İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Yakuza: Dead Souls PS3 İnceleme

Yakuza’yı nasıl bilirsiniz desem, sanırım bir çok kişi deli dolu, şıkır fıkır, çılgın mılgın, psikopat misikopat (bu olmadı) Japon mafyası etrafında geçen, serbest bir şekilde işleri hallettiğimiz, rol yapma soslu bir aksyion olarak biliriz der. Açıkçası kutuyu elime alana kadar ben de sizin gibi düşünüyordum. Ama kapağın üzerindeki kırmızı gözlü, Japon zombileri görünce işlerin biraz değişeceğini ve daha en başından pek de yolunda gitmeyeceğini fark ettim. Mafyayı falan unutun, zombi vurmaya hoşgeldiniz.

Mafya’nın her türlü pisliğini gözünüze gözünüze sokan ve sizi rakipleriniz karşısında her türlü şiddeti uygulamaya yöneltip de pis işleri güzel bir hikaye eşliğinde sunan Yakuza oyunlarından sonra, zombileri vurmaya çalıştığımız (bakın çalıştığımız diyorum) bir oyunu neden piyasaya sürme gereği duydu SEGA anlam veremiyorum açıkçası.

Hikayesi:

Yakuza: Dead Souls oyunundaki amacımız dört ana karakterden birini seçip, önümüze gelen zombiyi vurup, hikayeyi ilerletmek. Oyun içinde bu dört ana karakter eninde sonunda bir araya gelip Japonya’nın nükleer krizinden sonra başına gelmiş en büyük felaket olan zombi sorunsalına noktayı koymaya çalışıyorlar.

Seçtiğiniz karaktere göre elinize verilen silahlar farklı. Kimi karakter tabancalarda iyiyken, kimisi de makineli tüfeklerde maharetini konuşturuyor. Oyun boyunca silahlarımızı ve size oyun sırasında daha çok ve etkili zombi vurma imkanı veren özelliklerimizi geliştirebilme imkanımız da mevcut tabii ki.

Oynanış:

Yakuza: Dead Souls’a Zombie Shooter dedik ya, aslında diğerlerinden farkı başka hiçbir zombi oyununda göremeyeceğiniz saçmalıkları içinde bulundurabilmesi. Çin işi Japon işi ya illa bir ilginçlik, bir absürdlük koyacaklar oyunlarına. Siz zombileri avlarken, bir yandan hayat güya devam ediyor, mafyanın elinde olan restoranlara girip yemek yiyebilir, arcade makinalarına takılabilir ya da o gecelik bir kızla ufak da olsa zaman geçirebilirsiniz.

Yahu, biz zombi vurmuyor muyduk ne alaka bu detayımsılar? Yalnız artık şu zombi vurma olayını bir açıklığa kavuşturmam lazım, dayanamıyorum çünkü. Oyunun zombi vurma diye size vaadettiği şey açıkçası tek kelimeyle berbat. O kadar kötü ki aslında ilk etapta oyun size, ya hedef almana gerek yok işte, şu tuşa basınca otomatik ateş ediyor zaten diye edepsizce ve umarsızca tavsiye de bulunuyor.

Yakuza: Dead Souls PS3 İnceleme

Ama ne yazık ki o otomatik hedefleme sistemi adam akıllı çalışmıyor. Bir en yakındakine odaklanıyor, bir bakmışsınız arkadakine hedef alıyor… Hadi diyelim otomatik değil de normal bir şekilde hedef alacaksınız, kendi işimi kendim göreyim diyeceksiniz ama boşuna ümitlenmeyin çünkü o sistem de o derece hantal ki siz daha bir iki zombi indiremeden boynunuza boynunuza yapışıveriyorlar.

Özellikle Yakuza: Dead Souls oyununun ilerleyen safhalarında zombi sayısının çoğalması ve öldürmesi imkansıza yaklaşan bosslarla birlikte hedefleme sistemine ettiğiniz küfürler, öldürdüğünüz zombi sayısıyla doğru orantılı olacaktır. Bu ateş etme sisteminde hoşuma giden tek şey, siz zombi öldürdükçe dolan süper gücünüz. (o kadar süper ki anlatamam) Bu dolduğu zaman sağda solda bulunan patlayıcılara, attığınız kurşunu takip eden ve doğru zamanda doğru tuşa basmanızı gerektiren bir sistemle çok kuvettli bir mermi atıyorsunuz. Sonrası da zombilerin toplu ölüşü anlamına geliyor.

Dövüş Sistemi:

Yakuza: Dead Souls dövüş sisteminden devam etmek gerekirse, sağda solda bulunan eşyaları da yakın dövüş silahı olarak kullanabildiğinizi belirtmek istiyorum. Koltuk, tahta, araba kapısı, bisiklet, golf sopası gibi çeşit çeşit eşya (bisiklet bir eşya mıdır, ya araba kapısı?) zombilerin kafasına, koluna, orasına burasına vurulmak için sizleri bekliyor.

Bekliyor beklemesine de yerden almanız için o hengamede illa üzerine denk gelmenizi gerektiren sistem yine çuvallıyor. Bir türlü denk getiremiyorsunuz ki elinize alasınız da iki tane zombi pataklayasınız. Üstüne üstlük bu eşyalarla yapabildiğiniz şeyin zombileri öldürmek yerine sadece kendinize biraz yer açmak olduğunu farkettiğiniz de işin tadı iyice kaçıyor. Çünkü bu vicdansızlar “illa da kurşun, illa da mermi” diye ısrar ettiklerinden, sürgüyü ağza vermeden ölmüyorlar.

Atmosfer:

Yakuza: Dead Souls’da olumlu olarak görebileceğiniz tek şey sanırım eski oyunlardaki sinematik anlatımın korunmuş olması. Ara sahneler, seslendirmeler ve konuşmalar tatmin edici bu konuda bir şikayetim yok açıkçası. Ama biz oyun oynarken amacımız biraz olsun eğlenmek.

Hele ki eğer bir zombi vurma oyunu yapıyorsanız buradaki asıl amacınız oyuncuya vuruş hissi veren bir sistemi oturtmuş olmanızı gerektirir. Ama siz tutup da Playstation 2 tadında grafikler, berbat bir oynanış sistemi, paradokslar içindeki kameralar eşliğinde oyununuzu sunmaya çalışırsanız, hikaye anlatımınızı hiç kimse sallamaz.

Sonuç Olarak:

Aslına bakarsanız buna bir zombi vurma oyunu demek istemiyorum. Sanki Japon absürdlüğünü ve eğlencesini yansıtmak için zombileri kullanan bir oyun olmuş.Yakuza: Dead Souls’u serinin iflah olmaz hayranlarına “bakalım seride neler oluyor, karakterler neler yapıyor” demeleri için öneriyorum, gerisi uzak dursun.

Künyesi
Yayımcı

Sega

Yapımcı

Sega

Çıkış Tarihi

16 Mart 2012

Platformlar

PlayStation 3

Oyun Türü

Aksiyon, Macera, RPG

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.5
8.2
Aldığı Puanlar

Yakuza: Dead Souls bugüne kadar çıkmış hiçbir Yakuza oyunuyla eşleştiremeyeceğiniz gariplikte bir oyun olmuş. Tek güzel yanı eski karakterlerin yeniden sizin yönetiminizde olması ve Japon absürdlüğünün hiçbir şekilde değişmeden yerli yerinde durması.

7.5
Editörün Puanı
8.2
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments