İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Uncharted: The Nathan Drake Collection İnceleme

Uncharted 2: Among Thieves her şeyi değiştirdi. Oyun 2009’un Ekim’inde yaptığı çıkışından sonra yüzlerce ödül toplamakla kalmadı, aynı zamanda ardı arkası kesilmeyen PlayStation 3 özel oyunlarınında ilk kıvılcımını ateşlemiş oldu. Nathan Drake’nin Shambhala’yı arayışı tam anlamıyla bir efsaneydi ve şimdi neredeyse yarım düzine yıl sonra, hala mükemmel hissettiriyor.

İçinde bulunduğumuz jenerasyonu, “yeniden yayınlanma jenerasyonu” olarak isimlendirmemiz yanlış olmaz herhalde. Diablo III, The Last of Us, God of War III, Gears of War, Tomb Raider, Sleeping Dogs, Resident Evil, Prototype, Dishonored, Devil May Cry derken, yayıncılar tarafından yenilenerek tekrar yayınlanan oyunların listesi uzadıkça uzuyor.

Herhangi büyük bir oyun çıkışının gerçekleşmediği bu dönemde, Sony’nin her zaman olduğu gibi bir kurtarıcı gibi gelerek bize mükemmel bir yapım sundu. Uncharted 4’ün çorbası kaynamaya devam ederken, hem anıları tazelemek, hem de ona hazırlık yapmak için Uncharted: Nathan Drake Collection inanılmaz bir tercih oldu.

Geçtiğimiz günlerde çıkan diğer yeniden yayınlanan oyunlardan farklı olarak, Bluepoint Games Drake Collection için gerçek anlamda büyük bir efor sarfetti. Oyunu görsel olarak iyileştirmenin yanı sıra, bütün mekanikler herkese modern bir oyun deneyimi yaşatmak adına yeniden gözden geçirildi. Buna en güzel örneği şöyle verelim: Orijinal oyun, Drake’s Fortune’u oynarken sonraki oyunlarda yayınlanan dövüş mekaniklerinden faydalanabiliyoruz.

Uncharted: Drake’s Fortune:

Daha önce bir çok kez söylendiği gibi, eski bir oyunu yenilerken onu tamamen baştan yaratmadan bir çok şeyi düzeltebilirsiniz. Drake’s Fortune’un şimdiden oldukça yaşlı olduğunu düşünürsek, oyundaki tırmanma bölümleri, kendini tekrar eden menzilli dövüşler, göze hitap etmeyen yakın dövüş sahneleri falan derken oyunun oldukça çağ dışı olduğunu kabul edebiliriz.

Yani eğer Nathan Drake Collection çıkmasaydı. Bir çok kişi eski konsoluna dönüp de Uncharted: Drake’s Fortune oyununu oynamazdı. Bluepoint Games bize bi oyunu tekrar oynatmayı iyi başardı diyebiliriz.

Daha öncesinde Uncharted’in ilk oyunu için oldukça rahatsız edici tabirini kullanabilirdim. Düşmanların mermi yağdırma şekli ve sizin her atışınızda etrafa dağılışları, birini sıkı bir şekilde dövme isteğinizi arttırırken bir çaresizlik birikimine sahip olmanıza sebep oluyor.

Kalitesiz kaplamalardan ötürü çoğu zaman nereye tırmanacağınızı göremeyebiliyorsunuz. Ayrıca oyunda yıllar öncesinden hatırladığımız felaket bir jet ski bölümü vardı. Oyuncuyla iletişim halinde ilerlemeyen kötü bir final bölümü de cabasıydı.

İşte durum bu kadar çağ dışıyken, Nathan Drake collection ile bütün bunlar yeniden oynanabilir hale geldi.

Uncharted 2: Among Thieves:

Uncharted 2: Among Thieves bizim için serinin kendisini bulduğu oyundur. Hikaye’nin mükemmel bir hal alması yetmezmiş gibi, Drake’s Fortune’dan umduğumuz o Indiana Jones hissiyatını bize fazlasıyla yaşatmıştır. Oyunun bazı bölümleri ise gerçekten inanılmazdı. Özellikle hızlı tren bölümü ve çatıdaki helikopter savaşı.

Herşeyiyle daha iyi bir oyun olsa da, Uncharted 2’de de bazı problemler vardı. Yakın dövüş inanılmaz iyi görünüyordu, fakat hala bazı tatminkar olmayan özellikler barındırıyordu. Bu problemler olsa bile, Uncharted 2 yine de gelmiş geçmiş en iyi aksiyon-macera oyunlarından biridir ve Nathan Drake Collection ile her zamankinden çok daha iyi bir hale geldiğini söyleyebiliriz.

Uncharted 3: Drake’s Deception:

Uncharted 3: Drake’s Deception, tek kelimeyle inanılmaz bir oyun. Aynı zamanda serinin diğer oyunlarına göre büyük aşama kaydederek çıkışını yapmış bir efsane. Yakın dövüş sahneleri bu oyunda kontra sistemi ve kullanışlı dinamik kamera ile çok daha iyi bir hal alıyor.

Çevre, diğer oyunlara göre çok üst düzey şekilde dizayn edilmiş. Nathan rahat bir şekilde zıplıyor, tırmanıyor, bütün dünyayı kolayca dolaşabiliyor. Menzilli dövüşler ise bazı heyecan verici mekanlar sayesinde tatminkar bir hal alıyor. Düşmanların sürekli içlerinde bulunduğu rotasyon ise oyunu oyuncu için sürekli yüksek heyecanda tutuyor.

Tabii ki ortada hala Naughty Dog’un geliştirmek istediği şeyler vardı. Serinin üç oyununda da oyuncuların yaşadığı yapışkan siper alma sistemi, Nathan’ın çatışma sırasında yanlış duvarlara siper almasını sağlıyor ve ordan kurtulmayı zorlaştırıyordu. Ayrıca bazı atlayışlarda çok küçük farklar yüzünden karakterin ölümüne sebep oluyordu.

Bütün bu şikayetlerin yanı sıra, Drake’s Fortune ve Drake’s Deception arasındaki farklı gündüzle gecenin arasındaki fark gibidir. Among Thieves ise bu iki oyun arasındaki kayıp bağlantıyı tamamlar niteliktedir. Uncharted 3’in yenilenmiş hali ise tıpkı God of War III’de olduğu gibi, oldukça iyi olmuş ve oyunu yeniden oynatıyor.

Eğer Uncharted: Nathan Drake Collection’ın bizlere kanıtlamak istediği bir şey varsa, o da Naughty Dog oyunlarını geliştirmeyi ne kadar sevdiğidir. Özellikle şu zamanlarda bir çok oyun firmasının aynı oyunların her sene ismini ve kaplamalarını değiştirerek piyasaya sunduğunu düşünürsek, Naughty Dog’un oyuncusuna ne kadar değer verdiğini anlarız. Bu oldukça açık ki bu stüdyo sürekli kendisini geliştirmeye çalışıyor.

Grafik ve Sesler:

Koleksiyondaki bütün oyunlar 60 fps ve 1080p olarak sorunsuz çalışıyor. Drake’s Deception özellikle harika gözüküyor ve serinin hayranlarının bu manzara karşısına çılgına döneceğinden eminiz. Serinin müzikleri de aynı serinin kendisi gibi geliştirilmiş. Dinlemeye doyamıyorsunuz.

Son Sözler:

Geçmişte bir kaç tane oyun serisi de Uncharted’ın şuanda yaptığı gibi daha iyi olmak için bir takım denemelerde bulundu. Fakat şuanda elimizde tuttuğumuz Uncharted: Nathan Drake Collection, gerçek anlamda minnettar olmamız gereken bir eser olmuş.

Serinin hayranları, PlayStation platformunun hayranları ve genel olarak oyuncu kitlesi mutlaka ellerini bu efsane seriye değdirmeli. Ben, kendimi Uncharted 4: A Thief’s End için inanılmaz derecede hazır hissediyorum ve bunu Nathan Drake Collection’a borçluyum. Uncharted Serisi oyunlarla ilgili tüm bilgilere bağlantıdan erişebilirsiniz, iyi oyunlar.

Künyesi
Yayımcı

Sony Interactive Entertainment

Yapımcı

Naughty Dog, Bluepoint Games

Çıkış Tarihi

07 Ekim 2015

Platformlar

PlayStation 4

Oyun Türü

Aksiyon, Macera, TPS

Oyun Motoru

Uncharted 2 Engine

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
8.5
9.0
Senaryo
8.5
9.0
Grafikler
8.5
8.5
Ses ve Müzikler
8.0
8.5
Aldığı Puanlar

“Küçük şeylerden büyük bir şey yaratmak.” Bu cümle, Nathan Drake Collection ile Naughty Dog’un yaptığı şeyi özetleyebiliriz.

8.4
Editörün Puanı
8.8
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...