İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Yakuza 2 İnceleme
İnceleme

Yakuza 2 İnceleme

Yazar: 12 Nisan 2016

İçeriğinden ziyade roman tadındaki senaryosu ve bolca ara videolarıyla 2006’nın gizli kahramanı olan Yakuza’nın ikincisi PS2’ler artık son demlerini yaşarken “Durun! Daha ben varım” diyerek 09.09.2008’de piyasadaki yerini aldı. Acaba Kazuma Kiryu’yu görmeyeli neler olmuş? Yakuza 2’den ilk oyundaki tadı alabilecek miyiz? İşte incelememiz.

Kazuma Kiryu ile Kaldığımız Yerden Devam: İlk oyunu kısaca hatırlayacak olursak; kahramanımız Kazuma’nın en iyi arkadaşı Nishiki patronları Dojima ailesinin (aynı zamanda Tokyo’ya hakim olan Tojo klanının başı) başını öldürmüştür. Kazuma ise cinayeti üstüne alarak on yıl hapis yatmıştı.

Çıktığında ise karşısında bambaşka ve zor durumda bir Tojo klanı bulunmaktaydı. Nishiki oldukça değişmiş, kendi Nishiki ailesini kurmuştur. Ayrıca Tojo klanının tüm parası olan on trilyon yen çalınmış ve üstüne üstelik Tojo klanının başı Masa Sera’da öldürülmüştür.

Kazuma ise tesadüf eseri 9 yaşlarında bir Haruko isminde bir kız ile tanışır ve çok geçmeden bu kızın kayıp on trilyonun anahtarı olduğunu öğrenecektir. Kısacası olayların içine eski Yakuza Kazuma’da çekilmişti ve günü kurtarmak ona düşmüştü.

Hikayesi:

Yakuza 2’ye gelecek olursak; daha oyunu takmadan oyunun DVD9 (çift katmanlı) olması insanda zaten daha fazla içerik diye meraklandırmaya yetiyor. Oyunu taktığımızda ve start game dediğimizde Yakuza’ya yakışır uzun bir giriş videosu bizi oyuna sokuyor.

Video 1980 yıllarında geçiyor ve bir dedektifin gizlice bir binaya girdiğini görüyoruz ve çok geçmeden binada bir katliamın yaşandığını öğreniyoruz. İlk oyundan tanıdığımız Fuma bir Koreliyi öldürmektedir ve Korelinin son sözü geri geleceğiz yönündedir.

Etraf biraz sakinleştiğinde dedektif vurulan Korelinin yanına gider ve Koreli ondan çocuğunu kurtarmasını ister. Dedektif de öyle yapar ve yanan binadan Koreli adamın karısını ve çocuğunu kurtarır. Peki, günümüzde neler oluyor? Günümüze eskileri hatırladığı bir kâbustan uyanan Kazuma ile geri dönüyoruz.

İlk oyundaki olayların üzerinden tam bir yıl geçmiştir ve Kazuma artık Haruko ile sessiz sedasız bir hayat yaşamaktadır. Bugün yıl dönümü olduğundan ikisi mezarlığa gider ve Yuki, Nishiki ve Fuma için dua ederler. (Bu arada dua ederken isterseniz tüm ilk oyunu bir özet olarak izleyebiliyorsunuz. Tam o sırada Tojo klanının başı ve Kazuma’ya sadık olan Terada gelir Tojo klanının durumunun kötü olduğunu söyler.

Söylediğine göre Tojo klanında ekonomik kriz vardır ve bazı aileler isyan etmek üzerelermiş. Tüm bunlar yetmezmiş gibi Osaka’nın en güçlü, 35,000’e yakın adama sahip Omi klanı da Tojo’ya savaş ilan etmiştir. Kısacası Terada Kazuma’dan klana geri gelmesini ve onlara yardım etmesini ister.

Kazuma doğal olarak ben bu işlerden elimi ayağımı çektim der ve tam Haruko ile gidecekken etrafı Omi’li yakuzalar basar ve Terada hayatını kaybeder. Tojo klanı artık başsız da kalmıştır. Kazuma bu durumu içine sindiremez ve Tojo klanına yardım için geri döner. Fakat ileride kimlerle, ne gibi sürprizlerle karşılaşacağını tahmin bile edemeyecektir.

Daha Fazla Video Daha Fazla Sürpriz:

Yukarıda size anlattıklarım tabii ki konun sadece yüzeysel kısmı ve bunlardan ziyade öyle çok sürprizler yaşanıyor ki bunları artık oynayarak görmeniz lazım. Bir yerden sonra işler iyice sarpa sarıyor hangi taşın altından kimin çıkacağını kestiremiyorsunuz, hele oyunda bir son var ki; anlatılmaz. Tabi Yakuza 2’nin arkasında ödüllü Japon bir yazar olunca pek fazla şaşırmamak gerek.

Yine yukarıda oyunun DVD9 olduğundan bahsetmiştim ve bu yüzden emin olun ilk oyunun iki katı video mevcut Yakuza 2’de. Yani on dakika oynuyorsunuz, 15 dakika video izliyorsunuz diyebilirim. Hayatında hiçbir ara video izlememiş, her görüntüyü esc tuşuna veya konsolun start tuşuna basarak geçen ve oyundan bir halt anlayamayan garip tipler için bu üzücü bir durum olabilir ama geri kalan kısım için ara videolar ilaç gibi. Kısacası ara videolar ve senaryo ve senaryonun gidişatı bakımından on numara bir oyun bekliyor sizleri.

Dövüş Sistemi:

Bana mı dedin?: Kısaca Yakuza 2 dövüş sisteminden bahsedecek olursak, biraz argo olacak ama karşımızdakinin ağzını burnunu ilk oyundaki gibi yine büyük bir zevkle kırıyoruz. Dövüş sistemi ilk oyundakinin aynısı. Belki birkaç geliştirme iyi olabilirdi ama zaten dövüş sisteminin iyi olması bunu sorun ettirmiyor.

Yine kare ve üçgen tuşları ile değişik combolar yapabiliyor, yuvarlak ile adamın yakasına yapışabiliyor ve özel mavi bar dolduğunda üçgene basarak “special” ile ölümcül darbeler atabiliyoruz. Tabi adam başı birde deneyim puanları kazanıyoruz. Bu puanlar ile Kazuma’yı güçlendirebiliyor ve ona değişik yetenekler kazandırabiliyoruz.

Boss dövüşleri ise ilk oyuna nazaran biraz daha kolay olmuş gibi. Çünkü ilk oyunda deli bir adamı bir türlü alt edemiyordum ve oyun bana easy’e geçip geçmek istemediğimi sordu ben de evet demiştim. İkinci oyunda ise böyle bir durum yaşamadım. Veya ben daha ustalaştım:)

Yakuza 2 İnceleme

Oynanış:

Yakuza 2’yi en ilgi çekici kılan özelliklerinden biri de şüphesiz sunduğu özgürlük. Belki hikayenin gidişatını değiştiremiyorsunuz ama şehirde yapabileceğiniz öyle çok şey var ki. Oyundaki Tokyo’nun Kamuroccho ilçesi yine bildiğiniz gibi. Bir de buna ek olarak Osaka’nın Kansai şehri eklenmiş. Yani artık gezip tozabileceğimiz iki şehir var. Fakat bu şehirler arasında istediğimiz zaman geçiş yapamıyoruz.

Yakuza 2 oyununun bazı bölümleri Kansai’de geçtiği için sadece o bölümler arasında o şehirde bulunabiliyoruz. Peki, neler yapabiliyoruz bu şehirlerde? Gerçek bir insan ne yapıyorsa onu desem… Çünkü yemek yemekten atari oynamaya, barlarda içki içmekten gece kulüplerine gitmeye, özel barlarda bayanlarla vakit geçirmekten böyle bir barda çalışarak para kazanmaktan tutun, golf oynamaktan bowlinge, şehre saçılmış gizli anahtarları bularak dolaplarını açmaktan garip Japon oyunlarını oynamaya, dövüş turnuvalarına katılmaktan kumarhane de blackjack veya rulet oynamaya kadar envai çeşit var karşınızda.

Artık düşünün buna birde ikinci bir şehir eklenmiş. Kısacası Yakuza 2’de ilk oyunda yaptığınız şeylerin hepsini ve daha fazlasını yine yapabiliyorsunuz. Aslında yapabiliyorsunuz değil yapmanızda gerek çünkü bazı yerlerde ilerlemek için bu ufak oyunları oynamanız şart. Misal bir yere girmek için davetiye şart ve davetiyesi olan adam atari salonunda kanca ile kafayı bozmuş. Hemen olaya siz müdahale ediyorsunuz ve oyuncağı siz yakalamaya çalışıyorsunuz.

Ses ve Grafikler:

Yakuza 2’deki grafikler oyun 2008’de çıkmış olmasına rağmen öyle ahım şahım değil. Bunun nedeni ise oyunun aslında 2006 sonlarına doğru Japonya’da piyasaya çıkmış olması ve İngilizce altyazıları ile nedense iki sene gecikmeli geldiği için. Fakat sakın grafikler kötü diye algılamayın bu durumu. Benim demek istediğim sadece ilk oyun ile arada öyle büyük bir fark yok.

Sadece önemli karakterlerin surat kaplamaları biraz daha kaliteli ve detaylı olmuş o kadar. Mekan tasarımları yine çok güzel ve ister Tokyo olsun isterse Osaka’da sokakta halkın arasında gezerken gerçekten ordaymışsınız hissini tadabiliyorsunuz. Buna birde ara videolar eklenince ortaya şenlik çıkıyor diyebilirim.

Yakuza 2 ses ve müziklerine gelecek olursak; oyunun İngilizce dublajlı versiyonu yok, yani sadece İngilizce altyazılar ve arkadaşlarımınız “kiryu-san, matte, doğoşta, yürüsayy, haruko-chan, nani, daycobu” diye Japonca konuşurken görebiliyoruz. Aslında böyle olmasını bir nevi ben çok sevdim çünkü Japonca dublajı çok severim. Bu yüzden benim için sorun yok.

Beni tek sıkan madem İngilizce dublaj yok, sadece altyazılar için neden iki sene gibi uzun bir süre beklememiz yönünde. Yani Japonya’daki adam Japonca versiyonu iki sene önce bitirmişten bizler yeni keyfine varabiliyoruz. Konuya geri dönecek olursak, müziklerinde grafiklerden aşağı kalır yanı yok.

Özellikle bazı bosslarda çalan rock müzikler çok kaliteli. Hele bir yerde söylemek istemiyorum arkadan çalan Japonca romantik parça eminin sizlerinde gözlerinin sulanmasına neden olacaktır. Kısacası teknik bakımdan Yakuza 2 olayı bitirmiştir.

Sonuç:

Yakuza 2 için daha neler söylenir bilmiyorum. Büyük beklentilerle beklediğim oyun beni oldukça memnun etti ve iki sene beklemeye gerçekten değdi dedim. Neyse ben artık sözlerimi bitireyim ve sizleri en sevdiğim kötü adam Omi klanı ikinci başkanı – Go-Ryoji ailesinin başı Goda Ryoji ile baş başa bırakayım.

Künyesi
Yayımcı

Sega

Yapımcı

Sega

Çıkış Tarihi

09 Eylül 2008

Oyun Türü

Dövüş Oyunu

ESRB Rating

MATURE 17+

Artı Yönleri

Müthiş senaryo, içerik, ara videolar.

Eksi Yönleri

Bir kaç bölümün sadece uzasın diye gereksiz ayrıntılarla donatılması.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.0
8.5
Aldığı Puanlar

Oyun bittiğinde içimde hem bir sevinç hem de bittiği için bir burukluk vardı. Eğer bir konsolunuz varsa ve hala Yakuza 2 oynamamışsanız ayıp ediyorsunuz demektir.

8.0
Editörün Puanı
8.5
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...