İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Uncharted 3 Drake’s Deception [PS3] İnceleme
0

Uncharted 3 Drake’s Deception, hiç şüphe yok ki bu senenin en çok beklenen oyunlarından birisiydi. Vakit geldi ve artık saatler Uncharted 3’ü beklemek değil oynamak ile geçicek. Peki ama bu kadar süre beklediğimiz, belki de PS3’ün en çok konuşulan oyunu olan Uncharted 3 bunu gerçekten hak ediyor mu? İşte bunun cevabını sizlerle paylaşmaya başlııyoruz. Buraya ilave not olarak, Uncharted 3 Drake’s Deception’ın 7 Ekim 2015 tarihinde PS4 için çıktığını da belirtmek gerek.

İnsan bütün sene boyunca bir oyunun haberini yapınca ister istemez oyuna başlamadan önce birçok beklenti içerisinde oluyor. Biz de oyuna başlamadan önce yapabildiğimiz kadar beklenti ve ön yargılarımızdan kurtulmaya çalıştık. Aksi takdirde, büyük bir hayalkırıklığı yaşamaktan korkuyorduk. Ancak daha maceramızın ilk görüntülerinde bu korkularımızın ne kadar boş olduğunu farkettik çünkü Uncharted 3 Drake’s Deception, bize beklentilerimizin üstünde bir macera sunacaktı bu daha ilk kareden belli oldu.

Uncharted 3 Drake's Deception [PS3] Oyun İncelemesi

Oyuna bir bar köşesinde başlıyoruz. Usul usul biramızı içerken, hemen yanımızda bir takım kişilerin bir nevi anlaşma içerisinde olduklarını görüyoruz. Tam eller sıkışıcakken birden herşey ters dönüyor ve sandalyeler havada uçuşmaya başlıyor. İşte Uncharted 3 Drake’s Deception’da ilk olarak bu kavgayla merhaba diyoruz. Daha bu andan itibaren, oyunda büyük bir görsel şovun olacağını anlamak hiç de zor olmuyor.

Hikayesi:

Uncharted 3 Drake’s Deception, sağlam bir hikayeyi temel alıyor. Rivayete göre, öfke tanrısı bir kabilenin yaşam tarzını ve yaptıklarını cezalandırmak istemiştir. Bu sebeple, yaşadıkları şehri Rub’al Khali isimli çöle gömmüş üzerini ise tonlarca kumla örtmüştür. İşte kahramanımız Nathan Drake’nin amacı, bu gizli kalmış şehri yeniden ortaya çıkarmak. Şehir bir çölün altına gömüldüğü için, maceramızın büyük bir bölümününde kızgın kumlarda geçmesi pekte sürpriz olmasa gerek.

Dünya’nın birçok noktasında çöllerin bulunuyor olması, kahramanımızın Suriye, İran, Irak gibi birden fazla ülkede savaşması anlamına geliyor. Bu macerada Türk unsurununda olması, açıkçası oyunu bizim açımızdan daha bir güzel hale getirmiş. Tabi, dünyanın çeşitli yerlerinde serüvene girdiğimiz için, bir o kadar da düşman edindiğimizi söylememize gerek yok sanırım.

Düşman Kadar Dost da Mühim…

Ancak bunların içinde biri var ki, oyun boyunca ne o bizim peşimizden ayrılıyor ne de biz ondan kurtulabiliyoruz. Alışılmışın aksine bu sefer düşmanımız Katherine Marlowe isimli bir kadın. O da tıpkı bizim gibi kayıp şehri arıyor. Ancak bizi ondan bir adım önde tutan bir unsur var. O da ikinci oyunumuzda da boynumuzda taşıdığımız yüzük.

Oynanış:

Bir insan ne kadar güçlü olursa olsun, bu kadar çok düşman karşısıda tek başına mücade edemez. Bunu bilen yapımcılar, Kayıp Şehri arama maceramız boyunca yanımıza çok sadık dostlar vermişler. Bunların en önemlisi ve neredeyse yanımızdan hiç ayrılmayacak olanı ise, Victor Sullivan.

Victor ile dostluğumuz oldukça eskiye dayanıyor. Bunu oyunda ara sıra ortaya çıkan videolardan anlayabiliyoruz. Ancak yapımcıların burada da bizlere bir sürprizi bulunuyor. Dilersek bazı bölümlerde karşımıza Nathan’i çocukluğuna dönebileceğimiz yerler çıkıyor. Bunları oynayarak da, kahramanımızın tabiri caizse çocukluğuna inebiliyoruz.

Ancak ne yalan söyleyelim, keşke bu dostlarımız biraz daha akıllı olabilselerdi. Oyunun genelinde gördüğümüz yapay zeka eksiklikleri ne yazık ki, bizim dostlarımızda da kendisini gösteriyor. Bazen insan, onların bizden önce davranmasını ya da bize yol göstermesini istiyor fakat maalesef bunlar pek mümkün olmuyor. Genelde, bu dostlarımız biz ne dersek onu yapıyorlar, kendi başlarına hareket ettikleri çok nadir görülüyor. Aslında oyunun genelinde bu yapay zeka sorunu gözümüze çarpıyor.

Yapay Zeka:

Bu kadar çok karakterin var olmasından kaynaklandığını sandığımız yapay zeka sorunu sonucu, bazen düşmanlarımızın yanımızdan koşarak geçtiğine, bazen önümüzde durduğu halde bizi farkettmediğine şahit oluyoruz. Ancak Uncharted 3 Drake’s Deception oyununun bir strateji oyunu değilde macera oyunu olması ve ortalıkta dayak atacak binlerce düşmanın olduğunu bilmemiz, bu sorunu görmezden gelmemize kolayca yardımcı oluyor.

Hazır dost düşman ayırımından bahsetmişken hemen şunu da belirtelim. Oyunda her zaman dostlarımızla ilerlemiyoruz. Bazı bölümlerde onları başka görevleri yapmaları için gönderip, kendimiz daha tehlikeli görevlerin içine atılabiliyoruz.

Saklan ya da Savaş…

İncelememizin başından beri belirttiğimiz gibi, Uncharted 3 Drake’s Deception bir video oyun olarak birçok farklı özelliği bünyesinde barındırıyor. Örneğin yumruk yumruğa dövüşerek gitmek istemiyorsanız, bunun yerine hemen Ezio tarzında saklanarak, duvarların arkasına gizlenerek ilerleyebilirsiniz. Burada önemli olan unsur sessizlik.

Ancak bir süre sonra bundan vazgeçerseniz tek yapmanız gereken şey ortaya çıkıp düşmanlarınıza görünmek. Bir anda etrafınızın onlarca insanla dolduğunu görecek ve kendinizi süper bir dövüşün içerisinde bulacaksınız.

İşte Naughty Dog, bu iki özelliği de bize son derece başarılı bir şekilde yansıtmayı becermiş. Mesela yakın dövüşler adeta efsane gibi. Son derece büyük zevk aldığımız bu dövüşlerde öncelikli savaş aletimizi yumruklarımız oluşturuyor. Yan kuvvet olarak ikinci en çok başvurduğumuz şey silahımızın kabzası oluyor.

Uzak dövüşte kullanılan silahlarda yine son derece etkili. Pompalı tüfekle vurduğumuz bir düşmanın metrelerce ileri uçması, gerçekten bizlere benzersiz bir keyif yaşatıyor. Oyun bize birçok silah seçeneği de sunuyor ancak bunlardan sadece ikisini yanımızda taşımamıza izin verilmiş.

Tabi bunun yanında çok sayıda bombayı da yanımızda taşıyabiliyoruz. Oyun boyunca genel manada pek fazla mermi sıkıntısı çektiğimizi de söyleyemeyiz. Düşmanlardan düşen mermileri toplayarak karşıladığımız cephane miktarı bize yetiyor da artıyor bile.

Nathan:

Nathan Drake’nin çok iyi dövüştüğünü bilmeyeniniz yoktur. Silahşörlüğüne de laf söylenemez. Ancak daha önce hiç Nathan Drake’nin örümcek özelliklerinin olduğunu düşündüğünüz olmuş muydu?

Şu ana kadar ki maceralarınız için cevabınız hayırsa, o zaman Uncharted 3 Drake’s Deception’da bu fikrinizin değiştiğini göreceksiniz. Çünkü Nathan Drake, üçüncü oyunda tabiri caizse düz duvara bile tırmanıyor. Yeterki duvarda ufak bir taş hatta çakıl tanesi olsun.

Oyunu oynadığınızda hiç de abartmadığımızı göreceksiniz. Çünkü kahramanımız ağaç, çatı, duvar, boru her ne bulursa usta bir dağcı gibi tırmanabiliyor. Bunun yanında, o duvarlara tırmanırken çevre halkının hiçbir şey yokmuş gibi günlük hareketlerine devam etmesi, biraz tuhaf kaçmış gerçekten. Ancak, bu tırmanışlarımız sırasında düşmanlarımızla yaptığımız dövüşler, bu ufak hatayı unutmamızı sağlıyor.

Multiplayer:

Son zamanlarda çıkan oyunların en başat özelliklerinden birisi de hiç şüphesiz, single player ile multiplayer modlara neredeyse aynı önemin veriliyor olması. Bu durumu Uncharted 3 Drake’s Deception’da da görüyoruz. Birkaç ufak hatasını görmezden gelirsek, oyunun tek kişilik modu neredeyse kusursuz olmuş.

Co-Op Mod:

Bunun yanında Uncharted 3 Drake’s Deception oyununu istersek Co-Op özelliği sayesinde arkadaşlarımızla da oynayabiliriz. Eğer bu özelliği kullanmak istersek karşımıza iki seçenek çıkıyor. Bunlardan ilki, aynı TV’de ekranı ikiye bölmek suretiyle oynama şekli, ikincisi ise daha çok tercih edileceğini düşündüğümüz PSN üzerinden oynama seçeneği. Hangisini seçerseniz seçin, Co-Op modundan da en az tek kişilik moddan aldığınız keyfi alacağınızdan şüpheniz olmasın.

Grafikler:

Uncharted 2 ilk çıktığı zaman, PS3’de neredeyse yer yerinden oynamıştı. Serinin ilk oyunuyla karşılaştırıldığında dağlar taşlar kadar farkın olduğu görülen ikinci oyun, serinin en iyi grafiklere sahip oyunu olarak kalacağa benziyordu. Ancak yapımcılar birden ikiye geçişteki kadar keskin farklar olmasa da, üçüncü oyunda da gelişimini sürdürmüş.

Son Sözler:

Uncharted 3 Drake’s Deception; gerek hikayesi, gerek grafikleri ve gerekse oynanış özellikleriyle her PS3 kullanıcısının muhakkak oynaması gereken bir oyun olmuş. Eğer koleksiyonunuzda halen bir Uncharted 3 kopyası yoksa, kesinlikle koleksiyonunuzun eksik olduğunu söyleyebiliriz.

Künyesi
Yayımcı

Sony Computer Entertainment

Yapımcı

Naughty Dog

Çıkış Tarihi

PlayStation 3 için: 02 Kasım 2011

PlayStation 4 için: 07 Ekim 2015

Platformlar

PS3 ve PS4 (Remastered)

Oyun Türü

Aksiyon Macera, TPS (Third Person Shooter)

Oyun Motoru

Naughty Dog Engine 3.1, Havok Oyun Motoru

ESRB Rating

TEEN 13+

Sistem Gereksinimleri

Şu an için sadece PS3 ve PS4 platformlarına çıktığı için Uncharted 3 Drake's Deception sistem gereksinim bilgilerine yer veremedik.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
9.5
9.7
Aldığı Puanlar

Genel anlamda herhangi önemli bir kusurun gözümüze çarpmadığını rahatça söyleyebiliceğimiz Uncharted 3, bizden geçer not almayı başarıyor.

9.5
Editörün Puanı
9.7
Okur Puanları
3 Oy
Oyladınız
Yazıyı Oyla
Çok İyi
50%
İyi
50%
Eh İşte
0%
Kötü
0%
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website amelesi ve amatör Call of Duty oyuncusu...