İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Warface [2017] Türkiye Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Crytek tarafından 2013’te yapımı gerçekleştirilen ücretsiz Warface oyununa ait minimum ve önerilen sistem gereksinim bilgileri ile oyun hakkındaki kısa incelemeleri yazımızın devamında bulabilirsiniz. Hem sürekli olarak iyileştirme ve geliştirme maksatlı güncellemelerin yapılması hem de geçtiğimiz aylarda EasyAntiCheat hile önleme sistemi ile çoğu hilelerin öne geçilmesinin yanı sıra Free to Play yani oynaması ücretsiz oluşu Warface’in diğer oyunların bir adım önünde olmasını sağlıyor. Warface’in olumsuz yanı ise oyun içinde kullanılan silahlar bakımından gelişim gösterebilmeniz için ücretli içerik satın almanız gerekiyor maalesef.

Warface’i normal grafik ayarları civarında sorunsuz oynayabilmek için HD 3650 teknik özelliklerine sahip DX 9 destekli bir ekran kartı, Intel Core 2 Duo E4400 seviyesinde bir işlemci, en az 2 Gb. ram miktarı ve kurulum için en az 6 Gb. boş harddisk alanı gerekiyor.

Warface Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Vista, Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo E4400 2.0 GHz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4200+ 2.2 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 3650 ya da NVidia GeForce 8600 GT veya üzeri en az 256 Mb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 6 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c

Warface 2017 Minimum Sistem Gereksinimleri

Oynanış:

İlk olarak geçtiğimiz 2013 yılında bir web tarayıcı oyunu olarak karşımıza çıkan Warface, o süreçte 25 milyonun üzerinde oyuncu tarafından oynanmış ve Guinness rekorlar kitabına adını yazdırmayı başarmıştı. O süre zarfından beri ilgimi çeken Warface’e önyargılarımdan dolayı yaklaşamamıştım, ta ki oyun Steam’e gelene kadar. Warface’i Steam üzerinden indirdim ve oyuna giriş yaptım.

Oyuna giriş yaptığım andan itibaren önyargıyla yaklaşmanın ne kadar yanlış olduğunu bir kez daha farketmiş oldum. Warface’e ilk olarak bazı eğitim görevleri ile başlıyoruz. Yapma zorunluluğu yok fakat eğitimi tamamladığınız takdirde bazı eşyaları kazanarak envanterimize ekleyebiliyoruz. Ardından ise hangi modda oynayacağımızı seçiyoruz.

Modlar:

PvE ve PvP olmak üzere toplamda 2 ana mod bulunuyor. Ben, ilk olarak PvE moduna değineceğim. PvE modunda co-op olarak diğer Warface oyuncularıyla birlikte yapay zekalı askerlerle çatışıyor ve kontrol noktalarına ulaşmaya çalışıyoruz. İlk başlarda botların yapay zekaları sizlere oldukça kötü gelebilir fakat oyun ilerledikçe bu botların yapay zekaları gelişim gösteriyor.

PvP modunda ise diğer Warface oyuncularıyla mücadele ediyoruz, botlarla değil. MMOFPS’lerin her zaman ana modu PvP olmuştur. Bu durum Warface’de de geçerlilik gösteriyor. PvP modunda ilk olarak sunucu seçiyoruz. “Acemi Oyuncular” ve “Usta Oyuncular” gibi sunucular bulunuyor. Acemi sunuculara her rütbeye sahip oyuncu giremiyor. Adından da anlaşılacağı üzere sadece acemi rütbeye sahip oyuncular bu sunucularda boy gösterebiliyor. Usta oyuncularda ise giriş sınırlaması yok.

Her rütbeye sahip oyuncu girebilir, fakat bu sunucudaki oyuncular biraz daha profesyonel olduğundan düşük seviyeli oyuncu görmek bu sunucuda pek mümkün değil. Herhangi bir sunucuya girdiğimizde karşımıza o sunucunun lobisi çıkıyor. Bu lobide oyuncuların oluşturduğu odalar bulunuyor. Bu odalardan birine girerek savaşın ortasına dalmış oluyorsunuz, fakat odaların kendine ait farklı türleri bulunuyor.

Haritalar:

Harita bakımından da yeterli düzeyde olan Warface’de her oyun modunun kendine has haritası bulunuyor. Takım savaşların biraz daha küçük olan haritalar; işgal ve sabotaj gibi modlarda biraz daha büyük bir hal alıyor. 4 sınıf için de yeterli düzeyde alanları bulunan haritalar savaş atmosferini oldukça iyi yansıtacak düzeyde.

Oyun Türleri:

Warface’in grafiksel ve oynanış gibi etmenlerine değinmeden önce sizlere oyun türleri hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

Takım Savaşı:

Warface’de Takım Savaşı, Sabotaj, Yıkım, İşgal ve Herkes Tek olmak üzere toplamda 5 adet oyun türü bulunuyor. Bu türlerin başında elbette ilk olarak “Takım Savaşı” modu geliyor. MMOFPS oyunlarının klasikleşmiş modu haline gelen “Takım Savaşı” modunda Warface ve Blackwood aldı iki takım birbirleriyle karşı karşıya geliyor. Takım olarak birlik içinde hareket ettiğimiz bu modda; belirlenen süre zarfında en çok öldürmeye sahip olan takım oyunu kazanıyor.

Sabotaj:

Bu oyun modunda ise takımlardan biri düşman üssüne bombayı yerleştirme amacındayken diğeri de yerleştirilen bombayı etkisiz hale getirmek veya saldıran kuvveti yok etmeye çalışıyor. Raunt olarak oynanan bu modda da takım olarak hareket etmek oldukça önemli.

Yıkım:

Dayanaklı olmanız gereken Warface’de yıkım modunda düşman komuta üslerini hava saldırıları gibi belli başlı yardımlarla yok etmeye çalışıyoruz.

İşgal:

Warface oynadığım süre zarfında en beğendiğim mod olan İşgal modunda defans yapan takımın üç stratejik noktası bulunur. Bu takımın amacı, her ne olursa olsun bu noktaları korumaktır. Saldırı yapan takımın amacı ise bu noktaları ele geçirmektir. Ölen oyuncular birkaç saniye içinde yeniden dirilirler.

Herhangi bir stratejik nokta kaybedildiğinde, defans yapan takım diğer stratejik noktaya geçerek onu korumaya çalışır. 15 dakika uzunluğunda olan bu oyunun süresi dolduğunda veya süre dolmadan önce tüm noktalar ele geçirildiğinde takımlar yer değiştirir. Aynı şeyi bu sefer diğer takım gerçekleştirir. 2 Raunt sonunda hangi takım daha fazla nokta ele geçirdiyse, o takım oyunu kazanır.

Herkes Tek:

Warface’deki son PvP oyun modumuz ise Herkes Tek modu. Adından da anlaşılacağı üzere bu modda herkes bireysel olarak hareket ediyor. Belirlenen süre zarfında en çok öldürmeye sahip olan oyuncu modun kazananı olur. Evet, Warface’in PvP modu bunlardan ibaret. Her modun da kendine ait bazı özellikleri bulunuyor yukarıda bahsettiğim gibi. Her modun farklı bir amacı olması sizleri oyun oynarken sıkılmaktan kurtarıyor.

Sınıflar:

Warface’de aşağıda detaylarını bulabileceğiniz Rifleman (Piyade), Medic (Paramedik), Engineer (Mühendis) ve Sniper (Keskin Nişancı) adı altında toplamda 4 adet oyuncu sınıfı bulunuyor.

Piyade:

Takımın ileriye gitmesini sağlayacak ateş gücünü sağlayan genel bir rolü vardır. Piyade, hem kendisine, hem de takım arkadaşlarına mühimmat verebilir, farklı türlerde bombalar atabilir ve ana silahları saldırı tüfeklerine taktıkları bombaatarı kullanabilir. Piyadeler orta ve uzak mesafede savaşmak için uygundur. Özellikle kendisine ve takım arkadaşlarına mühimmat verebilme özelliği sayesinde uzun PvE görevlerinde önemli rol üstlenir.

Başlangıç silahı olarak R4A1 tüfeği, HP tabanca ve savaş bıçağı taşır. Taktik görevleri ise uzaktan temas ile kritik alan önünde hat oluşturmak ve takım arkadaşlarına devamlı olarak cephane akışı sağlayarak düşmanı her an siperde tutmaktır.

Mühendis:

Mühendis sınıfı takımlarına destek vermek için hem kendilerinin hem de takım arkadaşlarının zırhlarını yenileyebilir. Mühendisler mayın yerleştirebilir ve patlayıcıları diğer tüm sınıflardan daha hızlı kurabilirler. Mühendis sınıfı ana silahları SMG’ler ile yakın ve orta mesafede savaşmak için uygundur.

Başlangıç silahı olarak Z84 SMG, HP tabanca ve savaş bıçağı taşır. Taktik görevleri mayınları kapı önlerinde veya sokak köşelerinde kullanarak sürpriz saldırı gerçekleştirmek ve takım arkadaşlarının zırhlarını yenileyerek onların kritik durumlardan kurtulmalarına yardımcı olmaktır.

Paramedik:

Geleneksel ‘kurtarma’ sınıfı olan Paramedikler hem kendilerini hem de takım arkadaşlarını iyileştirebilirler ve ölmek üzere olan müttefikleri şok cihazı ile canlandırabilirler. Yetenekli bir Paramedik zor bir görev sırasında saf dışı kalan takım arkadaşlarını hayata döndürebilir.

Standart silahı pompalı tüfekler yakın çarpışmaya en uygun silahtır. Taktik görevi takım arkadaşlarını iyileştirerek onları ayakta ve düşmana karşı güçlü tutmaktır.

Keskin Nişancı:

Keskin nişancılar uzak mesafelerden destek sağlarlar ve öldürücü derecede hassas atış yaparlar. Diğer sınıfların sahip olduğu ek becerilere sahip olmasalar da uzaktan sağladıkları taktik avantaj ve mermi başına en yüksek hasar oranı ile her saldırı ve savunma timinin vazgeçilmez unsurlarıdır. Yakın mesafede silahlarını etkili kullanmak çok zor olduğundan tabancalarını çok iyi kullanması gereken bir sınıftır ve düşman tarafından fark edilmeden düşmana zarar vermeyi iyi bilmelidirler.

Başlangıç silahı olarak keskin nişancı tüfeği SVK, HP tabanca ve savaş bıçağı kullanır. Taktik görevi yüksek mevziileri ve dürbünlü tüfeğin avantajını kullanmak ve görünmediğinden emin olarak düşmanı beklemediği yerden ve beklemediği anda vurmaktır.

Warface Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Vista, Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Pentium Dual Core E6500K 2.93 GHz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 6400+ 3.2 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 4830 ya da NVidia GeForce 9600 GT veya üzeri en az 512 Mb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 6 Gb. boş alan miktarı. Ek paketler için daha fazla boş alan gereklidir.
DirectX DX 10.1

Grafik ve Sesler:

Geliştiriciliğini Crytek’in yaptığı oyun haliyle CryEngine 3 oyun moturunun gücünü arkasına almış durumda. Bu açıdan grafikleri diğer MMOFPS oyunlarına nazaran daha üst seviyede olan Warface’in bu denli kaliteli grafiklere sahip olması oyunun atmosferine de artı etki katıyor. Ses bakımından da oldukça iddialı olan Warface silah seslerinden tutun da çevresel seslerine kadar her şey gerçekten çok iyi yansıtılmış.

Son Sözler:

Farkettiyseniz Warface için hiçbir kötü yorum yapmadım. Bunun nedeni ise her şeyiyle dört dörtlük bir oyun olması. Şu anda masaüstü sürümünün beta aşamasında olmasına rağmen birkaç bug hatası dışında başka bir hataya karşılaşmadığımı rahatlıkça söyleyebilirim. Warface bir MMO oyunu olduğu için Pay to Win kavramına da haliyle girmiş oluyor.

Fakat bu konuda bile oyuncuları oldukça düşünmüşler. Özel V.I.P gibi sistemler bulunuyor. Bunlar sayesinde oyunda harcadığınız her kuruşun sizlere olumlu yönde geri dönüşü oluyor. Eğer bir FPS türünden hoşlanıyor ve amansız bir mücadelenin ortasına dalmak istiyorsanız Warface’i mutlaka indirip denemeniz gerektiğini söyleyebilirim.

Künyesi
Yayımcı

Crytek

Yapımcı

Crytek

Çıkış Tarihi

21 Ekim 2013

Platformlar

PC, XBox 360

Oyun Türü

Aksiyon, MMOFPS

Oyun Motoru

CryEngine 3

ESRB Rating

MATURE 17+

Artı Yönleri

Diğer MMOFPS oyunlarının aksine daha üst düzey grafiklere ve oynanışa sahip olması savaş atmosferini daha iyi yansıtmaya olanak sağlıyor.

Eksi Yönleri

Normal süre zarfında yetersiz kalan dükkan ve çok nadiren görülen buglar. Uzun süreli bir oynanış vadetmiyor. Pay to Win adı verilen sistem Warface'de de işliyor.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
Aldığı Puanlar

CryEngine 3 oyun motoru sayesinde iyi bir oyun akışına ve yüksek grafik özelliklerine sahip Warface'i düşük donanım özelliklerine sahip bilgisayarlarda da rahatlıkla oynayabilirsiniz.

Bir MMOFPS oyunundan beklediğiniz her şeyi Warface sizlere fazlasıyla sunuyor. Şu ana kadar denediğim en iyi MMOFPS oyunu olan Warface'i tüm FPS severlerin mutlaka denemesini tavsiye ediyorum.

Editörün Puanı
Okur Puanları
3 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
8 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments