İncelemeler
Hoşgeldiniz...
War Thunder İnceleme
İnceleme

War Thunder İnceleme

Yazar: 13 Nisan 2016

Son zamanların popüler oyunu War Thunder (Daha önceleri World of Planes) bedava oynanabilen 2. Dünya Savaşında geçen bir yarı simülasyon uçak oyunu. Oyuna bir ülkeyi seçerek başlıyorsunuz. Bi-plane diye tabir edilen iki kanatlı bir uçak tipiyle başlıyorsunuz. Bu oyundaki en basit uçak tipi ve 2. dünya savaşı sırasında kullanılan uçaklar.

Bu uçaktan 3 adet farklı versiyonları size verilerek oyuna 3 uçak ile başlamanız sağlanıyor. Bu uçaklar çok dayanıksızlar, ancak oyuna yeni başladığınızdan katıldığınız savaşlardaki uçaklarda aynı olacak. Her oyun sonunda oyundaki performansınıza göre tecrübe puanı kazanıyorsunuz. Bu puana göre yeni uçak açıyor ve mevcut olan uçaklarınıza yeni parçalar takabiliyor, eskilerini değiştirebiliyorsunuz.

Oyuncular uçaklar ile karada ve deniz üzerinde büyük bir haritada, zengin uçak seçeneği ile birbirleriyle yarışıyorlar.

War Thunder’da aynı anda bir adet uçağı araştırabiliyorsunuz (research). Araştırması biten uçağı satın alıp (oyun parasıyla) bir önceki uçakla yer değiştirmek durumundasınız veya yeni bir mürettebat satın alabilirsiniz. Oyunda 5 mürettebata kadar oyun parasıyla daha sonra gerçek parayla satın alınan aslanlar ile mürettebatınızı arttırabilirsiniz. War Thunder oyununda 5 kademe uçak bulunmakta (1. seviyeden 5. seviyeye kadar).

Uçak kademeleri uçakların gelişmişlik oranını göstermekte ve uçak seviyeleri arttıkça uçağı araştırmak için gereken tecrübe puanı da doğru ortantılı olarak artmaktadır. Birinci seviyede daha basit kolay patlayan zor patlatan ancak çoğu zaman manevra kabiliyeti çok olan uçaklar bulunurken, seviye ilerledikçe vurduğunu yaşatmayan, kendisi de mümkün olduğunca hayata tutunan ama manevra kabiliyetleri kısmen daha az olan uçaklar bulunuyor.

War Thunder Seviye Atlama:

Seviye atladıkça daha düşük seviye uçakları kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Ancak takım eşleştirmeleri sırasında mevcut olan uçaklara göre değerlendirme yaptığından dolayı kendi seviyenize göre düşman ile karşılaşıyorsunuz. Daha düşük seviye uçaklarla girmenizin avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunuyor.

Örneğin düşük seviye uçaklar ile girdiğinizde manevra kabiliyetiniz arttığından dolayı düşmanın uçağının kuyruğuna yapıştığınız da düşmanın sizden kurtulması çok zor oluyor, ancak yüksek seviye düşmanlarla karşı karşıya olduğunuzdan kendi seviyesinde bir uçakla girmiş düşmana yakalandığınızda tabiri caiz ise tek vuruşta uçağınızı ortadan ikiye ayırıyor.

War Thunder Modlar:

War Thunder 3 adet oyun mod’una sahip. Bunlar;

War Thunder Hızlı Savaş Modu: Uçak seçimi kısıtlı değildir. Basitletilmiş savaş modu kullanılır. (Örn. Uçaklar çok yüksek G kuvvetine maruz kaldıklarında patlamazlar.)

War Thunder Tarihi Savaş Modu: Bu mod daha gerçekçidir. Oyundaki takımlar ülke bazında oluşturulur (Örneğin Almanya vs Amerika gibi). Uçakların yakıtı bitebilir, spin olabilir, çok yüksek hızdan dolayı kanatları kopabilir.

War Thunder Gerçekçi Savaş Modu: Bu modu oynayabilmek için joistik sahibi olmak gerekir ve similasyon oyunlarına en yakın moddur.

War Thunder Ülkeler:

Oyunda seçebileceğiniz 5 adet ülke bulunmakta. Bunlar; Amerika, Almanya, Rusya, İngiltere ve Japonya. Hepsinin kendine ayrı özellikleri, teknolojileri ve uçakları mevcut. Benim oynayış tarzıma göre en iyi ülke Rusya’nın YAK serisi uçakları. Kendinizde her ülkenin uçaklarına bakıp kendi oynayış tarzınıza göre iyi olan ülkeyi ve uçak serisini bulmanızda yarar var. Oynanabilirlik için not vermek gerekirse 9/10 verebilirim. Oyun zaman öldürmek için birebir bir oyun.

Karşılaşmalar yaklaşık olarak 5 ila 30 dk. arasında sürmektedir. Oyunda uçak ve silah modifikasyonları yeterli seviyede. Uçaklar arasındaki denge güzel kurulmuş. Her uçağın bir dezavantajı ve avantajı mevcut. War Thunder’ı arkadaşlarınızla oynamak isterseniz en fazla 4 kişiden oluşan takımlar kurabiliyorsunuz. Bu konuda takım dengelemeleri iyi geliştirilmiş. Bir takımda 4 kişi beraber oynuyorsa karşı takımda da mutlaka 4 kişilik bir arkadaş grubu oluyor. Böylece takımların iletişimi aynı seviyede tutulmaya çalışılmış.

War Thunder İnceleme

War Thunder Kara Kuvvetleri:

Uzun süren kapalı beta’dan sonra War Thunder Kara Savaşları ile tanklar da oyuna eklenmiş oldu. Oyuna girdikten sonra savaşa başlamak için tank veya uçak seçeneğini işaretliyor ve oyuna seçtiğiniz tercih ile dahil olabiliyorsunuz. Şu anda oyunun yaklaşık 90.000 aktif oyuncusu bulunmakta ve bunun %80′e yakını tank oynamakta. Bu sebepten dolayı oyuna girerken sıra beklemiyorsunuz.

Şu anda sadece Amerika ve Almanya tankları mevcut. Gaijin Entertainment’a göre yakın bir zamanda uçakları ve tankları aynı platform üzerinde göreceğiz. Yani bu demek oluyor ki, o sırada uçak ile oynayan insanlar ile aynı savaşa gireceksiniz. Onların uçaklarını vurabileceğiniz gibi, onlarda sizin tanklarınızı vurabilecek. Böylece oyununu oynarken sadece yere değil havaya da dikkat etmeniz gerekecek.

Gerçekte olduğu gibi oyunda da her tankın bir zayıf noktası ve güçlü noktası bulunmakta. Güçlü noktaya atış yaptığınızda karşıdaki tank hiç hasar almazken, zayıf noktayı iyi belirler ve ateş ederseniz tankı tek seferde patlatma olanağınız doğuyor. Kimi tankların zırhı çok kalın olduğundan ufak top atan tanklar ile bu kalın zırhları delmek çoğu zaman çok zor oluyor.

War Thunder Kara Kuvvetleri’nde hafif, orta, ağır ve tank avcısı olmak üzere 4 çeşit tank mevcut. Uçak bölümündeki araştırma sistemi tanklar üzerinde de devam ediyor. Her ülke için aynı anda sadece tek tankı araştırabiliyor ve araştırma bittikten sonra satın alıp mürettebatınızı eğitip tankı kullanabiliyorsunuz.

Tank belirli bölgelerden çeşitli derecede hasar alabiliyor. Paletler parçalanıyor, tankın kafası arızalanabiliyor, motoru arızalanabiliyor, tankta yangın çıkabiliyor ve daha bir sürü çeşitli hasarlar mevcut. Kimi hasarları tankta bulunan tamirciler tamir edebilirken, çok ağır hasarlar tamir edilemez olabiliyor. Aynı zamanda karşı saldırıda mürettabatınızı da kaybedebiliyorsunuz. Ateş eden mürettebat ölürse tankın kafasına yön veremiyorsunuz veya mermiyi dolduran mürettabat öldüğünde ise mermi doldurma hızı önemli derecede yavaşlıyor.

War Thunder Kara Kuvvetleri Güçlü Yönleri:

  • Oyunda tankların dengesi çok iyi kurulmuş.
  • Uçaklar ile Entegre olması gelecek vaat ediyor.
  • Tank ve mürettebat hasarları çok ayrıntılı.
  • World of Tanks’a nazaran daha eğlenceli ve gerçekçi savaşlar vaat ediyor.
  • Mevcut kurulu bir düzenin üstüne geldiğinden büyük derecede açık veya hata yok.
  • Savaşlara girmek için sıra beklemiyorsunuz.

War Thunder Kara Kuvvetleri Zayıf Yönleri:

  • Tank karşılaşmalarında şu anda bir düzensizlik mevcut. Üst seviye tanklar karşınıza çıkabiliyor. Zırhlarını delemediğiniz için oyun zehir oluyor.
  • Ufak grafik hataları mevcut. Çok olmasa bile ortada bir şey yokken tank bir grafik hatasına çarpıp takla atabiliyor.

War Thunder Kara Savaşları İnceleme

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.5
8.0
8.5
Editörün Puanı
8.0
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments