İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Türk Yapımı Overfall Oyun İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri
Overfall İncelemesi, Minimum Sistem Gereksinimleri
0
İnceleme

Türk Yapımı Overfall Oyun İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri

Yazar: 21 Aralık 2018

1430 destekçinin yaptığı 67,768 USD bağış ile Kickstarter üzerinde projelendirilen Türk Yapımı Overfall’a ilişkin inceleme yazımızda oyuna ait minimum sistem gereksinimlerini de bulabilirsiniz. Son yıllarda görmeye alıştığımız çok başarılı Türk yapımları arasına kendini adeta fırlatmış olan Overfall’ı oynamak için çok uzunca bir süredir sabırsızlanıyordum.

No70: Eye of Basir ile beraber çıkışını dört gözle beklediğim, sadece bizler için değil, global anlamda da çok büyük başarılar yakalayabileceğine inandığım nadide oyunlardandı Overfall . Peki nedir bu Overfall?

Kickstarter’dan başarıyla geçmiş, sizi başka diyarlara götüren bir yerli yapım, Overfall!

Öncelikle Rouge-Like bir oyun Overfall. Rouge-Like türünü açacak olursak, sıra tabanlı, FRP öğeleri barındıran, öldüğünüzde yeniden başlamanız gereken, bitirmesi uzun süren (birçok zaman kanser eden), aboov rouge-like denilip ortam terk ettiren zorlukta oyunlardır genellikle. Oyun sisteminden önce gelin hikâyesine bir göz atalım.

Overfall Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel ya da AMD orta seviye teknik özelliklerde bir işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı Intel ya da AMD orta seviyelerde teknik özelliklere sahip en az Open GL 3.2+ destekli ekran kartı.
Harddisk 2.5 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c

Hikâyesi:

Everking; İnsan Kralı, şana, şöhrete, ganimetlere doyamamış biçmediği ırk, kesmediği ork kalmamıştır. Gözünü doyuramadığı gibi iki kahramana bir geçitten geçip başka bir boyuttaki Disk of Ages isimli yadigârı çalmaları için bir görev vermiştir.

Kahramanlarımız boyutlar arası geçişte oluşacak zaman farklılığından bir haber eve dönüş yolundalarken, sadece Kudretli Büyücü Ezel bu zaman farklılığını öngörebilmiş ve geçitin başına nöbetçi dikmiştir.

Ancak üç yüzyıl sonra kendi boyutlarına dönen kahramanlara yol göstermek için koca bir aile daha nesillerce telef olmuştur beklerken. Dahası ortada ne kahramanları hatırlayan kalmıştır, ne de görevi. Kahramanlarımız ise yarım kalan işlerini bitirip kayıp kralı bulmak için vuruyorlar kendilerini adadan adaya.

Oynanış:

Rouge-Like dedik ya, oyun türü için normal şartlarda oynayamam bu türü, tekdüzelikten, uzun sıkıcı diyaloglardan bezer bırakırım bu tarz oyunları ancak Overfall’da diyaloglardaki göndermeler, savaş sistemi ve grafikler o kadar eğlenceli ki, sürekli ölüp baştan başlasam da oyunun başından kalkamadım.

Overfall oyununa iki karakter yaratıp geçitten kendi dünyamıza atlayarak başlıyoruz ve yaşlı nöbetçi amca ile karşılaşıyoruz. Yaşlı amca bize şöylece bir durumu özetleyip “varın gidin maceranıza” deyip bizi adadan postalıyor. Gemimiz ile açık sulara yelken açıyoruz. Set Sail!

İzometrik kamera açısıyla oynadığımız oyun zor, pata küte girip çıkabileceğimiz bir oyun değil Overfall. Hele ki ilk savaşlar tam anlamıyla kanser edebiliyor. Ama koskoca savaşçılarız, başka boyutlara seyahat etmişiz, bir de sağından solundan kudret fırlatan bir yadigârı çalmışız, yolun çocuğu değiliz yani.

Haliyle bizim peşimize de “Level 3 Explorer” gönderecek halleri yok. Bunun yanında görev hiyerarşisinin olmayışı oyuncuyu cidden zora sokabiliyor. Bazı görevler ise “bunun için mi geldik buraya? Ee meteor falan düşecek kesin di mi?” dedirtecek kadar içi boş kalmış ve kolaylar.

Diğer Rouge-Like türü oyunlarda olduğu gibi oyun başında uzunca bir süre partimizin dağılışını izleyip, yeniden karakterler oluşturup yeniden dağılışını izleyerek geçiriyoruz. Yeni nesil oyuncuların koşarak uzaklaşmasına neden olacak olsa da, kesinlikle tekrar tekrar denemeye değer.

Sınıflar:

Overfall oyununda, klasik Fighter, Wizard, Rouge ve Cleric sınıflarının yanı sıra Monk, Warlord, Druid, Guardian ve Ranger olmak üzere 9 sınıf var. Oyuna ilk başladığınızda sadece Fighter ve Cleric sınıflarına erişebiliyoruz.

Her sınıfın kendine özgü beşer silahı, her silah için de üç farklı saldırısı bulunmakta. Ayrıca utility fazı içinde sekiz farklı beceriden seçtiğimiz üçüne sahibiz. Karakter oluştururken seçeceğimiz üç yadigar ise bizim pasif becerilerimizi oluşturuyor.

Falanca sınıfa sahip olabilmek için üstüne geldiğinizde ufak bir açıklama bölümünde size tüyolar veriyor oyun, aynı şekilde becerileri ve yadigârları da nasıl elde edebileceğimize dair ufak ipuçları bulunmakta.

Savaş Sistemi:

Overfall oyununun savaş sistemi ise sıra tabanlı, üç fazlı bir sıra sistemi var oyunun. Hareket için bir evre, Bufflar ile kendimizi ve takım arkadaşlarımızı güçlendirdiğimiz ya da debufflar ile düşmanlarımızın canını hayli sıktığımız Utility evresi ve son olarak silahımızdan gelen saldırı becerilerimizi kullandığımız saldırı evresi.

Overfall oyunu için size verebileceğim en büyük tavsiye, OKUYUN! Önünüze gelen her butona cayır cayır basarsanız rastgele hareketler ile oyunu ölmeden yarım saatten fazla oynayamayacağınıza emin olabilirsiniz. Düşünülerek yapılmış her küçük hareket sizi oyunda tutmak için çok büyük bir etmen olabilir.

Saygınlık Sistemi:

Overfall’ı bu kadar ilgi çekici kılan hususlardan biri de saygınlık sistemi (reputatiton). Her ırk ile aranızı mümkün olduğunca iyi tutmanız gerek. Diplomatik davranışlardan uzak oynuyorsanız peşinize takılan Dwarf gemilerinden kaçarken, Forsaken’lar tarafından çevrilir, içinden çıkamadığınız bir savaş batağında kalabilirsiniz. Görevler ile diğer ırklara yardım edip saygınlığını kazanabilir, böylece gizli bilgiler edinebilirsiniz de.

Hikâye Kurma:

Overfall oyununda bir de Hikâye Kurma kısmı var, oyuncuların serbest bir şekilde diyaloglar seçimler ve hikâyeyi baştan yazabildiği bir bölüm. Kendi hikâyenizi oluşturup oynayabilir ya da Steam Workshop’da paylaşabilirsiniz. Kendi senaryolarınızı ve diyaloglarınızı yazmak için Overfall biçilmiş kaftan.

Overfall İncelemesi, Minimum Sistem Gereksinimleri

Grafik ve Sesler:

Overfall oyununun sanat kısmına da değinecek olursak, beklemediğim kadar başarılı müzikler adeta oyuncuyu oyuna hapsetmek için kurulmuş tuzaklar gibiler. Oyunun Ali Saran imzalı müzikleri tek kelime ile muhteşem. Görsel çalışmalar ise müzikler ile yarışır derecede.

Yükleme ekranlarında gördüğümüz illüstrasyonlar hoş. Oyunun bize son sürprizi ise Chiris Avellone. Chris Avellone, Fallout serisi gibi efsane yapımlarda da rol alan biri. Kendisi, Overfall için hikâye anlatım kısmında yardımcı olmuş.

Son Sözler:

Overfall sizi hayal kırıklığına uğratmayacak bir oyun. Oyunun Kickstarter üzerinde başarılı olup, satışa çıkan ender oyunlardan biri olduğunu ve Steam üzerinde olumlu yorumlar aldığını da belirtelim. Oyunu satın alıp bir oynayın, oyunu gerçekten beğeneceğinize eminim. Sadece biraz zaman lazım.

Künyesi
Yayımcı

Pera Games

Yapımcı

Pera Games

Çıkış Tarihi

01 Mart 2016

Platformlar

PC

Oyun Türü

Rouge-Like, Strateji, RPG (RYO: Rol Yapma Oyunu)

Oyun Motoru

Unity Engine

Artı Yönleri

Erken erişim sürecinde bile gayet başarılı,

Çoklu evrelere sahip savaş sistemi,

Popüler kültüre ve diğer oyunlara göndermeler, özgün espri anlayışı,

Canlı ve eğlenceli grafikler,

Sınıf, silah ve beceri çeşitliliği,

Saygınlık sistemi üzerine kurulmuş oyun yapısı,

Müzikler.

Eksi Yönleri

Oyuncuyu zorlayıcı oyun sistemi,

Görev hiyerarşisinin olmayışından doğan kaos,

İngilizce gereksinimi fazla.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
Senaryo
Grafikler
Ses ve Müzikler
Aldığı Puanlar

Overfall oynarken zaman kavramını oyun içine endeksleyip oynadığımı fark ettim. Saatleriniz ve açık bir zihniniz yoksa, yorgunsanız hiç bulaşmayın.

Editörün Puanı
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazıyı Oyla
Çok İyi
0%
İyi
100%
Eh İşte
0%
Kötü
0%
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website amelesi ve amatör Call of Duty oyuncusu...