arayan, bunu yarışarak yapmak isteyen, değişik oyun mekanikleri ve ilginç bölüm tasarımlarına hazırlıklı olan her bünye için bölümleri içerisinde tepinilmeyi bekliyor. Gerçekçi fizik kurallarıyla, bir “araç” oyununda görüp görebileceğiniz en deli bölümlerle birlikte Trials: Evolution türün meraklılarına ve her türden eğlence peşinde konuşan iflah olmaz oyunculara gelsin.

Künyesi
Yayımcı

Ubisoft, Microsoft Studios

Yapımcı

Redlynx, Ubisoft Shanghaï

Çıkış Tarihi

21 Mart 2013

Platformlar

PC, XBox 360

Oyun Türü

Aksiyon, Motorsiklet Yarış Oyunu

ESRB Rating

EVERYONE 10+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.0
8.4
Aldığı Puanlar

Motorunuzla atlayacağınız onlarca tepe, aşmanız gereken sayısız zorluk ve görüp görebileceğiniz en çılgın bölümlerle Trials:Evolution tüketilmeyi bekleyen zengin bir içeriğe sahip. Her bünye bu bölüm tasarımlarını mutlaka görmeli.

Oynaması ve öğrenmesi ne kadar kolaysa, ustalaşması o denli zor. Başarılı zorluk eğrisi oyunu her daim dinamik tutma konusunda görevini yerine getiriyor.

8.0
Editörün Puanı
8.4
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments