İncelemeler
Hoşgeldiniz...
WARP Oyun İncelemesi
İnceleme

WARP Oyun İncelemesi

Yazar: 4 Şubat 2016

WARP : Bağımsız geliştiriciden bağımlılık yapan oyun. Neden oyun oynarız? Bu sorunun birçok cevabı olabilir. Benim cevabım eğlenmek ve beyin egzersizi yapmak için oyun oynarız. Oyun yapım şiketleri de insanoğlunun bu eğlenme kavramına yönelik birçok oyun piyasaya çıkartıp, hem gelir elde etmek hemde insanları eğlendirirken, beyin egzersizlerini yapmalarını sağlamak temel görevidir.

Son 4-5 yıldır bana göre bu piyasaya çıkan yapımların çoğu eğlendirmekten çok, detaylarla bizleri boğan bir hale gelmeye başladı. Piyasada birbirinin aynısı yapımlara baktığımız zaman, sürekli detaylarla uğraşmaktan oyun oynamak kavramının bir kenara itildiğini görüyoruz.

Vur geç, bu bölümde 20 düşman, o düşmanlardan sonra bir Boss dövüşü, ondan sonra bir video ve böyle giderek oyun bitti. Aslında hep aynı şeyleri yapıyoruz. Hep aynı kalıbın içinde dönüp duruyoruz. Buradan konuya bağımsız oyun geliştiricilerine bağlayacağım. Onların amacıda bu durumda bizi kurtarıp tamamen eğlenmek için oyun geliştirip, bizlerin beğenisine sunuyorlar.

Detaylarla boğuşturmuyorlar, tam aksine oyuna bulmacalar ekleyerek beyin egzersizi yapmamızı sağlamaya çalışıyorlar. Oyunlarını büyük bir iştahla ve zevkle bitiriyoruz. Bugün inceleyeceğimiz oyun da eğlence, bulmacalarla süslenmiş büyük bir iştahla oynadığım nadir oyunlardan birisi. WARP, EA firmasının desteğini de alarak ortaya çok güzel bi yapım çıkmış ve oyun oynamanın aslında ne olduğu bize hatırlatıyor.

Hikayesi:

Oyunumuz uzaydan Dünya’ya gelen minik yaratığımızın gözlerini açmasıyla başlıyor. Etrafmızda bir sürü bilim adamını görüyoruz, uyku ile uyanıklık arasında bizi ameliyat masasına yatırmış ve incelediklerini görüyoruz. Uzaylımızdan da alınan yuvarlak cismi çıkardıklarını görüyoruz.

Buradan sonra oyun başlıyor ve bizi gözlemlemek için bazı düzenekler hazırlamışlar. Tabi burada işler ters gidiyor ve bizden aldıkları o yuvarlak cismi, tekrar geri alıyoruz. Buradan sonra bir çıkış yolu aramaya başlıyoruz. Hikaye kısaca böyle, bu tarz oyunlarda hikaye aramak doğru değildir, tamamen eğlendirmeye yönelik bir oyun olduğu için hikaye arka planda kalıyor.

WARP İnceleme

Oynanış:

WARP strateji tarzında, bulmacaya dayalı bir gizlilik oyunu. Baya uzun oldu ancak oyun bunların hepsini fazlasıyla veriyor. Oyunda gizli şekilde ilerleyip önümüze gelen engelleri aşmamız ve bunları oldukça gizli yapmamız gerekiyor. Çünkü karakterimiz iki mermide etkisiz kalıyor.

İlerledikçe oyun daha zor bir hale gelmeye başlıyor. Karşımıza çıkan yeni düşmanları etkisiz hale getirip, bazı odalara koyulmuş, lazerle çalışan silahlardan kurtulmamız gerekiyor. Oyunda düşmanlarımız olan insanların içlerine girerek onları patlatıyoruz. Bu patlamadan sonra ortalık baya bir kol, bacak ve kanla doluyor.

Minik uzaylımızın oradan kurtulup özgürlüğüne kavuşması gerektiğinden böyle iğrenç şeyleri de yapmak zorunda kalıyoruz. WARP karakterimizin tek düşmanı var o da su. Suya yaklaşırsanız sarı olan rengi beyaza dönüşüyor ve halsizlik çöküyor. Suya fazla yaklaşmayın. Oyunun her bölümünde bir kutu var, onun içine girdiğimiz zaman oyun içinde oyun misali, bazı engelleri en kısa sürede aşmamızı istiyor.

Bu bölümlerde hızlı olursa bazı yetenek puanları veriyor . Bu yetenek puanlarıyla minik uzaylımızın özelliklerini güçlendiriyoruz. Oyunun tuş kombinasyonu ise oldukça iyi. Sadece klavye ile oynuyoruz ancak tuşlar klavyenin dört bir tarafına dağılmamış, bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz. Sürekli bizi uyaran bir yazı geliyor ekrana. Bu uyarıları dikkate almamız gerekiyor yoksa sonuçlarına katlanıyorsunuz.

Grafik ve Sesler:

WARP oyununun grafiklerinden bahsetmeden olmaz ama oyunda zaten grafik aramıyorsunuz, tamamen eğlence ve bulmacaları çözmeye uğraşıyorsunuz. Ancak oyunda çok kötü grafikte yok öyle, karakterler uğraşılmış, mekanlar idare eder nitelikte ancak dediğim gibi oyunda pek grafik bakmıyorsunuz.

Seslendirmede ise oldukça uğraşıldığını görüyorsunuz. Minik uzaylımızın çıkardığı sesler oldukça hoş, diğer karakterlerde baya iyi, gizlilik içinde gittiğimiz zaman önlerine bir anda çıkarsak baya şaşkınlık ve korku içinde acayip sesler çıkarabiliyorlar. Bu konuda bu kadar ucuz oyun olmasına rağmen oldukça iyi yapılmış.

Son Sözler:

Sonuç olarak WARP görülmesi gereken oyunlardan birisi olmuş. Burada bahsetmediğim bir sürü şey var oyunda, onları yazmak istemedim çünkü kendiniz görmeniz gerekiyor. EA böyle yapımlara bu sıralar oldukça önem vemeye başladı, bu konuda desteğini südürmesini ve böyle yapımların oyun dünyasına kazandırılması gerekiyor. Oyun 9.99 dolar gibi oldukça uygun bir fiyata sahip, oyunu alın ve keyifli eğlenceli saatler geçirin. İyi oyunlar.

Sisteminizi Test Edin

Künyesi
Yayımcı

Electronic Arts

Yapımcı

Trapdoor

Çıkış Tarihi

15 Şubat 2012

Platformlar

PC, PlayStation 3, XBox 360

Oyun Türü

Aksiyon, Bulmaca, Gizlilik Oyunu, Bağımsız Yapımcı (Indie)

Oyun Motoru

Unreal Engine

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.0
8.2
8.0
Editörün Puanı
8.2
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...