İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Türk Yapımı Remnants of Naezith Oyun İncelemesi
Türk Yapımı Remnants of Naezith İncelemesi, Minimum Sistem Gereksinimleri
0
İnceleme

Türk Yapımı Remnants of Naezith Oyun İncelemesi

Yazar: 14 Ocak 2019

Sistem bilgilerini de devamında bulabileceğiniz Tolga AY tarafından büyük bir emekle yapılan Türk yapımı Remnants of Naezith oyunu inceleme konumuz. GİST 2016‘da ilk gördüğümüzden bu yana hayli heyecanlanıp umut bağladığımız oyun ile baş başa kaldık. Remnants of Naezith’i GİST 2016’da çok beğenmiştik, doğal olarak oyuna giriş aşamasında heyecanlandık.

Şimdi gelelim oyunumuza, nedir ne değildir bir konuşalım. Remnants of Naezith, Speed Runners ve Super Meat Boy’un karışımı olan bir platform oyunu. Ancak bu iki oyundan da çok güçlü bir atmosfer yaşattığını söylemeliyiz.

Hikayesi:

Remnants of Naezith oyununun hikayesinden ayrıntılı olarak bahsetmek istiyorum. Efsanelere göre Naezith adında güçlü bir ejderhanın ölümünden sonra bedeninin kalıntıları doğal olaylar yüzünden dünyaya yayılmış. Muazzam bir güç barındıran Naezith’e ait olan bu kalıntılarda olan gücü hala kendine ait gördüğü için kimseyle paylaşmak istememiş.

Bu yüzden ruhu kalıntıları arındırmak için yüzyıllar boyu dolaşmış. Binlerce yıl sonra Kayra isimli bir maceraperest bu kalıntıları duymuş ve mağaranın içine halatı ve kancası ile dalışa geçmiş. Kayra’nın kancası bir süre sonra dayanamamış ve Kayra sonu olmayan bir çukura düşmüş.

Uyandığında ise iki sihirli tırnağın sihirli bir şekilde ellerine bağlandığını görmüş ve korkuya kapılmış. Ne yapsa etse büyüyü bozamamış. Bunun yerine tırnak elinden fırlamış ve karşısında duran duvara saplanmış ve bir kanca görevi görmüş. Aniden Naezith, Kayra’nın karşısına çıkmış ve amaçlarını gerçekleştirmek için bir bedene ihtiyacı olduğunu söylemiş.

Sınırsız hazine sözü karşılığında Kayra, Naezith’in vücudunu paylaşmaya ve onun güçlerini kullanarak kalıntıları arındırmaya başlamış. Böylesi bir platform oyununa göre Remnants of Naezith’in hikaye gayet güzel. Yeterince bilgimiz olduğuna göre oynanışa geçebiliriz.

Oynanış:

Platform oyunu olan Remnants of Naezith’te amacımız bölümleri en kısa sürede bitirmek. Oynanışta ise kancamız bize büyük bir fayda sağlıyor. Kancamız sayesinde yüksek bir hıza ulaşabiliyor, tuzakların arasından geçebiliyor ve yüzeylere kendimizi çekebiliyoruz.

Kancamız sayesinde değil ama suyun üzerinde de bir süre süzülebiliyoruz. Her bölümün bazı yerlerinde ise checkpoint noktaları var. Dikenlere, suya veya testerelere kafa attığımız vakit eğer o noktayı geçmişsek oradan başlayabiliyoruz.

En ince ayrıntısına kadar düşünülen bu kanca mekaniğinin muhteşem olduğunu da söylemek istiyorum. Ek olarak her bölümde bizden önce giden hayalet, bize bölümlerde aslında ne yapmamız gerektiğini söylüyor.

Her ayrı bölümün ince elenip sık dokunduğunu da fark etmemek elde değil. Muhteşem düşünülmüş ve gerçekleştirilmiş bölüm tasarımları beni kendisine hayran bıraktıran bir diğer yönü. Ayrıca Remnants of Naezith oyununda bir de sıralama sistemi var. Diğer oyuncuların bölümü nasıl geçtiklerini görebiliyor, hatta onların hayaletlerine karşı yarışabiliyoruz. Rekabet ortamı ise üst seviyede.

Harita Editörü:

Remnants of Naezith’te harita editörü de var. Bu demek oluyor ki her isteyen girip kendi haritasını yapabilecek. Haritamızı yapıyor ve diğer insanların oynaması için ekleyebiliyoruz. Tabii oyunda birçok komünite bölümü mevcut. İstediğimiz bölümü seçip oynayabiliyoruz.

Ses ve Müzikler:

Remnants of Naezith oyununda seslendirme İngilizce, ancak onun dışında her şeyi Türkçe olarak ayarlayabiliyoruz. Müzikler ise böyle bir platform oyunu için gayet yeterli, hiç sıkmıyor.

Son Sözler:

Şöyle bir toparlamak gerekirse Remnants of Naezith, platform oyunları arasında parlayan bir inci. Atmosfer, müzikler, bölüm tasarımları ve daha birçok özellik sizi adeta oyuna çekiyor. Bazı bölümlerde kanser olacağınız ama fazlasıyla eğleneceğiniz ve parasını fazlasıyla hak eden bir oyun. Remnants of Naezith oyununun yapımcısı Tolga Ay’ı başarısından dolayı tebrik ediyor ve devamını diliyoruz.

Künyesi
Yayımcı

Tolga AY

Yapımcı

Tolga AY

Çıkış Tarihi

05 Şubat 2018

Platformlar

PC, Linux, Mac OS

Oyun Türü

Aksiyon, Indie, Bağımsız Yapımcı

Oyun Motoru

C++ SFML Framework

ESRB Rating

EVERYONE

Sistem Gereksinimleri

Remnants of Naezith Minimum Sistem Gereksinimleri:

İşletim Sistemi: Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri işletim sistemi.

İşlemci: En az 1.4 GHz. hıza sahip bir işlemci.

Ram: 1 Gb. bellek miktarı

Ekran Kartı: En az OpenGL 2.1 destekli herhangi bir ekran kartı.

Harddisk: 256 Mb.

Artı Yönleri

Ustaca yapılmış bölüm tasarımları,

Yüksek oynanabilirlik.

Eksi Yönleri

Oyun türünü sevmeyen oyuncular için bazı bölümler oyundan çıkmak için bir sebep olabilir.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
Senaryo
Grafikler
Ses ve Müzikler
Aldığı Puanlar

Remnants of Naezith, son zamanlarda çıkmış en başarılı platform oyunlarından bir tanesi. Oynanmayı kesinlikle hak ediyor.

Editörün Puanı
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...