İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Until Dawn PS4 Oyun İncelemesi
Until Dawn Playstation 4 İncelemesi
0
İnceleme

Until Dawn PS4 Oyun İncelemesi

Yazar: 5 Ocak 2019

Korku oyunu Until Dawn incelemesi ile karşınızdayım arkadaşlar. Bir grup libido seviyesi yüksek genç, kış ayında bir dağ evinde parti veriyor. Bu grubun içindeki, ismi Hannah olan saf bir bacımız, grubun yakışıklısı Mike‘ a abayı yakmıştır. Mike’ın atarlı sevgilisi Em ve kankaları, Hannah’ın Mike’dan hoşlanmasına gıcık olmaktadır ve ona şaka yapmaya karar verirler.

Hikayesi:

İşte böyle başlıyor Until Dawn’un hikayesi. Hannah ile Mike’ı aynı odaya sokup Hannah‘ın Mike ile +18 bir şeyler yapmasını kameraya çekmek isterler. Arkadaş grubundan bir çok kişi odaya saklanır ve Hannah ile Mike’ı izlemeye koyulurlar. Hannah tam üstünü çıkarırken odada birilerinin olduğunu fark eder ve utanır. Salya sümük ağlayarak kendini evden dışarı atar.

Hannah’ın ikizi olan Beth sesleri duyar ve “ Kardeşime ne yaptınız alçak, namussuz, ırz düşmanları? ” der ve ardından kışın ortasında, karanlıkta kardeşini aramaya koyulur. Daha sonra bu iki kardeş maalesef dağda taşta kara kışın ortasında muhtemelen hakkın rahmetine kavuşurlar.

Aradan bir sene geçer ve bu ikiz bacıların erkek kardeşleri Josh bu talihsiz olayı anmak için, dağ evinde bir yıl dönümü buluşması yapmaya karar verir ve o gece dağ evinde bulunan herkesi yıl dönümüne davet eder.

Ölen kardeşlerinin acısını unutmak için arkadaş grubu ile evde buluşurlar. Ama evde yalnız olmadıklarını öğrenmeleri çok geç sürmez ve şafağa kadar hayatta kalma mücadeleleri başlar.

8 tane genç, libido seviyeli yüksek, kara kışın ortasında bir dağ evinde, neyi idüğü belirsiz bir adam. Bu öğelerin hepsi ben diyeyim klasik, klişe olarak başlayan hikaye yapısı tipik bir Amerikan korku filminden alıntı gibi.

Psikopat bir katilin gençleri işkence çektirerek öldürme peşindeymiş gibi görünen, oynadıkça sizi şaşırtan ve merak içinde bırakan bir hikaye karşınıza çıkıyor. 8 tane genci hayatta tutayım derken olayların ve hikayenin pek klişe olmadığını, günümüzden, 1950‘li yıllara uzanan bir hikayenin olduğunu keşfediyorsunuz.

Kelebek Etkisi:

Üstüne kızılderili efsanesi ve kelebek etkisi de eklenince gidişat daha farklı bir hal alıyor. Kelebek etkisi ile Until Dawn hikayesinin gidişatına siz yön veriyorsunuz ve verdiğiniz her karar bir sonraki aşamada kaderinizi belirliyor. İstediğiniz şekilde istediğiniz seçimde hikayenin seyrini değiştirmek sizin elinizde ama sonuçlarına katlanacak olanın da siz olduğunu unutmayın.

Ayrıca gerçek efsanelerden hayat bulan hikayesi ile Until Dawn sizi oyunun sonuna kadar merak, korku ve çaresizlik içinde bırakıyor. Oyunu iki kere oynadım ve ikinci oyunumda ilk oyunlardaki seçimlerimi değiştirerek, daha farklı bir oynanış unsuru elde ettiğimi söyleyebilirim.

Karakterler:

8 tane libido seviyesi yüksek genç arkadaştan oluşan bu grubunun her kişisinin kendine has bir özelliği ve detayı var. Sam (Hayden Panettiere), Mike (Brett Dalton), Josh (Rami Malek), Ashley (Galadriel Stineman), Chris (Noah Fleiss), Matt (Jordan Fisher), Emily (Nichole Bloom) ve Jessica (Meaghan Martin) hepsi farklı ve detaylı kişilikler.

Until Dawn yapımcıları, oyun karakterlerini motion capture tekniği ile oyuna aktarmış ve her oyuncu gerçekten rol aldığı karaktere bürünmüş. Bu konuda oyunun hakkını yememek lazım, çünkü oyun ilerledikçe karakterin ana hatlarını öğrenirken, karakterin kişisel özelliklerini bizim istediğimiz şekilde değiştirmemize olanak sağlamışlar. Karar vermenizde karakterlerin özellikleri de bir unsur olarak öne çıkıyor.

Oynanış:

Klasik korku oyunlarını unutmanız da artık fayda var. Until Dawn’un oynanış sistemi, elime silah alayım yaratık çıktı vurayım, canım azaldı dur kendime can basayım mantığı ile gitmiyor. Oyunda QTE’lar (Quick Time Event – Hızlı Seçim Gerektiren Anlar) ile seçim ekranlarını çok fazla kullanıyorsunuz.

Bir yerden atlarken koşarken aksiyon tuşlarına basıyorsunuz, seçim yapmanız gerekince seçim ekranından seçiminizi yapıyorsunuz. Yerinde ve zor olan QTE’ları kaçırmanız halinde sonuçlarına katlanıyorsunuz. O yüzden hızlı olmalısınız çünkü QTE’ların tekrarının olmaması sizi her an tetikte bırakıyor.

Until Dawn seçim menüleri de sizi ikilemde bırakacak cinsten ve gerçekten kararsızlık nedir, çaresizlik nedir yaşıyorsunuz. Bu seçim yaparken 2 kere düşünmenize sebep oluyor. Dual Shock 4’ün tüm nimetlerinden faydalandığımız oyunda, saklandığınız durumlarda oyun kolunuzu titretmemeniz gerekiyor, en ufak bir titreşimde bile düşman sizi görüyor ve artık başınıza ne gelirse kabul ediyorsunuz.

Until Dawn oyununda ölmesini istemediğim birkaç karakterin, oyunun son bölümlerinde DS4’ümü titrettiğim için ölmelerine sebep oldum. O yüzden dikkatli oynamanızda fayda var, çünkü oyunda kayıt sistemi bulunmamakta. Verdiğiniz kararların dönüşü yok.

Oyun sizi korkuturken genellikle sesleri ve ani sahne geçişlerini kullanıyor. Siz videoları izlerken ya da yavaş yavaş oyunun atmosferine dalarken aniden duyulan sesler ve karşınıza çıkan şeyler ile korkuyorsunuz.

Siz ne kadar şurada kesin bir şey çıkacak deseniz de, yapımcılar sizi ters köşe yapıp gene korkutmayı başarıyorlar, ama oyunun hikâyesinin detaylarını keşfettikçe korku yerini biraz hayatta kalmanın içgüdüsel gerilimine bırakıyor.

Bu bağlamda Until Dawn klasik korkutma tekniğini benimsediği için ilerleyen bölümlerde korku etkisini kaybetmiş oluyor. Sony Playstation 4 için bir kameranız varsa oyun, korktuğunuz sahneleri kayıt ediyor ve o sahnede nasıl tepki verdiğinizi daha sonra izleyebiliyorsunuz. Benim küfür ettiğim çok sahne olduğunu belirtmek isterim.

Kamera Açıları:

Until Dawn’da kamera açılarını Resident Evil’ın ilk serilerine benzettiğim oyun, değişik bir teknik ile size güzel bir oynanış özelliği sağlıyor. Kamera açılarının yakaladığı bu hava, zaten film gibi olan oyuna iyice filmsi bir hava katıyor.

Korkutmayı, filmsi havayı yaşatan kamera açılarını, kontrollerle birleşince işin seyri değişiyor maalesef. Yürürken bir yere takılıyorsunuz ya da ileri giderken bir anda ters yöne dönüyorsunuz. Kontroller pek iç açıcı değil ve sinir eden cinsten olmuş.

Genellikle karanlık ve dar yolları kullanıyorsunuz ve bu size klostrofobi hissi veriyor. Yapımcılar bir çok ünlü filmden ilham almışlar mekan tasarımlarında. Önünüzü görmek için fener gibi aydınlatma ekipmanlarımız var, ama nedense karakterler tüm aydınlatma ekipmanlarını sol elle tutuyor. Gözüme çok battığını söylemeliyim, hatta kıl oldum çünkü hiç bir karakter sağ eli ile fener tutmuyor.

Totemler:

Until Dawn oyun Kızılderili efsanelerinden alınan bir hikâyeye sahip olduğu için bölümlerin içine baya bir Kızılderili totemi yerleştirmişler. Kısmet, ölüm, tehlike, bir arkadaşın kaybı gibi bir kaç çeşit totem mevcut. Seçimlerinizde totemlerin önemi çok büyük.

Örnek vermek gerekirse tehlike totemi gelecekteki bir tehlikeyi işaret ediyor ve oyunda oraya geldiğinizde başınıza bir tehlike geleceğini anlıyorsunuz ve seçiminizi ona göre yapıyorsunuz. Ölüm totemi ise bir oyuncunun ileride öleceğini gösteren bir totem.

Totemlerin rehberliğinde ilerleyen bölümlerde yapacağınız seçim oyuncunun ölümüne ya da hayatta kalmasına sebep olacaktır. Kısmet totemi ise başınıza gelebilecek bir olayı gösteren totem. Totemler dışında ev içerisindeki ve haritadaki kanıtları topladıkça hikayeye dair çok önemli bir videoyu izleme şansınız olacak.

Grafikler:

Görsellik Until Dawn oyununun en önemli unsurlarında birisi olmuş durumda. Kaliteli ve gerçekçi bir görselliğe sahip yapım, sizi atmosferin içine sokuyor. Karakter tasarımlarından, çevre detaylarına kadar her şey çok sağlam. Oyuncuların yüzü kusursuz bir şekilde oyuna aktarılmış. Mimikleri, yüz ifadeleri buram buram detay kokuyor.

Kar efektleri, ışıklandırmalar, gölgelendirmeler soğuk kış gününün dağ havasını hissettirirken tüyleriniz ürperiyor ve üşüyorsunuz sanki. İrili ufaklı küçük efetklerin yanı sıra karakterlerin kara bastığında ayaklarının kara gömülmesi gibi bir çok detay bulabilirsiniz.

Grafikleri bu denli güzel olmasına karşın, optimizasyon açısından kısır bir oyun var karşımızda. Until Dawn oynarken FPS düşüşleri çok fazla oluyor ve canınızı gerçekten sıkıyor. Özellikle açık mekanlarda FPS düşüşlerinin etkisini görebiliyorsunuz. Sabit 30 FPS çalışan oyun, pek 30 FPS çalışamıyor maalesef.

Ses ve Müzikler:

Korku oyunlarının en önemli unsurlarından birisi olan sesler de Until Dawn içinde pek önemli bir yere sahip. Karakterlere can veren oyuncular seslerini iyi kullanmışlar ve karakterler ile seslerini bütünleştirmişler. Sıkıcı diyalogların fazlası ile olduğu oyunda, diyaloglar sizi bazen sıkabiliyor.

Havaya sokan müzikler ise oyunun güzel yanlarından. Korkmadan önce arkadan gelen gerilimli müzikler başınıza bir şeyin geleceğini haber ederken, bulunduğunuz ortam ile çok uyumlu bir şekilde hareket ediyor.

Oyunu kulaklık ile özellikle de incelemesini yaptığımız Playstation kulaklığı ile oynamanızı korkuyu had safhada yaşamanız için şiddetle öneriyorum. Until Dawn oyununda Türkçe altyazı seçeneğinin de bulunduğunu söylemeden geçmeyelim.

Son Sözler:

Gelelim zurnanın zırt dediği yere. Uzun süredir kaliteli ve farklı bir korku oyunu oynamıyorken, Until Dawn bana korkuyu yeniden hatırlattı. Yaptığınız seçimler ile her oynadığınızda farklı bir sona çıkaran, kaliteli görsellik ve sesleri bir arada bulunduruyor.

Künyesi
Yayımcı

Sony Computer Entertainment

Yapımcı

Supermassive Games

Çıkış Tarihi

25 Ağustos 2015

Platformlar

Playstation 4

Oyun Türü

Hayatta Kalma, Korku Oyunu

Oyun Motoru

Decima Engine

ESRB Rating

MATURE 17+

Sistem Gereksinimleri

Until Dawn PC sistem gereksinimleri bilgisi bulunmuyor. Until Dawn'ın PC platformuna çıkma ihtimali şu an için görünmüyor, eğer çıkarsa buradan sistem gereksinimlerini duyuracağız arkadaşlar.

Eğer bu konu hakkında bir gelişme haberi duyarsanzı lütfen yorum kısmından belirtiniz, teşekkürler.

Artı Yönleri

Kaliteli grafikler ve sesler,

Yaptığınız seçimler hikayenin gidişatını etkiliyor,

Türkçe dil desteği.

Eksi Yönleri

Hikaye yine de biraz klişe,

Kontroller ve kamera açıları,

Optimizasyon sorunu.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
Senaryo
Grafikler
Ses ve Müzikler
Aldığı Puanlar

Sadece PS4 kullanıcılarının sahip olacağı Until Dawn oyununu alın kulaklığınızı takın, ışığı söndürün ve oynayın derim.

Editörün Puanı
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazıyı Oyla
Çok İyi
0%
İyi
100%
Eh İşte
0%
Kötü
0%
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website amelesi ve amatör Call of Duty oyuncusu...