İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Uncharted 4: A Thief’s End Oyun İncelemesi

Bu yazımda Uncharted 4: A Thief’s End oyununun mümkün olduğunca detaylı bir incelemesini yapmaya çalışacağım, umarım oyun hakkında bir fikir sunabilirim sizlere. Uncharted ile ilk tanışmam serinin ilk oyunu olan Drake’s Fortune sayesinde olmuştu ve o zaman için oldukça etkileyici bir yapım olduğunuda hatırlatmama gerek yok sanırım.

2007 yılını baz alarak değerlendirecek olursam U:D’s F oldukça iyi görünüyor, yapımında kullanılan cell-shade grafiklerle farkını ortaya koyuyordu. Grafiklerine ve atmosferine bayıldığın Drake’s Fortune, üzerinden 9 yıllık bir zaman diliminin geçmesine rağmen malesef oynanış dinamiklerinde bir gelişme kaydetmiyor ve bu bir nebze beni üzüyor açıkcası. Görsellik dozajını yukarıya cekmek, motion capture’larla bizi uyutmaktan öteye gitmiyor.

Grafikler:

Uncharted 4: A Thief’s End oyununun mükemmel göründüğünü belirtmeliyim ama direkt olarak ”hacı ne gömdün oyunu” diyebilirsiniz. Bunları söylüyorum, çünkü 10 yılda iki farklı oyundan aldığım tat hemen hemen aynı olunca bunları yazma ihtiyacı hissediyorum ister istemez.

Keza Tomb Raider‘ın erkek kardeşi diyebileceğimiz Uncharted, Tomb Raider serisinin ısrarla terk etmeye çalıştığı oynanış sistemine sıkı sıkıya sarılmış durumda. Prince of Persia ve Tomb Raider serisinin ”atla zıpla, atla zıpla x 1000 = sıkıntı” formülünü sadece mükemmelleştirilmiş grafikler eşliğinde yaptığınızda fark ettiğimiz, sadece sıkılma eşiğimize ”artı 1000 zıplama daha” eklemiş olmamız. Ancak Uncharted elbetteki bundan ibaret değil ve bu söylediklerim belki de kişisel eleştiriden başka bir şey de değil.

Oynanış:

Drake abimizle açık denizde fırtınaya ve peşimizdeki hucum botlara karşı verdiğimiz mücadele ile başladığımız oyunumuzda, hücum botlardan birisinin bizi bordalamasıyla dağıldığımız o sahnenin ardından, kendimizi küçüklüğümüze dönmüş ve büyümekte olduğumuz yetiştirme yurdunda cezaya bırakılmış vaziyette buluyoruz.

Denizdeki savaşımız sırasında görselliği körüklerken hafif hafif S.O.S veren fps’miz moralimi bozsa da, yetimhane atmosferinde bizimle bütün şevkatiyle ilgilenmeye çalışan rahibe annemizin ve küçük Nathan‘ımızın yüzündeki gerçekçi duygu değişimleri beni çok etkiledi.

Bir oyunda ancak bu kadar iyi yansıtılabilecek Hollywood ayarında duygu aktarımları, Uncharted 4‘ün oldukça başarılı olduğu bir olgu olarak karşımıza çıkmış.

Hikayesi:

Gerçektende bu tarz oyunlarda senaryonun öneminin hepimiz farkındayız. Ancak senaryodan ziyade bunu oyuncuya yansıtış biçimi daha önemli kanımca. Oyunun senaryosunu oyuncuya bu kadar iyi geçirebilen çok az yapım var ve elle sayılabilecek kadarda az.

Hatta söyleyeyim; Hitman serisi, belki biraz Farcry ve Crysis serisi ve bundan yıllar önce oynadığım Indigo Prophecy: Fahrenheit adlı yapımlarda farkına vardığım bu teknik bu oyunda da mevcut. Ne mi bu teknik?

Senaryo sırasında oyundan çıkmadan, oyunun içinde kalarak senaryoya dahil olduğumuz oyun yapım tekniği. Mesela buraya MGS‘yi eklemedim (senaryo baz alındıgında ilk eklenecek oyunlardan olmasına rağmen). Nedeni sinematikler sırasında oyunun duruyor oluşu ve ”skip” demeden oyuna devam edemeyişimiz.

Ancak Uncharted 4 bunun dozajını o kadar güzel ayarlıyor ki sıkılmadan izliyor ve oyundan da kopmuyoruz. Bazı noktalarda bizimde dahil olmamızı sağlayarak hikayeyi çok daha iyi yakalamamızı da sağlamış oluyor ve bu bence dahiyane bir tarz. Gerçekten bir filmi oynamak bu olsa gerek.

Son Sözler:

Uncharted 4 farkını çok hissettiriyor. Mükemmel bir oyun değil bir film yapmanın peşine düşen Naughty Dog, bunu başarmaktan öte sadece sinematiklerinden oluşturulmuş bir kolajla bile Oscar’a aday gösterilebilir.

Künyesi
Yayımcı

Sony Computer Entertainment

Yapımcı

Naughty Dog

Çıkış Tarihi

10 Mayıs 2016

Platformlar

PlayStation 4

Oyun Türü

Aksiyon, Macera Oyunu

Oyun Motoru

Naughty Dog Özel Oyun Motoru

ESRB Rating

TEEN 13+

Sistem Gereksinimleri

Uncharted 4: A Thief’s End oyunu PC için çıkmadığından sistem gereksinim bilgilerine yer verilmemiştir.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
Aldığı Puanlar

Uncharted 4: A Thief’s End oyun grafikleri için mükemmel olmuş diyebilirim.

Editörün Puanı
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments