İncelemeler
Hoşgeldiniz...
WWII Oyunu Day of Infamy İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri
Day of Infamy Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi
0
İnceleme

WWII Oyunu Day of Infamy İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri

Yazar: 14 Nisan 2017

New World Interactive tarafından WWII temalı olarak yapımı gerçekleştirilen Day of Infamy oyununa ait minimum ve önerilen sistem gereksinimlerini aşağıdan inceleyebilirsiniz. 32 oyuncuya kadar destekli olan ve 9 tane multiplayer oyun modu bulunan Day of Infamy oyununda Irak, Afganistan ve Somali gibi 16 tane multiplayer haritada oynanabiliyor. Ayrıca Day of Infamy’de 4 oyunculu co-op modunun yanısıra singleplayer modu da mevcut.

Bir dönem İkinci Dünya Savaşı konulu oyunlardan bunalmıştık. Bağımsız yapımların yanında; Activison olsun Gaijin olsun bir çok firma bir dönem bu konuyu işledi. Ama nedendir bilinmez o hissiyatı yakalamakta oldukça zorlanmıştık. Insurgency’nin yapımcılarından gelen yeni bir oyunla tekrardan aynı döneme gidiyoruz, bakalım o hissiyatı Day of Infamy’de yakalayabiliyor muyuz?

Temelde Insurgency için bir mod olarak düşünülmüş Day of Infamy, oldukça sevilmiş olacak ki New World bu modu alıp tek başına bir oyun olarak geliştirmeye başlamış. Insurgency gibi Steam üzerinden çıkış yapan Day of Infamy, aksiyonu bol, fena olmayan mekanikleri ve alıştığımız FPS yapısından çok uzaklaşmamış bir oyun olarak, oynamaya değer listemde yer almış oldu.

Neden mi öznel konuşuyorum? Çünkü oyun bir acayip arkadaş. Biri yerden yere vururken, bir öteki oyunu yere göğe sığdıramıyor. Bu yüzdendir ki bu incelemeyi yazarken kişisel yorumlarımı biraz daha baskın kullanmaya karar verdim.

Day of Infamy Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 7 üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo E6600 2.4 GHz. ya da emsali AMD Phenom 8750 Triple-Core 2.4 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 3870 ya da NVidia GeForce 9800 GT veya üzeri en az 1 Gb. belleğe sahip Pixel Shader 3.0 destekli ekran kartı.
Harddisk 15 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c
Notlar En az 1280×720 ekran çözünürlüğünü desteklemektedir.

Day of Infamy oyununu sorunsuz oynayabilmek için DX 9.0c destekli ve HD 3870 seviyesinde bir ekran kartınızın olması yeterli. En az Core 2 Duo E6600 işlemci, 4 Gb. ram miktarı ve kurulum için gerekli 15 Gb. boş harddisk alanı da diğer gereksinimler arasında.
Day of Infamy Minimum Sistem Gereksinimleri

Sınıflar:

Öncelikle, Day of Infamy oyunu içerisinde bulunan sekiz farklı sınıf var. Bunlardan en çok Officer ve Radioman arasındaki ilişki göze çarpıyor diyebilirim. Şöyle ki Officer temelde bombardıman, mühimmat gibi destek etmenleri çağırabilen, dürbünle düşmanları işaretleyebilen bir sınıf.

Kısaca savaş alanını uzaktan kontrol eden, taktiksel hareket emirleri verebilen bir kumandan gibi. Ancak bu destekleri çağırabilmek için yakınında bir Radioman olması gerekiyor. Bu da oldukça hoş bir detay. Day of Infamy oyunundaki diğer sınıflardan da kısaca bahsetmemiz gerekirse;

  • Assault, saldırı üzerine kurulu bir sınıf. Rush diye tabir ettiğimiz, hızlı oyun stili için oldukça uygun,
  • Engineer, büyük patlayıcılar taşıyabilen sınıfımız,
  • Support, daha çok tank diyebileceğimiz bir sınıf,
  • Rifleman, tam bir dayanıklılık deposu orta menzilli sınıf,
  • Machinegunner, bitmeyen cephane yapmışlar dedirten standart sınıfımız,
  • Sniper’ı ise anlatmaya gerek yok diye düşünüyorum. Pusu kurmayı sevenlerin sınıfı.

Silahlar:

Day of Infamy, bu sınıflar yanında oldukça fazla silaha da ev sahipliği yapıyor. Çok geniş bir seçenek ağacımız olmasa da, bu silahlar için çeşitli özelleştirmeler yapabiliyoruz. Tabi ki bunların yanı sıra bahsetmeden geçemeyeceğimiz ağırlık mevzusu da var.

Aldığınız her teçhizat üzerinize bir yük bindiriyor, bu da hareket kabiliyetinizi etkileyen bir olgu. Takım oluştururken de istediğimiz sınıfı alamayabiliyoruz, her sınıf için belirli bir sınır bulunuyor. Oyunu dengelemek için atılmış yerinde bir adım diyebiliriz.

Zorluk Seviyesi:

Day of Infamy oyununda bulabileceğiniz iki farklı zorluk seviyesi mevcut. Day of Infamy normal zorlukta standart bir FPS oyununda olduğu gibi dost ateşi kapalıyken, Grid zorluğunda dost ateşinin açık olmasının yanı sıra bilgi veren birçok arayüzden de vazgeçmiş oluyoruz.

Day of Infamy oyununda savaş alanına Grid zorluğunda girdiğinizde, önce düşmanı dosttan ayırt edip hedefimiz olmadan silahımızı zamanında doğrultup ateş etmemiz gerekiyor. Yeterince hızlı davranabildiysek yaşamaya bir 10 saniye daha devam edebiliyor, haritamızı çıkartıp konumumuzu tayin edip ona göre yol alabiliyoruz.

Kısacası ekranda ihtiyacınız olmayan herhangi bir şey bulunmuyor. Şunu da atlamadan geçmeyeyim, oyunun vuruş hissiyatı oldukça zayıf.

Day of Infamy Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Quad Q6700 2.66 GHz. ya da AMD Athlon X4 840 3.1 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 8 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon R9 290 ya da NVidia GeForce GTX 780 veya üzeri en az 2 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 15 Gb. boş alan.
DirectX DX 11

Haritalar:

Day of Infamy’de haritalardan bahsedecek olursak 10’un üzerindeki harita sayısı oldukça tatmin edici görünüyor. Haritaların birbirlerinden farklı olması konusu ise maalesef benim için sınıfta kalıyor.

Day of Infamy oyunu bitip harita değiştiğinde; cs_assault’tan fy_iceworld’e geçmişiz gibi bir öncekinden pek de farklı olmayan bir deneyim bizi bekliyor. Konu İkinci Dünya Savaşı arkadaş. Tonlarca malzeme, tonlarca farklı bölge var. Neyse.

Grafikler:

Grafiklerde de yine beklediğimizi alamıyoruz Day of Infamy’den. Source Engine kullanılarak yapılmış grafik yapısı nereden tutsanız elinizde kalıyor. Silah animasyonları ve sesler hakkında konuşmak dahi istemiyorum. Deseler ki firma silah seslerini ağızlarıyla yapmış, inanırım.

Son Sözler:

Toparlayacak olursak, 9 farklı oyun modu, çeşitli haritaları, oldukça yeterli sınıf seçeneği ve 32 kişilik savaşlarının üzerine uygun satış fiyatı göz önüne alındığında, türün sevenleri için denenebilecek bir oyun olduğunu söyleyebiliriz. Eğer grafik açlığı çeken oyunculardansanız, kesinlikle tatmin olamayacağınızı da belirtelim.

Künyesi
Yayımcı

New World Interactive

Yapımcı

New World Interactive

Çıkış Tarihi

23 Mart 2017

Platformlar

PC

Oyun Türü

Aksiyon, FPS

Oyun Motoru

Source Engine

ESRB Rating

MATURE 17+

Artı Yönleri

Savaş atmosferinin zorluğunu başarılı bir şekilde yansıtıyor,

Oyun tarzınıza göre seçebileceğiniz farklı sınıflar.

Eksi Yönleri

Grafik ve sesler oldukça yapay hissettiriyor.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.5
8.1
Aldığı Puanlar

Day of Infamy, 2. Dünya Savaşı temalı oyunları sevenler için arşivde bulunması gereken bir oyun...

7.5
Editörün Puanı
8.1
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazıyı Oyla
Çok İyi
0%
İyi
50%
Eh İşte
50%
Kötü
0%
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website amelesi ve amatör Call of Duty oyuncusu...