İncelemeler
Hoşgeldiniz...
ZombiU Ön İnceleme

Geçtiğimiz E3′de Wii U konsolunun en çok konuşulan oyunu olan ZombiU hem grafik bakımından hem de Wii U’yu kullanışı bakımından oldukça sağlam geldiğini söyleyebiliriz. Nintendo sonunda gizli kapaklı konsolunu, geçtiğimiz E3′de fazla detay vermese de hemen hemen ne olduğunu göstermiş oldu. Oyunla ilgili oldukça bol içerik var. Birçok video yayınlandı, oyunun hemen hemen ne olduğunu gördünüz. Bu yazımızda o içerikleri şöyle bir toparlamayı düşünüyorum. Böylelikle oyun kafamızda daha net olacak. İlk olarak Nintendo bu Wii U konsoluyla, grafik konusunda bir şeyler yapmaya başladı. Genelde Nintendo sevenlerin çoğu grafik olayına pek takılmaz. Eğlencenin tadını çıkartırlar. Ama bir yerden sonra herşeyde olduğu gibi sıkılan insanoğlu, daha iyi ve daha eğlenceli şeylerin peşine koşarlar. Nintendo’da bu yeni konsolla hem bu eğlenceyi bir kademe yukarı çıkartacak, hem de sağladığı bir sürü özellikle bizlerin gönlünü tekrar fethedecek gibi gözüküyor.

ZombiU oyunu klasik zombi doğuşunu ve yayılışını anlatıyor. İlk yayınlanan videoda bizim as adamımızın İngiliz askeri kıyafetlerini giydiğini görüyoruz. Yani oyun Londra’da geçiyor. Bugüne kadar oynadığınız Zombi oyunlarından pek farkı olmayacak. Zombiler doğar ve etraftaki herkese saldırmaya başlarlar. Burada oyunun diğer oyunlardan ayıracak bazı farklar bulunuyor. Bunlardan birisi zombiler saldırdığı zaman tek bir ısırıkta bile oyunu hızlı bir şekilde bitirmemiz gerekeceği. Bu da oyunun oynanışının hem gerçekçi bir tabana yayması hem de o korkuyu bizlere fazlasıyla hissetirecek olmasıdır. Zombi saldırısında çok daha dikkatli olmamız gerekecek. Bazen çok hızlı davranmamız gerekecek. Bazende saç baş yolacağız gibi gözüküyor. Oyunun hikayesi konusunda pek fazla detay açıklanmadı. Hatta hiç detay verilmedi. Neyse zaten yaz çıkışından sonra oyun piyasası patlama yaşayacaktır. Hikayenin bazı detayları da bu patlama esnasında bir ara açıklanır.

Wii U ile oynanışta, artık ekranda sadece saf oyunun kalacak olması. Harita, envanter kullanımını Wii U ekranından yapacağız. Etraftaki sandıkların kilitlerini ve sandıktan alacaklarımızın hepsini Wii U’nun o küçük ekranından yapacağız. Bunun yanı sıra ZombiU’daki cephaneliğimiz oldukça sınırlı olacak ve bununda etkisi yakın dövüşlere daha çok gireceğiz anlamına gelmesidir. Yakın dövüşlerde de birçok hareket kullanabileceğiz. Mesela gelen zombiyi Wii U’yu sallayıp itekleyerek kendimize zaman kazandırıyoruz ve aradan bulduğumuz ilk yerden hemen kaçıyoruz. Bu ve bunun gibi öğeler oyuna çok daha fazla renk katacaktır. Bir de yanımızdan ayırmayacağımız sırt çantamız bulunuyor. Bu sırt çantamız oyunda ki tek dostumuz. Bütün herşeyimizi onda tutuyoruz.

ZombiU Ön İnceleme

Diğer bir özellik ise, etrafta ceset ve canlı taramasının Wii U üzerinden sağlanacak olması. Yani Wii U’yu ekrana tutacağız ve etrafta herhangi bir canlı ya da ölü olduğunu tarayıp görebileceğiz. Ve oyundaki şu dürbünlü tüfeklerle nişan aldığımız zaman bunuda Wii U ekranından yapacağız. Yukarıda bahsettiğimiz gibi oyunda cephanelik sınırlı olacaktır. Bu da kazma ve kürek olayına gireceğimiz anlamına geliyor. Elimize geçirdiğimiz kazmayı, Wii U’yu kullanarak önümüze gelene bindiriyoruz. Wii U’yu kazma sallarmış gibi yukarı kaldırıp, gelen ölü dostumuza indiriyoruz. Yani anlayacağınız oyun Wii U’nun tüm özelliklerini kullanacak.

Wii U’nun çıkmasına pek fazla birşey kalmadı. Aylar çabuk gelir geçer ve ilk piyasaya çıktığı zamanda Türkiye’de elit kesim kullanabilecek. Vergiler ve diğer şeylerle baya tuzlu bir fiyattan giriş yapacaktır ülkemize. Zombi U’da Wii U’nun çıkış oyunlarından birisi olacaktır. Wii U’yu en etkili kullanabilen oyun gibi gözüküyor. Ubisoft ZombiU’ya oldukça umut bağlamış. Tabi ki gelen videolardan da gördüğümüz kadarıyla gerçekten mükemmel bir zombi oyunu olduğunu şimdiden söyleyebiliriz. Herkese iyi oyunlar.

Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments