İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Urban Empire İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri
0

İnceleme yazımızın devamında oyuna ait minimum ve önerilen sistem gereksinimlerini de bulabileceğiniz Urban Empire; Sins of Solar Empire, Tropico serisi, Jagged Alliance ve Sine Mora gibi oyunlarıyla tanınan başarılı firma Kalypso Media yayımcılığında Reborn Games tarafından geliştirilerek 20 Ocak 2017 tarihinde çıkış yaptı.

Urban Empire’ı incelemeye başlamadan önce, oyunu rahatça ve zevk alarak oynamak için, iyi sayılabilecek bir seviyede İngilizce bilmeniz gerektiğini belirteyim. İinternette yaptığım araştırmada Urban Empire oyunuyla ilgili herhangi bir Türkçe yama görmedim. Çıkaarsa yorum kısmından belirtirseniz memnun olurum.

Urban Empire Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 7 (SP1), Windows 8.1, Windows 10 veya 64-Bit üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i5-2400 3.10 GHz. ya da AMD FX-6350 Six-Core 3.9 Ghz. veya üzeri işlemci.
Ram 6 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 6850 ya da NVidia GeForce GTX 560 veya üzeri en az 2 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 4 Gb. boş alan.
DirectX 11

Oynanış:

Oyuna ilk başladığınızda farklı geleneklere sahip yönetici ailelerden birini seçmeniz gerekiyor. İlk başta karşımızda dört adet seçenek bulunuyor ve her birinin kendine has özellikleri var (Acımasız, şefkatli, depresif vb.).

Bu özellikler siz oyunda ilerlerken verdiğiniz kararlar doğrultusunda değişebiliyor ve problemleri çözerken karşınıza çıkacak seçenekleri de değiştirebiliyor. Burası aslında bana, işin biraz süs kısmı gibi geliyor. Bu yüzden çok detaya girmeyeceğim. Detaylı bilgi isteyenleri, Urban Empire Gamepedia sayfasına göz atmaya davet ediyorum.

Urban Empire’da, elinizdeki yetkilerin ve gücün farkına varmanız biraz uzun sürebiliyor ancak, üstünüzdeki yükün ağırlığını oyun başlar başlamaz anlıyorsunuz. Elinizdeki sermaye ile bir şehir kuruyor ve o şehrin ilk semtini yaptırıyorsunuz.

Urban Empire oyununun geçtiği çağ, Avrupa’nın yükselişe geçtiği, bilimsel atılım ve araştırmaların zirve yaptığı, insan hakları ve eşitlik ilkelerinin temellerinin atıldığı bir çağ. İşimiz kolay değil ve bu yolda karşımıza çıkacak engeller de küçümsenecek cinsten değil.

Parlamento:

Şehrin ilk bölgesini kurduktan sonra, bilimsel araştırmaların ne yönde ilerleyeceğini belirlemeniz gerekiyor. Bu araştırma dallarının her birinin, kendine has getirileri ve götürüleri oluyor. Mesela gaz araştırmaları sizlere sokak aydınlatması vb. olanaklar sağlarken, termodinamik araştırmaları, daha bilimsel faydalar sağlayabiliyor. Bu yeni araştırmalar, parlamentoya sunmak üzere yeni yasa tasarılarının da yolunu açıyor. İnsan hakları üzerine yapılacak bir araştırma ile, parlamentoya sigara ve alkolün lisanlı satışını ön gören bir yasa tasarısı sunabilir hâle geliyoruz.

Bir süre sonra parlamentodaki işler de karışıyor…

Söz parlamentoya gelmişken, tuvalete giderken bile parlamentodan izin almamız gerektiğini belirteyim (tamam biraz abarttım ama, şehrin kontrolü büyük ölçüde parlamentonun elinde). Yani “kıroyum emme para bende” diyerek, “istediğim yerde içirir, istediğim yerde sıçırırım” diyemiyorsunuz.

Kanun var, hak var, hukuk var. Ayrıca parlementoya bir öneri sunduğunuzda, emme basma tulumba gibi kolunu indirip kaldıran bir topluluk yok. Düşünen, şartları değerlendiren ve ideolojilerini göz önüne alarak oy veren bir vekil topluluğu var. Peki bu meclise derdimizi anlatıp onları ikna edemiyor muyuz? Elbette onlarla konuşabiliyoruz.

Partiler:

Oyunun başında, üç adet partiden oluşan meclisteki her parti ile her kanun tasarısı hakkında görüşebiliyor ya da onların düşüncelerini etkileyecek şeyler yapabiliyoruz. Bunu yaparken de üç adet seçeneğimiz var. Partiyle aranızdaki iyi ilişkileri kullanabilir, onlardan sizi desteklemelerini rica edebilir ya da direk olarak talep edebilirsiniz.

Bu yöntemler de, o parti ile aranızdaki ilişkileri etkiliyor. Tabi bir de işin kirli yüzü var. O da tehdit… İlerleyen çağlarda bilimin gelişmesi size bazı ajanlık olanakları sunuyor ve bu sayede, üstüne ajan saldığınız bir partiye karşı koz elde edebiliyorsunuz.

Tabi bu kozu da, o partinin oylamadaki tavrını değiştirmesi için kullanabiliyorsunuz. Satırlarca anlattığım bu olay oyundaki mekaniklerin, sadece parlementodaki bir oylama ile alakalı olan kısmıydı. Urban Empire’da 6 adet nesil olduğu ve bu işin bir de şehir yönetme kısmı olduğu düşünülürse, elimizdeki oyunun ne derece derin olduğunu anlayabiliriz.

Mekanikler:

Diğer şehir yönetme oyunlarından farklı bir yapılanma mekaniğine sahip olan Urban Empire, bazı özellikleri ile işimizi kolaylaştırırken bazı özellikleriyle de işimizi zorlaştırıyor. Örneğin yeni kurduğunuz semtteki ofis, sanayi ve yerleşim oranını değiştirebilmek için konuyla alakalı bilimsel araştırmanın tamamlanmış olması gerekiyor.

Yani ben, koskoca belediye başkanı gidip, “yıkın şu alışveriş merkezini, buraya park yapacağız” diyemiyorum. Bunu diyebilmem için önce, telgraf teknolojisinin araştırılmış olması gerekiyor. Tabi bir de bunu parlamentoya onaylattırmaya çalışıyoruz.

İşte tam burada, elinizdeki bir başka olanağa değinmem gerekiyor. Eğer şehirde yapacağınız bir düzenlemeyi parlamentoya sunmak istemiyorsanız ve paranız da varsa, masrafları kendi cebinizden karşılama olanağınız da var.

Böylelikle parlamento onayına gerek kalmıyor çünkü, şehrin kasasına dokunmuyorsunuz. Mesela parayı basıp, şehrin göbeğine bir dinozor heykeli dikmeniz gayet mümkün.

Burada oturup oyun içi bütün mekanikleri anlatmayacağım, ki zaten anlatamam. Çünkü, oyun içinde keşfetmeniz gereken öylesine çok detay var ki, şehir bir anda zarar etmeye başladığında, sağa sola koşuşturmaktan devreleri yakıp, kendinizi boş boş bir sokağı izlerken bulabiliyorsunuz.

Üretim:

Şimdi “şehir neden bir anda zarar etsin canım?” diye sorabilirsiniz. Bunun cevabı hem çok basit, hem de bir o kadar karışık. Dünya çapında ekonomik kriz patlak verebilir ve bu da gayet tabi sizin şehrinizi de etkileyebilir.

Ekranın sol tarafında size oyun başında yardımcı olan bölümde, ara sıra dünyanın gidişatına dair bilgiler de akıyor. Bu bildirimler çok dikkat çekmese de, etkili olabiliyor. Mesela, şehrinizde bolca pamuk fabrikası var ve bir anda pamuk rezervleri taşıp, satışların azaldığı haberi gelebiliyor.

E tabi bu durumda fabrikalarınız ürettiği malı satamayacak, satamayınca üretime devam edemeyecek, üretime devam edemeyince işçilerine maaş ödeyemeyecek, işçilerde para kalmayınca da onları soyamayacaksınız, pardon vergi alamayacaksınız. E durum böyle olunca şehir zarar etmeye başlayacak ve iflasa doğru giden bir yola çıkacaksınız. Kuyruğu düzeltemezseniz ne olduğunu söylemeyeyim de, işin tadı kaçmasın.

Son olarak (söz bu sefer son), belirtmem gereken bir diğer husus da, Urban Empire’da kurduğumuz şehir, ilk devrin kapanması ile birlikte, yıllarca gözünün içine baktığımız, okusun da apartman yöneticisi olsun diye uğraştığımız, biricik çocuğumuza kalıyor.

Biz siyasetten ve politikadan elimizi ayağımızı çekiyoruz ve işleri mirasçımıza bırakıyoruz (ne kadar da karakterli bir hareket değil mi ama). Belediye başkanının değişmesi ile birlikte, her alanda değişimler gerçekleşiyor, yeni keşif dalları oluşuyor ve parlamento da değişimler yaşanıyor.

İşte, bu sayede oyunda sonsuz bir başarı dengesi kurmak ve işleri otomatiğe bağlamak pek mümkün olmuyor. Kalypso Media, böyle bir karar vererek oyunu canlı tutma konusunda oldukça başarılı bir iş yapmış, takdir etmek gerek.

Urban Empire Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7 (SP1), Windows 8.1, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i5-4690K 3.50 GHz. ya da AMD FX-8320 Eight-Core 3.5 Ghz. veya üzeri işlemci.
Ram 12 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon R9 290 ya da NVidia GeForce GTX 970 veya üzeri en az 3 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 4 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 11

Grafik ve Sesler:

İşin teorik kısmı az çok bu şekilde ilerliyor. Urban Empire’ın grafiklerini ve seslendirmelerini değerlendirecek olursak; grafikler açısından durumun iç güveysinden hallice olduğunu söylemek lazım.

Yani ne büyük bir devrim yapmışlar, ne de gözleri rahatsız eden bir atmosfer var. Sonuçta oyunun %70’lik bir kısmında şehri kuş bakışı göreceğiz. O yüzden bu tarz bir oyunda, orta seviye grafikler olması gayet normal.

Fakat bu konuda takıntılıysanız, Urban Empire sizi pek tatmin etmeyecektir diye düşünüyorum. Seslendirmeler ise çok hoşuma gitti. Bu tarz oyunlarda arka planda çalan müzikler, biz farkında olmasak da oynanış süresini inanılmaz etkiliyor.

Müzikler:

Oyundaki müziklerin tam ayarında olduğunu da, oyunu aralıksız olarak yedi saat boyunca hiç rahatsız olmadan oynadığımda fark ettim. Seslendirmeler ise olması gerektiği gibi, temiz, ciddi ve kararlı bir ses tonuna sahip. İşin ciddiyetini kaçırmıyor.

Son Sözler:

Urban Empire, başta sıkıcı olacağı korkusuyla yaklaştığım bir oyundu ancak, oyun zamanla beni içine çekmeyi başararak, bilgisayar başında uzun saatler geçirmemi sağladı. Başarılı!

Künyesi
Yayımcı

Kalypso Media Digital

Yapımcı

Reborn Games

Çıkış Tarihi

20 Ocak 2017

Platformlar

PC

Oyun Türü

Simülasyon, Strateji Oyunu

Oyun Motoru

Unity Engine

ESRB Rating

EVERYONE

Artı Yönleri

Detaylı bir şehir planlama yapısı,

Parlamenter sistemin zorlukları ve nimetleri açıkça görülebiliyor,

Oyunun bolca detaya sahip olduğunu söyledim mi?

Hiç rahatsız etmeyen, hoş arka plan müzikleri.

Eksi Yönleri

Ortalama bir grafik yapısı (böyle bir oyunda çok da önemli değil),

Bazen yaşanan olaylara anlam vermek zor oluyor, öğrenmesi zaman alabilir.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
Senaryo
Grafikler
Ses ve Müzikler
Aldığı Puanlar

Urban Empire, eksilerini kapatan koca koca artılara sahip olan bir şehir yönetme oyunu. Sahip olduğu değişik mekaniklerle, rakipleri arasında kendini göstermeyi başarıyor.

Editörün Puanı
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazıyı Oyla
Çok İyi
0%
İyi
100%
Eh İşte
0%
Kötü
0%
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website amelesi ve amatör Call of Duty oyuncusu...