İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Warhammer 40K: Space Marine Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Warhammer 40K: Space Marine detaylı incelememizin devamında oyunun minimum ve önerilen sistem gereksinimlerini de inceleyebilirsiniz. Hani bazı şeyler için kullandığımız bir tabir vardır ya, anlatılmaz yaşanır deriz. Hah işte Warhammer evreni için de bunu söylemek sanırım yanlış olmayacaktır.

Buradan oyunun mükemmel ötesi olduğu izlenimine kapılmayın. Benim söylemek istediğim, gerçekten o evrende olabilmek, o hikayeyi yaşayabilmek. Ancak gerçek hayatta bu pek mümkün olmadığı için, biz yaşamak yerine anlatmaya başlayalım isterseniz.

Warhammer 40K: Space Marine Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows XP (32-Bit) veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Pentium Dual Core E2180 2.0 GHz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 3600+ veya üzeri işlemci.
Ram XP için 1 Gb., Windows 7 için 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 5550 512 Mb. ya da NVidia GeForce 7800 GT veya üzeri Shader Model 3 destekli ekran kartı.
Harddisk 20 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c

Warhammer 40K: Space Marine Oynanış:

Çoğumuzun bildiği gibi kahramanımızın adı Titus ve Titus,Ultramarinelerin ikinci grubunun lideri. Her yerde olduğu gibi, burada da bir fedai gerekiyor. Ancak burada fedaimizin karşısında eli silahlı haydutlar ya da sayıları yüzlerceyi bulan askerler değil, durdurulması imkansız olan en iyi ihtimalle yavaşlatılabilecek orclar bulunuyor.

Tabi ki Titus, bizim Battal Gazimiz kadar cesur ve yürekli bir o kadarda güçlü kuvvetli olmadığı için yanına arkadaşlarını alıp öyle gidiyor Forge’a. Hoş, bu arkadaşlarda çoğu zaman bir işe yaramıyor ya neyse ona daha sonra değineceğiz.

Warhammer 40K: Space Marine Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Silahlar:

Forge gezegenine Allah Allah nidalarıyla dalan Titus, karşısında ki büyük ve çirkin orcları gördüğü zaman uzun bir Allaaaahh çektikten sonra sarılıyor kılıcına. Evet oyunda bize 3 yakın silah verilmiş durumda. Bunlar;

  • Chainsword,
  • Ower Axe
  • Thunder Hammer.

Sağlık Barını Doldurma:

Bunları kullanmak inanın çok zevkli hele, orcların arasına dalıp biçerek ilerlemek ayrı bir zevk ancak bu da bir yere kadar. Çünkü zırhımızın da bir bar seviyesi var ve onlarca orcun arasına daldığımız zaman, zırhımızın gücü tükeniyor ve bundan sonra sağlık barımızın boşalması sadece birkaç dakika sürüyor.

Warhammer 40K: Space Marine sağlık barını tekrar doldurmak elbette ki elimizde. Bunun birinci yolu, artık oyunlarda klasikleşen yavaş çekim modunun Warhammer’cası olan Fury Mod. He eğer ben kendi işimi kendim hallederim diyorsanız ikinci yolu denemelisiniz. Son darbeyi orclara indirdiğiniz zamanda sağlık barınız dolacaktır. Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyim.

Şöyle söyleyeyim, sert bir omuz darbesi ya da öncesinde gelen birkaç etkili atak sonucu afallayan ve ayakta sallanmaya başlayan orcların üzerinde bazı Warhammer 40K: Space Marine tuş konfigürasyonları çıkıyor. Onlara doğru şekilde ve zamanında bastığımız zaman, kahramanımız orcu adeta paramparça edip sağlık barını tekrardan doldurabiliyor.

Fury Mod:

Herşeye rağmen, orclara biraz uzaktan bakmak, bu sırada fury modunu açıp birde uzak menzilli silahları kullanmak, zaman zaman oldukça keyifli gelebiliyor. Yeri gelmişken hemen belirtelim, Warhammer 40K: Space Marine oyununda da kahramanımızın yanında taşıyabileceği silah sayısı sınırlı tutulmuş.

Normalde 4 silah barındırabilen kahramanımız eğer yanına çift elle tutulacak silahlar alırsa, hummer gibi, bu rakam 2 ye düşüyor. Ancak hemen belirtelim ki iki silah da taşısanız, 4 silah da taşısanız bu silahların her biri hakkını veriyor ve oyundan maksimum keyif almanızı sağlıyor.

Warhammer 40K: Space Marine Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows XP (32-Bit) veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Quad Q6400 2.13 GHz. ya da AMD Phenom 9500 Quad-Core veya üzeri işlemci.
Ram XP için 1 Gb., Windows 7 için 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 5670 512 Mb. ya da NVidia GeForce GTS 250 veya üzeri ekran kartı.
Harddisk 20 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c

Oyundaki Hatalar ve Eksikler:

Oyunun sabahtan beri iyi yönlerini aktarıyoruz ancak bu yapımın dört dörtlük olduğu anlamına gelmiyor. Elbette ki, Warhammer 40K: Space Marine’ninde belli başlı hatta çok bariz hataları ve eksikleri var. En başta, büyük bir yapay zeka sorunu yaşandığı aşikar.

Mesela biz canla başla yardıra yardıra orcların arasından geçerken, bizim arkadaşlar sağ olsunlar tek yaptıkları şey bizim açtığımız koridoru kullanmak. Neredeyse oyun boyunca doğru düzgün faydalı bir hareketleri olmuyor. Allahtan aynı hatalar orclarda da mevcutta, biraz olsun rahatlıyoruz.

Çok akıllı orcların bazen, attığımız el bombasına bile koştukları ve sonra parçalarının etrafa yayıldığı oluyor. Maalesef hatalar bir tek bununla sınırlı kalmıyor. Çevre olsun, karakter olsun, orcların dış görünümü olsun son derece başarılı bir iş çıkarak şirket, maalesef ufak ama can sıkıcı bazı problemleri giderememiş.

Örneğin bir hiddetle savurduğumuz baltamızın etrafta bulunan herhangi bir nesnenin içerisinden geçmesi ya da leşini kargalara yem ettiğimiz bir orc’un cesedinin yerle yerin dibi arasına sıkışması, Warhammer 40K: Space Marine oyun akışını bozan unsurlar olmuş.

Son Sözler:

Sözlerimizi toparlayacak olursak; bazı grafiksel hatalarına ve teknik problemlerine rağmen, Warhammer 40K: Space Marine, oyunseverlerin boş vakitlerini değerlendirebileceği, oynayanlara eğlenceli anlar yaşatabilecek bir yapım olmuş.

Künyesi
Yayımcı

THQ, Sega

Yapımcı

Relic Entertainment

Çıkış Tarihi

09 Eylül 2011

Platformlar

PC, PlayStation3 ve XBox360

Oyun Türü

TPS

Oyun Motoru

Phoenix Engine

ESRB Rating

TEEN 13+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.0
8.7
Aldığı Puanlar

Grafiklerinin güzelliği, ses grafiklerinin yeterliliği ve heyecan verici konusuyla Warhammer 40K: Space Marine’i denemenizi tavsiye ederim.

8.0
Editörün Puanı
8.7
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments