İncelemeler
Hoşgeldiniz...
UEFA Euro 2012 İnceleme

EA firmasının en sevdiğim yanlarından biri de bazı oyunları gerçekten kaliteli yapmaları ve oyun severlere her zaman sunacak fikirlerinin olması. Bunlardan birisi de Fifa ve her 2 senede bir çıkan Avrupa şampiyonasıyla, Dünya kupasının futbol oyunları. Tam olarak ne olduğunu bilmiyorum, bu seneki UEFA Euro 2012 DLC (expansion pack) olarak piyasaya sürüldü. Bana göre hiç çıkartmasaydı daha iyi olurdu. UEFA Euro 2012, FIFA 12’ye gelen bir DLC olduğundan pek fazla yenilik beklemeyin. Bu yazımı pek uzatmayacağım, zaten fazla da yazacak bir şey yok.

Fifa 12’yi çıktığı günden bu yana hergün neredeyse 2-3 saat oynuyorum. Fifa 11’i de aynı şekilde hergün saatlerce oynadım, bir ara sadece Fifa oynamakla geçti günlerim. Fifa 11’de bileği bükülmeyen biri oldum diyebilirim. Legendary zorluk seviyesinde yenmediğim takım yok. Başkalarıyla oynadığımda da pek fazla yenen çıkmadı. Fifa 10’dan itibaren bu durum böyle. Artık Pes oyunlarına bakmaz oldum. Pes 2008’e kadar, PES oyunlarının suyunu çıkartırdım. Konami’ye buradan sevgilerimi gönderiyorum.

Fifa serisini bu kadar oynayan bir kişi olarak, öncelikle UEFA Euro 2012’de ilk dikkatimi çeken şey topun gerçeğe daha yakın bir şekilde hareket etmesi. Pas verirken, gerçek futbol oyunlarında gördüğümüz gibi, kesinlikle gerçeğe tam olarak uygun hareket ediyor. Pas verip alırken, şut çekerken, uzun paslarda gerçekten Fifa 12’ye göre büyük farklılık var. Top kontrolü ve pas alıp vermek oldukça zorlaşmış diyebilirim. Bazen ver-kaç yaparken, attığınız paslar alakasız yerlere gidebiliyor. Pas verirken acele etmeyin. Ayrıca havadan attığımız paslarında Fifa 12’ye göre düzeldiğini gözlemledim. Fifa 12’de oldukça zorlandığım bir durumdu çünkü. UEFA Euro 2012’de bu durum giderilmiş.

Geliştirilen diğer bir şey ise, futbolcuların yüzleri olmuş. Yeni animasyonlar eklenmiş, bazı fizik efektleri de geliştirilmiş. Ancak pek bir şey beklemeyin. Oyuncu yüzleri de Fifa 12’ye göre daha gerçekçi bir hale gelmiş. Fifa 12’ye göre geliştirilen diğer bir durum ise şut çekmek. Uzaktan attığımız şutlar dağlara taşlara gidebiliyor ama yetenekli bir futbolcuyla şut çektiğiniz zaman kaleyi tutarsa, kaleciye zor anlar yaşatabiliyoruz. Şut için çok daha uygun pozisyonlar yaratmanız gerekiyor. Defans sistemine gelirsek, Fifa 12’ye devrim diye eklenen yeni taktiksel defans sistemine halen daha alışamadım. Onun için yine eski tarz defans sistemiyle oynuyorum. UEFA Euro 2012’de defansif sistemin çok daha iyi hale getirildiğini söyleyebilirim. Sıfıra inip ani bir dönüşle ceza sahasına girmek, Fifa 12’de oldukça kolaydı. Bu şekilde çok gol attım ancak Euro 2012’de bu durum tam anlamıyla giderilmese de %70 düzeltildiğini söyleyebilirim.

UEFA Euro 2012 İnceleme

Oyun modlarında ise klasik Euro 2012 turnuvası yapıyoruz. Ancak UEFA Euro 2012’de birkaç problem var. Oyun ortasında kendinizi masa üstünde bulabiliyorsunuz. Bazı maçlarda oyunun ikinci yarısı başlamıyor. Bu durumlarla sık sık karşılaştım. Özellikle turnuva modun da. Diğer bir mod ise, Expedition modu. Bu mod da bir oyuncunun üzerinden ulusal takım kurup, Euro 2012 şampiyonasına gitmeye çalışıyorsunuz. Seçtiğiniz futbolcu takımın yıldızı ve her elediğiniz, yendiğiniz takımdan oyuncu alabiliyorsunuz. Bu modu sevmedim bence gereksiz olmuş. Diğeri ise online modu. Burada ne yaptığımızı ise anlatmama gerek yok sanırım. Oyuna eklenen stadlar var, Fifa 12’den farklı değiller.

Euro 2012 DLC’sini almalı mıyım? Futbol oyunlarına seven kişiler zaten çoktan almışlardır ancak almayan kesime şunu söyleyebilirim. Çok şey kaçırmıyorsunuz. Fifa 12’de milli takım turnuvası düzenleyip oynasanız da olur. Ayrı bir oyun olarak yapılsaydı bence daha iyi olurdu. Bu haliyle pek alınası durmuyor bence, ancak genede son karar sizin. Herkese iyi oyunlar.

Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...