İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Tropico 5 İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri

Detaylı incelemesini yaptığımız Tropico 5 oyununa ait sistem gereksinimlerini yazımızın devamında bulabilirsiniz. Yeşilliklerle ve doğal güzelliklerle dolu koskoca bir ada ya da yer altı kaynakları açısından zengin, fakat tek bir ağacın dahi bulunmadığı bir coğrafya. Halkının sorunlarını dinleyen, çevreye duyarlı ve adil bir yönetici, ya da halkını pek umursamadan yalnızca paraya odaklanmış bir diktatör.

İşte Tropico 5, tüm bu seçimleri yapabildiğimiz Tropico adasına bizleri yeniden çağırıyor. Eğer daha önce Tropico serisinden herhangi bir oyunu oynadıysanız oyun içerisindeki müziklerin çok başarılı olduğunu ve oyuna girer girmez sizi ada havasına soktuğunu bilirsiniz. Tropico 5′te de durum pek farklı değil.

Eğlenceli ve sıcak müziklerle açılışı yaptığımızda bize tanıdık bir menü geliyor. Bu menüde bizi tek şaşırtan şey ise seriye ilk defa eklenen Multiplayer özelliği. Söz konusu özelliğe daha sonra değineceğiz. Şimdi ise vakit kaybetmeden senaryo moduna dalma vakti.

Hikayesi:

Oyuna giriş yaparken küçük bir ayrıntı dikkatimizi çekiyor. Tropico 4′te yükleme ekranlarında dünyaca ünlü liderlerin sözleri yer alıyordu. Tropico 5′te ise liderlerin başına gelen olaylar ve yaptıkları ilginç şeyleri görme şansı elde ediyoruz. Yükleme ekranları zaten pek uzun değil, fakat bu olayları okumanın oldukça keyifli olduğunu söylemek gerek. Küçük, ama eğlenceli bir değişiklik olmuş. Oyunun atmosferine hızlıca giriş yapmanızı sağlıyor.

Hikayeye başlamadan önce iki adadan birini seçmemiz isteniyor. Yazının başında da belirttiğim üzere iki ada da birbirinden farklı coğrafi özelliklere sahip. Ne üreteceğinize ve şehir planını nasıl yapacağınıza göre size uygun adayı seçerek giriş yapıyorsunuz. Seriye yabancıysanız, senaryoya geçmeden önce Tutorial bölümüne göz atmanızda fayda var.

Giriş yaptığımızda da ilk iş olarak karakterimizi oluşturmaya başlıyoruz. Çok ayrıntılı olmasa da aklınızda bulunan karakteri aşağı yukarı tasarlayabileceğiniz bu ekranda karakterimize bir isim ve bir de lakap tanımlıyoruz. Bu ekranda dikkat ederseniz birden fazla karakter için yer bulunuyor, bu da oyuna yeni gelen “hanedanlık” sisteminin bir parçası.

Nihayet adamızı gördüğümüzde gözümüze çarpan ilk şey adanın tüm yer altı ve yer üstü kaynaklarını göremiyor olmamız. Hükümet binamızın olduğu yer haricinde her yer sis bulutuyla kaplı. Hatırlarsanız Tropico 4′te maden kurmak istediğimizde ya da tarlalar oluşturacağımızda, bize hangi yerin daha verimli olduğu belirtiliyordu.

Tropico 5′te ise bu yerleri keşfetmek için bir keşif birimi göndermeli ve belli bir ücret karşılığında adanın diğer taraflarını da keşfetmeliyiz. Doğal kaynakları, öhm daha doğrusu güzellikleri keşfetmenin tek yolu bu.

Arayüz:

Oyun içi arayüz çok daha basit bir hale getirilmiş ve seriye yeni başlayanlar için dahi oldukça anlaşılır görünüyor. Ekranın alt kısmında konumlandırılmış bölümden yeni teknolojiler keşfedebiliyor, adamızın istatistiklerini öğrenebiliyor, yeni binalar oluşturabiliyor, ticaret yaptığımız ülkelerle ilgili bilgiler elde edebiliyor ve hanedan üyelerimizi görebiliyoruz.

Oyunun arayüzü basit ve bu sayede istediğiniz binayı bulmakta zorlanmıyorsunuz.

Eskiden buralar baya bir karışıktı. Haritanın üzerine tıkıştırılmış küçük simgelerle uğraşıyorduk. Tropico’nun bu açıdan gelişmesi gayet hoş olmuş.

Tropico 5 Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Oynanış:

Tropico 5’te oynanış genel anlamda eskisiyle aynı şekilde ilerliyor. Halkı mutlu et, verilen görevleri yap, para kazan, geliş, turistlerin beğeneceği bir ülke ol ve bu şekilde devam et. Gönül isterdi ki daha köklü değişiklikler olsun, fakat maalesef Tropico 5′te devrimsel yenilikler görmemiz pek mümkün olmuyor. Ancak Tropico ruhunun halen korunması ve keyifli oynanışın kaldığı yerden devam etmesi bizi teselli ediyor.

Dikkat çeken bir nokta ise oyunun eskisine göre biraz daha kolay ilerlemesi. Görevleri yapmak fazla uzun sürmüyor ve alıştığınız zaman bölümleri hızlı hızlı geçebiliyorsunuz. Tropico 5’te para kazanmak da bir nebze daha kolaylaşmış gibi görünüyor. Bu da rekabet isteyen ve zoru seven oyuncular açısından eksi hanesine yazılabilecek bir özellik.

Görevler:

Önceki oyunlardan alıştığımız üzere devamlı olarak görev alarak ilerlediğimiz Tropico 5’te görevi veren halkımızın içerisindeki bir kesimin temsilcisi, yardımcımız ya da diğer ülkeler olabiliyor. Oyunun başında bağımsız olmadığımızdan dolayı dış ülkelerin sözünden pek çıkamıyoruz. Verdikleri görevleri yaparak para kazanabiliyor ya da bu ülkelere para “yardımı” yapabiliyoruz. Bunun karşılığında ise bizlere bir süre daha destek vermelerini sağlayabiliyoruz.

Benim açımdan en önemli yeniliklerden biri teknolojik gelişmeler ve değişen çağlar. Eskiden belli bir yıla geldiğimizde ve gerekli yapıları inşaa ettiğimizde istediğimiz teknolojik gelişmeyi sağlamış oluyor ve kullanabiliyorduk. Biraz “Armut piş, ağzıma düş.” diyebileceğimiz bu sistemin yerini Tropico 5′te yeni bir sistem alıyor.

Artık kullanmak istediğimiz teknolojiler için bir araştırma binası kurmalı ve söz konusu teknoloji üzerinde çalışma yapmalıyız. Tabii hemen bu geliştirmeler olmadığından dolayı aylar boyunca yeni bir teknolojinin gelişmesini bekleyebiliyoruz. Bunun yanında bazı gelişmeler için değişik çağlara geçmemiz gerekiyor. Örneğin soğuk savaş döneminde yapabileceğiniz bir gelişmeyi daha önceden yapmamız mümkün olmuyor.

Yaptığımız her davranış ve koyduğumuz her kanun, bir kesimi çok mutlu ederken, diğer bir kesimi ise huzursuz ediyor. Dolayısıyla yaptığımız her hareketin sonuçların düşünmeli ve halkın geneliyle aramızı iyi tutmalı, ne şiş yansın ne de kebab formülünü benimsemeliyiz. Çünkü izin verdiğiniz takdirde gerçekleşen seçimlerde tekrar başa geçemezseniz bu sizin sonunuz demek.

Eğer seçim olmasını istemezseniz ise sizden nefret eden bir halkla karşı karşıya kalabilirsiniz. Eğer tek bir kesime hitap edecekseniz ise bu kesimin tüm dediklerini yerine getirmeniz ve bu kesime dahil olan insanların sayısını artırmanız gerekmekte. Bu sayede yine ayakta kalmaya devam edebilirsiniz.

Eskiden başıboş olan binalara çalışanları yerleştirerek çalıştırıyor ve hemen en yüksek verimi almayı başarıyorduk. Ama artık bu durum da tarihe karışan özelliklerden olmuş. Yapının başına koyacağınız bir yönetici ile verimi arttırabilir, ailenizden birini koyarak paraları banka hesabınıza atabilir ya da bazı diğer özellikleri binaya ekleyebilirsiniz. Her yöneticinin kendine has özellikleri var. Adada yetiştirdiğiniz deneyimli insanları yönetici olarak atayabilir ya da başka ülkelerden birilerini başına getirebilirsiniz. Burada karar size kalmış.

Aile Sistemi:

Tropico 5 oyunundaki aile sistemi yalnızca binaların başına getirebileceğiniz kişilerin toplanmasına yaramıyor elbette. Söz konusu kişilerden birini yönetime getirerek onların liderlik özelliklerini ada üzerinde uygulayabiliyorsunuz. Ayrıca her görev geçtiğinizde belli bir ücret karşılığında seviye atlayabilen hanedan üyeleri daha fazla bonus veriyor ve daha işe yarar hale gelebiliyor.

Ticaret Sistemi:

Gelelim Tropico 5 ticaret sistemine. Böyle devasa bir adayı yönetmek için tabii ki ihtiyacınız olan en önemli şey para. Para olmadan ne halkınızı mutlu edebilirsiniz, ne de ihracat yapabilirsiniz. Hatta özgürlüğünüzü ilan etmeniz bile paraya bakıyor diyebiliriz. En önemli gelir kaynağınız ise diğer ülkelerle yaptığınız ticaret.

Örneğin Amerika sizden gümüş almak istiyor ve gümüşün piyasa değeri 1.500 dolar iken onlar size 1.700 dolar teklif ediyor. Böylece yapacağınız anlaşmayla belli bir birim başına 200 dolar daha fazla kazanç elde ediyorsunuz. Belli bir süresi olan bu anlaşmalara girdiğinizde o süre boyunca sevkiyat yapıyor ve hedeflenen miktara ulaştıktan sonra başka anlaşmalara doğru yelken açıyoruz.

Yelken açmak derken gerçekten de yelken açmaktan bahsediyoruz. Ne kadar fazla limanınız varsa o kadar fazla geminiz var anlamına geliyor. Her sevkiyat için ayrı bir gemi gerektiğini düşünürsek, eğer birkaç ticareti birlikte gerçekleştirmek istiyorsanız daha fazla gemiye ihtiyacınız olacak.

Multiplayer:

Tropico 5 oyununun multiplayer modu seride bir ilk olarak karşımıza çıkıyor. Arkadaşlarımızla aynu adada oynadığımız bu modda karşılıklı yardımlaşarak ülkeyi geliştirmek ya da rekabete girermek tamamen size bırakılmış. Bu modun epey keyifli olduğunu söylemek gerek. Umarız önümüzdeki oyunlarda gelişir ve daha fazla özellik sunabilir.

Grafik ve Sesler:

Tropico 5′in grafikleri tam anlamıyla göze hitap ediyor. Denizin dalgalarını seyredebiliyor, uçuşan kuşlara göz gezdirebiliyor ve yaşayan şehrinizde insanların nelerle uğraştıklarını dikkatlice inceleyebiliyorsunuz. Hal böyle olunca adanızı güzelleştirmek çok daha keyifli oluyor. Teknoloji geliştikçe böyle modern binalar yapmak mümkün oluyor. Grafikler ise görüldüğü üzere gayet hoş.

Sesler ise her zamanki gibi oldukça etkileyici. Kıpır kıpır müziklerle bulunduğunuz dönemlere gidiyor, kuşların sesleriyle huzur buluyorsunuz. Kalypso bu anlamda çok iyi bir iş çıkarmış diyebiliriz. Oyunu kapattıktan sonra soundtrack’leri dinlemeye devam etmek istemeniz bile olası. Şahsen Tropico 4′ün müziklerini halen sevdiğimi ve dinlediğimi söyleyebilirim.

Son Sözler:

Sonuç olarak Tropico 5, aslında sonundaki 5 rakamının tam olarak hakkını vermeyi başaramamış desek yanlış olmaz sanırız. Çünkü oyunların sonundaki rakam arttığında, insanların oyundan beklentisi haliyle çok daha yüksek oluyor. Fakat Tropico 5′in sundukları maalesef devrimsel yeniliklerden çok uzak.

Ancak bu söylediklerimden Tropico 5′in başarısız olduğu anlamı çıkmasın. Tropico serisi güzel bir şekilde devam ettirilmiş ve küçük değişikliklerle daha keyifli hale gelmiş. Eğer bu seriyi seviyorsanız zaten şu anda oyunu çoktan almışsınızdır, iyi oyunlar.

Künyesi
Yayımcı

Kalypso Media, Square Enix

Yapımcı

Haemimont Games

Çıkış Tarihi

23 Mayıs 2014

Platformlar

PC, Playstation 4, XBox 360, Mac OS, Linux

Oyun Türü

Strateji, İnşaat ve Yönetim Simülasyon Oyunu

Oyun Motoru

Unreal Engine

ESRB Rating

TEEN 13+

Artı Yönleri

Tropico ruhunu korumayı başarıyor, başarılı yenilikler barındırıyor ve multiplayer modu eğlenceli saatler vadediyor.

Eksi Yönleri

Tropico 5'ten beklenen devrimsel yenilikler yok, oyunun geneli basitleştirilmiş ve daha düz bir ilerleyiş olmuş, bölümler ise önceki oyunlara nazaran daha kısa sürebiliyor.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
8.0
8.5
Senaryo
8.0
8.9
Grafikler
8.5
8.4
Ses ve Müzikler
8.5
8.8
Aldığı Puanlar

Tropico serisine uzaksanız veya tür ilginizi çektiyse, Tropico 5 sizi adaya davet ediyor. Korkmayın, El Presidente yanınızda...

8.3
Editörün Puanı
8.7
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...